Базальноклітинна карцинома шкіри (базаліома)

Базаліома — найбільш поширена злоякісна епітеліальна пухлина шкіри. Характеризується місцево-деструктивним ростом і надзвичайно рідкісним метастазуванням.

До основних причин виникнення базаліоми відносяться: тривала інсоляція, вплив хімічних канцерогенів та іонізуючого випромінювання. Найчастіше зустрічається у віці після п'ятдесяти років, але в дуже рідкісних випадках може з'являтися у дітей та підлітків. У чоловіків і жінок зустрічається з однаковою частотою.

СИМПТОМИ

Базаліома, зазвичай, виникає на відкритих шкірних покривах, які піддаються найбільшому впливу ультрафіолетового випромінювання — на обличчі, шиї, волосистій частині голови. Найчастіше вражаються носогубні складки, крила носу, верхня губа, повіки та скронева зона.

Симптоми проявляються залежно від виду захворювання:

Нодулярна (вузликова) форма — становить 60-75% всіх випадків захворювання. Характеризується утворенням округлих, гладких, щільних вузликів від майже прозорого до рожевого кольору з телеангіектазіями, центральна частина може вкриватися геморагічною кірочкою, при відділенні якої виникає кровотеча з невеликого виразкового дефекту, що потім знову вкривається кірочкою.

Поверхнева форма — найменш агресивна, характеризується появою обмеженого вогнища жовтувато-рожевого або червоно-бурого кольору, на поверхні якого присутні лусочки, невеликі кірочки, край вогнища валикоподібний. Можлива трансформація цієї форми в більш агресивну - нодулярну.

Склеродермоподібна форма (морфеаподібна)  — рідкісна і агресивна форма захворювання, яка характеризується формуванням інфільтративної  твердої бляшки з жовтуватою воскоподібною  поверхнею, може нагадувати рубець. При нераціональному лікуванні  часто рецидивує.

Фіброепітеліальна форма (фіброепітеліома Пінкуса) — дуже рідкісна форма, що протікає доброякісно, за клінічною картиною нагадує нодулярну форму. Локалізується, зазвичай, на тулубі, частіше — в області спини, попереково-крижовій зоні, рідше — на плечах, стегнах, підошвах. 

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Дерматоскопічна діагностика - неінвазивний метод візуальної діагностики новоутворень шкіри, який допомагає правильно обрати тактику лікування (консервативна або хірургічна).

Патогістологічне дослідження - є «золотим стандартом» діагностики і дозволяє не тільки встановити діагноз, а також визначити тип базаліоми, що в сукупності з клінічною характеристикою багато в чому визначає перебіг, прогноз і вибір методу лікування.

Імуногістохімічні, імуноморфологічні методи - дозволяють отримати повні характеристики пухлини, її злоякісний потенціал, характер проліферативних процесів, апоптозу. Ці методи допомагають провести диференціальну діагностику у скадних клінічних випадках.

ЛІКУВАННЯ

Вибір методу лікування є персоналізованою процедурою і залежить від локалізації, поширеності патологічного процесу, клініко-морфологічних характеристик пухлини та соматичного стану пацієнта.

Хірургічний метод. Є найнадійнішим методом лікування різних новоутворень шкіри і включає в себе декілька методів: стандартне видалення пухлини і мікрографічна хірургічна техніка по F.E.Mohs (метод Моса). Для первинних базаліом низького ризику рекомендується хірургічне видалення з 4-міліметровими відступом від видимих країв пухлини з подальшою гістологічною оцінкою країв резекції.

Мікрографічна хірургія по Мосу рекомендується для базаліом високого ризику, також цей метод дозволяє повністю видалити пухлину з максимальним збереженням здорових тканин, що забезпечує кращий естетичний результат.

Кріохірургія. Може бути розглянута для базаліом низького ризику, коли більш ефективні методи лікування протипоказані або недоцільні.

Топична терапія з використанням спеціальних імуномодулюючих засобів для місцевого застосування. Лікування за допомогою місцевої терапії найкраще підходить для невеликих пухлин з низьким ризиком, коли операція є недоцільною.

Імунокріохірургія — метод поєднує в собі елементи топічної терапії та класичної кріохірургічної методики, що дозволяє скоротити курс лікування.

Фотодинамічна терапія (ФДТ) — не хірургічний метод лікування, який дозволяє ефективно вирішити медичну проблему завдяки специфічній фотодинамічній реакції, в результаті якої руйнуються патологічні клітини. Показаннями до застосування ФДТ служать множинні пухлини низького ризику, великий розмір новоутворення та резистентність до раніше проведеної терапії.

Променева терапія на лінійному прискорювачі - це опромінення патологічного вогнища високоенергретічним радіоактивним випромінюванням з використанням лінійного прискорювача (апарат променевої терапії) для зменшення або знищення пухлини. Радіоактивне випромінювання пошкоджує ДНК пухлинних клітин і руйнує їх.