Шкірні прик-тести

Прик-тести — це найпоширеніші та практично безболісні шкірні алергічні тести для діагностики алергічних захворювань. Алерген в дуже малих дозах наноситься на поверхню шкіри, після чого проводиться поверхневий прокол шкіри спеціальним ланцетом.

Якщо у пацієнта є алергія на яку-небудь речовину, місце уколу може злегка припухнути і буде відчуватися й виглядати, як укус комара. Наприклад, при алергії на рослинний пилок, а не на лупу тварин, лише алерген рослини дасть реакцію у вигляді свербежу та набряклості. Ділянка шкіри, яка піддалася впливу тваринного алергену, ніяк не зміниться.

Для виявлення алергену не знадобиться багато часу, реакція зазвичай настає через 20 хвилин. Зазвичай вона проявляється такими симптомами, як виникнення невеликого пухиря на тому місці, куди ввели алерген, причому він зникає буквально через півгодини.

В окремих випадках при негативних шкірних пробах лікар може поставити під сумнів їх правильність і запропонувати пацієнтові більш чутливі внутрішньошкірні тести, коли мала доза алергену вводиться під шкіру.

Прик-тести, втім, як і всі інші тести на алергію, повинні проводитися в умовах стерильності у професіонального та досвідченого алерголога. Тоді можна бути впевненим, що результати шкірних проб зрозуміли правильно, а ризик виникнення побічних реакцій зведений до мінімуму.

ПОКАЗАННЯ ДЛЯ ЦІЄЇ ДІАГНОСТИКИ

Алерголог зазвичай призначає проведення прик-тестів, якщо у пацієнта спостерігаються такі симптоми:

  • респіраторні: свербіж та почервоніння очних яблук, носової порожнини, горла, нежить, сльозотеча, закладеність у грудях, ускладнене дихання, сухий кашель, хрипота;
  • шкірні: поява екземи та свербіння окремих ділянок шкірного покриву;
  • внутрішні: блювота й позиви до неї, діарея в результаті вживання окремих харчових продуктів;
  • анафілаксія: важкий прояв алергії;
  • серйозна реакція на укус комахи (крім появи набряклості).

Важливою умовою тестування є те, що його повинен проводити медичний працівник з високим рівнем підготовки та спеціальними знаннями в галузі алергології та імунології.

ОБЛАДНАННЯ, ЩО ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ

Щоб провести прик-тести, застосовують спеціальні екстракти алергенів і одноразові ланцети з пластмаси.