Псоріаз

Псоріаз - системний, хронічний, неінфекційний дерматоз, невстановленої етіології, з генетичною детермінантою, що характеризується наявністю лущащихся папул і бляшок, що мають тенденцію до поширення. Нерідко при псоріазі мають місце патологічні зміни нігтів, суглобів, хребта, нирок. При псоріазі порушується регенерація клітин епідермісу. Якщо в нормальному стані ці клітини (кератоціти) оновлюються через 20-30 днів, то під час захворювання цей процес відбувається кожні 3-6 днів. При цьому клітини рогового шару шкіри не встигають повністю сформуватися, тому не можуть виконувати свої функції.

Псоріаз вважається одним з найпоширеніших видів шкірних хвороб, оскільки спостерігається у 1–2 % населення в різних країнах. Розвивається він через спадкові схильності, внаслідок порушень і змін в імунній, ендокринній і нервовій системах, а також у зв’язку з негативним впливом навколишнього середовища.

СИМПТОМИ

Симптоми псоріазу розрізняються залежно від його виду:

 • Вульгарний (звичайний). На шкірі з’являються папульозні рожево-червоні елементи, які мають чіткі межі та можуть зливатися у великі плями. Також утворюються бляшки різних розмірів і контурів, які покриваються лусочками сріблясто-білого кольору. Бляшки зазвичай розташовуються під волоссям, на ліктьових і колінних згинах, у поперековій і крижовій областях. У пацієнтів може виникати свербіж різної інтенсивності.
 • Каплеподібний. Це гостра фаза захворювання, за якої на шкірі з’являється множинний яскраво-червоний висип у вигляді папул, за контурами схожими на крапельки, з інфільтрацією та ураженими ділянками, що злегка лущаться. Найчастіше буває в дітей та підлітків, і починає розвиватися після перенесеної стрептококової інфекції.
 • Генералізований пустульозний псоріаз має кілька різновидів:
  – псоріаз Цумбуша характеризується сильним гарячковим станом і загальним нездужанням, перебіг хвороби відбувається важко для пацієнта;
  – акродерматит гнійний Аллопо вирізняється висипаннями на дистальних фалангах кінцівок у вигляді везикул, пустул, сквамозно-еритематозних плям;
  – пустульозний псоріаз Барбера проявляється тим, що різко окреслені бляшки еритематозно-сквамозного виду виникають на долонях і підошвах, а навколо них утворюються численні пустульозні елементи. Цей вид захворювання зустрічається частіше, ніж псоріаз Цумбуша;
 • Псоріатичний артрит. Одночасно з появою висипань псоріатичного характеру може розвинутися ураження суглобів. Згодом загострення артриту може відбуватися синхронно з появою висипу на шкірі. При ураженні суглобів над ними з’являються почервоніння, набряклість, при згинанні виникають болі, обмежується їх рухливість, вранці відчувається скутість. У деяких випадках від цього захворювання суглоби деформуються.

Інші види псоріазу:

 • псоріатична еритродермія розвивається через загострення вже наявного вульгарного захворювання під впливом подразнюючих чинників або неефективної терапії. Поразки досягають 90 % шкірного покриву, який забарвлюється в яскраво-червоний колір, з’являється набряклість, тіло на дотик стає гарячим, покривається численними великими й малими білими лусочками, що легко осипаються при знятті одягу. Пацієнт відчуває сильний свербіж, печіння, сухість і стягнутість шкіри, болючість. Загальний стан різко погіршується: зникає апетит, з’являється слабкість, температура підвищується до 38–39 градусів, зменшується потовиділення, запалюються та збільшуються лімфовузли (в основному пахові та стегнові);
 • інверсний псоріаз. Його симптоми схожі з ознаками звичайного виду захворювання, а особливість у тому, що висипання локалізуються на згинах кінцівок;
 • себорейний псоріаз. Висипання з’являються тільки на себорейних ділянках шкіри: під волоссям на голові, у носо-губних і завушних западинах, на грудях і між лопатками.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Діагностують псоріаз під час огляду, за сукупністю проявів і ознак захворювання. В окремих випадках для того, щоб переконатися в правильності поставленого діагнозу, лікар може призначити гістологічне дослідження біоптату, взятого з ураженого місця.

ЛІКУВАННЯ

Якщо прояви псоріазу обмежені, локальні, то лікування проводиться топічними глюкокортикостероїдами, ліками, у складі яких є синтетичний аналог вітаміну Д3, активованим цинком.

Щоб зняти симптоми середньої тяжкості та тяжкої форми псоріазу, призначають імуносупресивні препарати (метотрексат, циклоспорин) і біологічні лікарські засоби.

Лікування псоріазу відбувається такими видами терапії:

 • зовнішня із застосуванням глюкокортикостероїдів, аналогів вітаміну Д3, піритіону;
 • системна. При призначенні лікування враховуються клінічна форма та стадія захворювання, поширеність висипань, вік і стать пацієнта, наявність інших патологій, ефективність уже проведеної терапії;
 • фототерапія.