Новини та статті

19 серпня 2015

В Україні існують всі інтегровані світові принципи лікування і профілактики атопічного дерматиту

В рамках Національних днів захисту від атопічного дерматиту, які проходили в Україні минулого тижня, лікарям були представлені адаптовані клінічні настанови з діагностики, профілактики та лікування атопічного дерматиту (АД).

Про це розповів під час прес-конференції, яка відбулася сьогодні в Міністерстві охорони здоров'я України, головний позаштатний дерматовенеролог МОЗ України, професор кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика, доктор медичних наук Олександр Літус.

«Ці клінічні керівництва можна назвати законом для кожного лікаря, який стикається з проблемою діагностики або лікування атопічного дерматиту, - сказав Олександр Літус. - А це: дерматологи, алергологи, педіатри, лікарі загальної практики - сімейної медицини по всій країні». За словами головного дерматовенеролога МОЗ України, ці установки готувалися більше двох років, вони затверджені МОЗ України і на сьогодні є абсолютно інтегровані світові принципи лікування атопічного дерматиту і є обов'язковими для виконання всіма лікарями України. «Ми намагаємося поставити правило міждисциплінарний підхід у вирішенні проблем дерматологічних захворювань. Цього разу ми запросили до участі лікарів - алергологів і педіатрів. Спасибі за те, що прийняли запрошення і сподіваємося, що в майбутньому наша співпраця з фахівцями суміжних спеціальностей продовжиться», - зазначив Олександр Літус.

Проблема атопічного дерматиту, на думку Олександра Літуса, є дуже важливою і соціально значущою, адже згідно з офіційною статистикою близько 20% населення України страждає від цієї недуги. «Можна сказати, що кожен житель нашої країни в той чи інший спосіб стикався з цією проблемою», - переконаний Олександр Літус.

В Україні протягом останніх десяти років спостерігається поступове зростання захворюваності і поширеності атопічного дерматиту серед дітей від 0 до 14 років. Статистика свідчить про недостатньо ретельний облік пацієнтів, хто страждає атопічним дерматитом і нерідко неправильної інтерпретації діагнозу атопічного дерматиту та контактно-алергічного дерматиту. Дебют захворювання найчастіше має місце в ранньому дитячому віці. У дітей атопічний дерматит вперше проявляється до 6 місяців в 45%, випадків протягом першого року життя - 60% і до 5 років в 85% випадків.

Причини появи атопічного дерматиту мають комплексну природу і ще не до кінця з'ясовану. «Вплив чинників навколишнього середовища через епігенетичні механізми формує певну кількість пацієнтів, які страждають атопією як системне захворювання, - розповів під час прес-конференції завідувач кафедри імунології та алергології НМУ ім. А. А. Богомольця, доктор медичних наук, дійсний член Європейської та Американської академій алергології та клінічної імунології Андрій Курченко. - І першим проявом цього є шкірне захворювання. Якщо атопічний дерматит не почати лікувати вчасно і правильно, то це захворювання може трансформуватися, навіть у важкі форми рінокон'юнктівіта і бронхіальної астми».

Медики відзначили, що основне завдання в лікуванні і контролі за атопічним дерматитом лежить на відповідальності батьків, чиї діти страждають від цього захворювання. «Від того, наскільки правильно батьки доглядати за здоровою шкірою малюка, за шкірою, яка має перші прояви атопічного дерматиту, залежить в яких формах буде протікати хвороба у дітей, коли вони виростуть, - зазначив Олександр Літус. - На сьогодні чітко проявляється тенденція: атопічний дерматит, який не лікували або лікували неправильно, призводить до важких захворювань, до того, що люди стають інвалідами у дорослому віці».

Нагадаємо, за підтримки Міністерства охорони здоров'я, Національної академії медичних наук України, Національної медичної академії післядипломної освіти ім. Шупика, «Української академії дерматовенерології» з 3 по 7 березня 2014 року в Україні пройшли національні дні захисту від атопічного дерматиту.

Протягом тижня у всіх областях України було проведено більше 30 освітньо-профілактичних заходів для лікарів і пацієнтів, мета яких - підвищити освіченість хворих та їхніх рідних по профілактиці і ефективного лікування атопічного дерматиту. Зокрема, в регіонах країни відбулися прес-конференції, круглі столи, наради фахівців, професійні розмови і т.д. Пацієнти безкоштовно отримали видання «Атопічний дерматит. Поради батькам». У всіх закладах охорони здоров'я дермато напрямку були розміщені плакати та інформаційні матеріали з цієї тематики.

На сьогодні захворювання атопічний дерматит є важливою медико-соціальною проблемою в суспільстві. З огляду на світову статистику, в Україні налічується близько 500 тисяч осіб, хворих на атопічний дерматит. Як і псоріаз, ця хвороба важко піддається лікуванню, а сучасні методи доказової медицини дають можливість ефективно контролювати захворювання. «На сьогоднішній день в Україні чітко стоїть потреба в нових підходах до лікування хронічних шкірних захворювань. За допомогою таких заходів ми підвищуємо рівень обізнаності фахівців про нові методи лікування, а пацієнтів - про засоби профілактики та контролю захворювання », - підкреслив головний дерматовенеролог МОЗ України, професор Олександр Літус.

Довідка:

Атопічний дерматит - хронічне запальне захворювання шкіри алергічної природи. Це неінфекційний стан зі спадковою схильністю, для якого характерний тривалий перебіг з періодичною появою висипки на різних ділянках тіла і свербіж шкіри. Вперше це захворювання дав опис французький дерматолог Е. Бенье в 1882 році. З тих пір в цій хвороби було безліч назв: дитяча екзема, алергічний дерматит, атопічний нейродерміт та інші. Атопічний дерматит є частиною атопічного синдрому або атопії, до клінічних проявів якої також відносять алергічний риніт (цілорічний і сезонний), алергічну бронхіальну астму, алергічний кон'юнктивіт та деякі алергічні захворювання шлунково - кишкового тракту.

Прес-служба МОЗ України