Спірометрія

Спірометричний тест дозволяє виміряти, наскільки добре дихає людина, і дає можливість поставити діагноз будь-якого захворювання легенів. Обстеження абсолютно безболісне, і триває близько 10 хвилин, але для цього пацієнт повинен дуже енергійно дихати. При здійсненні дихальних рухів у цей компактний пристрій (спірометр) вимірюється об’єм повітря, що видихається, і швидкість цього видиху.

Перед тим як розпочати процедуру, медичний працівник показує пацієнтові, як правильно потрібно дихати в спірометр. Робити видихи необхідно дуже енергійно, оскільки в іншому випадку результати тесту можуть виявитися неточними. Для певності потрібно буде зробити в спірометр не менш трьох видихів.

Вивчивши отримані параметри (ОФВ1 – об’єм форсованого видиху за 1 секунду і ФЖЕЛ – форсована життєва ємність легень), лікар дає оцінку, наскільки добре чи ні працюють легені пацієнта. Якщо за 1 секунду видихається невеликий об’єм повітря, це може вказувати на звуження дихальних шляхів, яке стало можливим через астму або хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). Якщо пацієнт вже отримує терапію від цих захворювань (наприклад, інгаляції), то обстеження на спірометрі допоможе визначити, наскільки ефективно призначене лікування легень. Крім цього, тест дозволить виключити інші легеневі захворювання.

Для отримання більш вірогідної інформації лікар може провести інгаляцію засобом, що полегшує дихання, і через 10–15 хвилин знову зробити спірометричний тест. Це дасть можливість визначити, наскільки оборотні зміни в легенях, і чи допомагає інгаляція в поліпшенні дихання. За впливом бронхорозширювального засобу лікар може відрізнити астму (коли відбувається поліпшення в результаті використання даного засобу) від ХОЗЛ (коли ступінь поліпшення мінімальна).

Якщо у пацієнта раніше виникали симптоми астми, а тестування на спірометрі показує нормальні результати, це не може виключити астматичного захворювання. У курців спірометричні тести теж можуть показати хороші результати, але вони все одно залишаються в групі ризику виникнення ХОЗЛ, захворювань серця, інсульту й онкологічних змін у легенях, тому таким пацієнтам необхідно позбутися від цієї згубної звички. Якщо людині доводиться працювати там, де повітря забруднене, а спірометричні тести дають нормальні результати, все одно необхідно виключити вдихання запиленого повітря, диму, їдких випарувань і хімічних запахів.

Спірометрія є важливим тестом для визначення функціонування легенів. Якщо в пацієнта симптоми мають непостійний характер (при астматичному захворюванні), то необхідно зробити кілька тестів, результати яких слід обов’язково записати, щоб знати свої нормальні дані.

При постійних симптомах, пов’язаних із захворюваннями легень (ХОЗЛ), регулярні спірометричні дослідження допоможуть відстежувати їх стан. Для отримання додаткових відомостей лікар може провести інші обстеження.

ПОКАЗАННЯ ДЛЯ ЦІЄЇ ДІАГНОСТИКИ

Спірометрію рекомендується проходити людям, старшим 40 років, які палять, тим, кого постійно мучить кашель, хто задихається при швидкій ходьбі, занепокоєний станом легень або вже лікується від легеневих захворювань.

ОБЛАДНАННЯ, ЩО ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ

Дослідження проводяться на спірометрі з використанням одноразового мундштука, в який видихається повітря з легенів.