Лабораторна діагностика

Лабораторні дослідження необхідні для постановки діагнозу шкірних захворювань, патологій підшкірної клітковини, при плануванні оперативного втручання, динамічному спостереженні за станом хворого під час системного лікування і визначення рівнів специфічних онкомаркерів.

Виділяють дві основні групи:

  • морфологічні методи, що застосовуються для аналізу структури шкірного покриву. Вони можуть бути інвазивними та неінвазивними;
  • функціональні способи оцінки стану шкірних покривів.

Головним методом в лабораторній діагностиці дерматитів і шкірних новоутворень досі є патоморфологічне дослідження (гістологія).

ПОКАЗАННЯ ДЛЯ ЦІЄЇ ДІАГНОСТИКИ

Традиційно захворювання шкіри, підшкірні патології та новоутворення на шкірних покривах діагностує лікар-дерматовенеролог, і робить він це в основному візуально, ґрунтуючись на спостереженні первинних і вторинних ознак, які в результаті складаються в єдину клінічну картину відповідного захворювання.

В окремих випадках, коли в ході огляду неможливо встановити діагноз через неясні, стерті симптоми або схожі ознаки різних захворювань, призначаються лабораторні дослідження. Вони надають неоціненну допомогу, коли з’являється необхідність у диференціальній діагностиці.

Лабораторна діагностика ефективна при прогнозуванні шкірних захворювань у конкретного пацієнта.

На сьогодні функціональний стан шкірних покривів оцінюється цілою низкою методів і технологій, які широко й активно застосовуються в дерматології, онкології та косметології для постановки діагнозу акне, вугрового висипу, розацеа, інших захворювань, а також при обстеженні косметичних шкірних дефектів.

ОБЛАДНАННЯ, ЩО ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ

Вибір обладнання безпосередньо пов’язаний з методом лабораторної діагностики.

Для отримання зображень патологій шкірних покривів використовуються цифрові камери з високою роздільною здатністю: відеоскопи, дерматоскопи, різні мікроскопи.

Зараз широко застосовуються різні системи аналізу з високою продуктивністю та автоматизованими процесами: біохімічні, імуноферментивні, гематологічні, іоноселективні, хемілюмінесценція.

Також ефективно застосовується й маркерна лабораторна діагностика. Назви методів безпосередньо пов’язані з використовуваними маркерами, які поділяються на:

  • біохімічні та клінічні;
  • імунологічні;
  • молекулярно-генетичні;
  • протеомні.