Кріотерапія

Кріотерапія - це медична процедура, в основі якої є лікування холодом. Також її називають кріохірургією або кріодеструкцією. Цей малоінвазивний спосіб застосовується в усуненні більшості шкірних захворювань доброякісної форми. Застосування кріодеструкції руйнує уражені тканини і клітини з онкологічною патологією при впливі на них дуже низьких температур.

Лікування шкірних проблем за допомогою кріохірургії відомо вже протягом 100 років. На початку холодоагентом був стиснутий вуглекислий газ, а з 1940 року і по сьогоднішній день використовується рідкий азот, який закипає при температурі -196 ° C (-320,8 ° F). Ці параметри вважаються найефективнішими і результативними в клінічному лікуванні.

Звичайні клітини гинуть при температурі -20°C -30°C, а тканини зі злоякісним ураженням можна знищити під впливом температури -40°C -50°C. Якщо на уражену ділянку нанести певну кількість рідкого азоту, то за півхвилини температура в тканини може досягти -50°C, що з легкістю дозволяє домогтися потрібного результату при лікуванні.

ПЕРЕВАГИ ЦЬОГО МЕТОДУ ЛІКУВАННЯ

Основні переваги лікування рідким азотом:

 • короткочасна підготовка до процедури і мінімальна тривалість одного сеансу;
 • відсутність анестезії у вигляді ін'єкції;
 • не потрібно видаляти шов, так як в процесі лікування він не накладається;
 • ранка вимагає мінімального догляду;
 • практично відсутній ризик зараження.

Після кріотерапії можуть спостерігатися почервоніння шкіри, оніміння, незначні кровотечі, поява бульбашок і пігментації, в рідкісних випадках утворення невеликих рубців. Ці побічні ефекти незначні і швидко проходять.

ПРИ ЯКИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ ЦЕЙ МЕТОД

Кріохірургія застосовується при діагностуванні наступних захворювань:

 • вірусні бородавки;
 • себорейний кератоз;
 • сонячне лентиго;
 • контагіозний молюск;
 • базальноклітинна та плоскоклітинна карциноми;
 • дерматофіброма;
 • кератоакантома і ін.

Окремі види уражень шкіри можна вилікувати за одну процедуру кріодеструкції, але найчастіше потрібна кілька сеансів.

ЯК ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ ЦЕЙ МЕТОД ЛІКУВАННЯ

З моменту початку використання кріохірургії за допомогою рідкого азоту накопичений величезний досвід в лікуванні і усуненні шкірних проблем. Зараз застосовуються такі методи кріодеструкції:

 • використання ватної палички «очерет». Такий спосіб поступово відходить у минуле, так як при нанесенні рідкого азоту ватною паличкою важко здійснювати контроль за площею і глибиною проникнення холодоагенту (межа заморожування вглиб шкірного покриву на 2 мм складає -18 градусів), а також виникають складнощі зі збереженням робочої температури (-196 градусів) для результативного усунення проблеми;
 • розпорошення. Рідкий азот за допомогою спеціальної апаратури розпорошується на уражені тканини, що дає можливість більш точково і ефективно застосовувати кріотерапію;
 • кріозонда застосовуються в тому випадку, коли ураження виникають на маленьких ділянках (наприклад, на обличчі і особливо на століттях) і розпорошення рідкого азоту небажано. При цій методиці кріозонд безпосередньо контактує з шкірним покривом.

Найбільш поширеним способом нанесення рідкого азоту є зрошення, або розпорошення. Цей метод кріохірургії дає більш точне і глибоке заморожування (температура в уражених тканинах може досягати -25 градусів). Лікування відбувається за допомогою портативного апарату і спеціальних кріо наконечників, що мають різний діаметр. Їх розташовують на відстані від 10 до 15 мм над ураженою поверхнею і методом розпилення виробляють заморожування. Цей спосіб дозволяє регулювати і швидкість подачі холодоагенту, і відстань до проблемної ділянки шкіри.

Глибина заморожування і його тривалість залежать від розміру ураження і наскільки глибоко воно проникло. Крім цього, враховуються і інші параметри: частина тіла, де з'явилося освіту, тип шкіри, її товщину і кількість вологи в ній.

Залежно від розмірів проблемної ділянки шкіри існує кілька видів нанесення рідкого азоту шляхом розпилення. Його наносять по прямій, по спіралі або зигзагоподібно.