Плоскоклітинна карцинома шкіри

Плоскоклітинна карцинома шкіри (синоніми: сквамозноклітинна карцинома, плоскоклітинна епітеліома, епідермоїдний рак, спіноцеллюлярний рак) — це найбільш злоякісна епітеліальна пухлина шкіри та слизових оболонок, яка розвивається з кератиноцитів, клітин верхнього шару шкіри. Це другий за поширеністю вид раку шкіри, який характеризується агресивним перебігом за рахунок великої ймовірності метастазування.

Найчастіше плоскоклітинна карцинома з'являється на тих ділянках шкіри, які раніше були уражені наступними патологіями:

  • передракові захворювання (актинічний кератоз, пігментна ксеродерма, лейкоплакія)
  • інтраепідермальні неоплазії (хвороба Боуена, еритроплазія Кейра, екстрамаммарна форма хвороби Педжета)
  • вогнища рубцевої атрофії при червоному вовчаку, на тлі трофічних виразок, рубців після опіку або травми, дерматити після лучової терапії
  • хронічниі дерматози (псоріаз, червоний плескатий лишай та інші)

Найчастіше плоскоклітинна карцинома вражає людей віком за 50 років, її симптоми зазвичай з’являються на відкритих місцях: обличчя, шия, верхні кінцівки, рідше, але все ж таки іноді й на інших ділянках шкірного покриву.

Найбільше від карциноми страждають ті, у кого світлий фототип шкіри (I, II за класифікацією Фітцпатрика), руде та світле волосся, рясні веснянкуваті висипання, очі блакитного, сірого або зеленого кольору. У групі ризику також ті, у кого спостерігається імунодепресивний стан, хто регулярно піддається надмірній інсоляції, курці та люди, яким постійно доводиться контактувати з хімічними реагентами (вуглеводневі нафтові та кам’яновугільні утворення, похідні миш’яку і т. ін.).

Плоскоклітинна карцинома відзначається здебыльшого у людей старше 50 років на відкритих ділянках тіла: голова, обличчя, шия, руки, набагато рідше може розвиватися на інших ділянках тіла.

До групи ризику належать люди зі світлим фототипом шкіри (I, II по Фітцпатріку); володарі рудого волосся, ластовиння, блакитних або сіро-блакитних очей; люди з імуносупресивними станами; люди, що піддаються гіперінсоляції; курці, а так само люди, які контактують з хімічними канцерогенами (вуглеводневі сполуки нафти і кам'яного вугілля, сполуки миш'яку та інше).

СИМПТОМИ

Плоскоклітинна карцинома має вигляд бляшки або вузла червоно-рожевого кольору, щільної консистенції з корками або роговими масами на поверхні. Дана пухлина досить швидко збільшується в розмірах.

Іноді пухлина має вигляд виразки неправильної форми з досить чіткими кордонами, яка покрита щільною коркою. У більшості випадків вона ніяк не турбує людину, крім своєї присутності і збільшення в розмірах. При прогресії злоякісного процесу і проростання пухлини більш глибоко основною скаргою є - кровоточивість.

Клінічно плоскоклітинна карцинома може виглядати як папілома або бородавка, що ускладнює її розпізнавання і проведення своєчасного лікування, яке може забезпечити повне вилікування даного захворювання.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Дерматоскопічна діагностика — неінвазивний метод візуальної діагностики новоутворень шкіри, який допомагає правильно обрати тактику лікування (консервативна або хірургічна). Фахівці нашої клініки використовують один з найсучасніших цифрових дерматоскопі — FotoFinder Systems.

Патогістологічне дослідження — є «золотим стандартом» діагностики і дозволяє не тільки встановити діагноз, а також визначити тип базаліоми, що в сукупності з клінічною характеристикою багато в чому визначає перебіг, прогноз і вибір методу лікування.

Імуногістохімічні, імуноморфологічні методи — дозволяють отримати більш повні характеристики пухлини, її злоякісний потенціал, характер проліферативних процесів, апоптозу, ці методи допомагають провести диференціальну діагностику у скадних клінічних випадках.

ЛІКУВАННЯ

Вибір методу лікування є персоналізованою процедурою і залежить від локалізації, поширеності патологічного процесу, клініко-морфологічних характеристик пухлини та соматичного стану пацієнта.

Хірургічний метод — є найнадійнішим методом лікування і включає декілька методик: стандартне видалення пухлини і мікрографічна хірургічна техніка по F.Е.Mohs (метод Мооса). Для плоскоклітинної карциноми низького ризику досить виконати широке хірургічне видалення з відступом не менше 5 мм від клінічно видимих країв пухлини

Мікрографічна хірургія по Мосу рекомендується коли мова йде про плоскоклітинні карциноми високого ризику методом вибору є мікрографічне хірургічне видалення методом Моос, ця методика дозволяє повністю видалити пухлину з максимальним збереженням здорових тканин, що забезпечує кращий естетичний результат.

Кріохірургія — обирається коли більш ефективні методи лікування протипоказані або недоцільні. Під час кріодеструкції відбувається умовно контрольоване руйнування пухлинних клітин за рахунок наднизької температури. Фахівці нашої клініки використовують сучасний кріодеструктор Brymill's Cry-Ac®.

Топічна терапія з використанням спеціальних імуномодулюючих засобів для місцевого застосування. Лікування за допомогою місцевої терапії найкраще підходить для невеликих пухлин з низьким ризиком, коли операція є недоцільною .

Імунокріохірургія. Цей метод поєднує в собі елементи топічної терапії та класичної кріохірургічної методики, що дозволяє скоротити курс лікування.

Фотодинамічна терапія (ФДТ) — дозволяє ефективно вирішити медичну проблему завдяки специфічній фотодинамічній реакції, в результаті якої руйнуються патологічні клітини. Селективність методу обумовлена особливими властивостями препарату (фотосенсибілізатора), який вводиться пацієнту в/в і з максимальним градієнтом концентрації накопичується в патологічних клітинах. Після введення фотосенсибілізатора витримується певна часова експозиція і проводиться лазерне опромінення вогнищ ураження шкіри.

Крім цього, при певних обставинах, лікар може призначити променеву або системну терапію, але в будь-якому випадку методика лікування підбирається індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням ступеня тяжкості, поширеності захворювання і загального стану організму.