MOHS хірургія

MOHS MICROGRAPHIC SURGERY (мікрографічна хірургія за Мосом) - це один з найбільш прогресивних методів лікування ракових новоутворень шкіри, що вважається «золотим стандартом».

Мікрографічна хірургія за Мосом є революційним методом хірургічного лікування немеланомних раків шкіри, таких як: базальноклітинна і плоскоклітинна карциноми, а також інших видів раку шкіри. Дана методика була розроблена в 1938 році американським хірургом Фредеріком Мосом і постійно вдосконалювалася. На сьогоднішній день даний метод демонструє найменший ризик рецидиву (1%) при лікуванні раку шкіри.

Мікрографічна хірургія за Мосом входить в Європейській та Американські протоколи лікування немеланомних раків шкіри

ПЕРЕВАГИ ЦЬОГО МЕТОДУ ЛІКУВАННЯ

Головною відмінною рисою видалення пухлинних утворень методом Mohs хірургії є подальше гістологічне дослідження посіченого матеріалу.

Після Mohs хірургії віддалені тканини або заморожують (кріо-фіксація), або заливають парафіном, але їх зріз здійснюється по горизонталі, що дозволяє досліджувати і дати оцінку всім кордонам резекції (360). Розташування залишкових ракових клітин переносять в «карту пухлини», тому хірургу легко орієнтуватися в тому, які ще тканини необхідно видалити.

Така технологія дослідження і оцінки меж висічення зводить ризик рецидиву до мінімуму, який не перевищує 1%.

ПРИ ЯКИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ ЦЕЙ МЕТОД

Хірургічне видалення патологій по методу mohs хірургії рекомендовано у наступних випадках:

 • Базальноклітинна або плоскоклітинна карцинома (БКК і ПКК) з локалізацією на ділянках лицьової Н-зони;
 • Повторні або не до кінця посічені БКК і ПКК;
 • Вперше утворені БКК і ПКК з нечітко окресленими кордонами;
 • Новоутворення, які розташовані на ділянках, де потрібне максимальне збереження тканин для найбільшого функціонального результату і косметичного (естетичного) ефекту (носо-губна зона, повіки, губи, вушні раковини, геніталії, долоні, стопи);
 • БКК і ПКК, які за розміром перевищують  2 см в діаметрі і відрізняються швидким прогресивним розростанням;
 • Патологія, що з'явилася на місці рубця або на ділянці, яка піддався променевій терапії;
 • БКК і ПКК, що прийняли агресивний гістологічний тип;
 • Хворі молодого віку.

ЯК ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ ЦЕЙ МЕТОД ЛІКУВАННЯ

Мікрографічний метод лікування раку за допомогою Mohs хірургії - це стандартизована процедура, в яку входить хірургічна операція і особлива методика гістологічного дослідження взятого зразка. Пухлина видаляється в кілька етапів, після чого здійснюється контроль країв посіченої області.

Послідовність видалення пухлинного утворення:

На першому етапі проводиться видалення ракової патології в межах видимості, потім відразу ж посічені тканини забарвлюються гістологічними фарбами (маркуються) і складається «карта пухлини». Після цього віддалений зразок заморожується або фіксується в парафіні, розрізається на мікротому і досліджується під мікроскопом фахівцем-гистологом.

На етапі гістологічного аналізу взятого зразка виявляються ділянки з раковими клітинами, які заносяться в «карту пухлини» для того, щоб хірург чітко бачив, які ще зони потрібно видалити.

Якщо після проведення першої операції залишаються ділянки з пухлиною, то хірург проводить наступні видалення проблемних місць до повного видалення ракової пухлини. При цьому кожне наступне видалення здійснюється з захопленням тканин глибиною в 1 мм.

На останньому етапі проводиться відновна процедура, коли післяопераційний дефект усувається за допомогою різних технологій і методів, які застосовуються в пластичній хірургії, в результаті чого досягається найкращий естетичний ефект.

Зобр. 1 Видалення пухлини шляхом Mohs хірургії

І етап

ІІ етап

ІІІ етап

ІV етап

Як правило, хірургічні операції видалення пухлини методом Mohs хірургії здійснюються під місцевим інфільтраційним наркозом в амбулаторних умовах.

ТРИВАЛІСТЬ ПРОЦЕДУРИ

На відміну від традиційних хірургічних операцій з видалення пухлин, при Mohs хірургії усунення новоутворень проводиться в кілька етапів, при цьому максимально зберігаються здорові тканини навколо пухлини, а також здійснюється унікальний гістологічний контроль (3Д інтраопераційної) меж рани в реальному часі.

Період виконання всіх процедур (безпосередньо саме видалення утворення і відновлення рани після операції) варіюється від одного до декількох днів в залежності від наступних факторів:

 • місце розташування патології;
 • розміри пухлини;
 • морфологічний підвид новоутворення;
 • коморбідні стани.

Крім цього, враховуються індивідуальні особливості кожного хворого.

Завдяки унікальній технології, Mohs хірургія дає можливість повністю видалити пухлину, практично не залучаючи до процесу здорові тканини, що зводить до мінімуму дефекти після операції і в результаті виходить відмінний естетичний ефект.