Новини та статті

23 червня 2020

У 70% хворих на псоріаз легка чи середня форма хвороби

У прес-студії «Сьогодні Мультимедіа» відповідав на запитання читачів головний дерматовенеролог МОЗ України Олександр Літус.

«Скільки українців страждають від псоріазу?»

- За офіційною статистикою — 0,2% від населення (або близько 92 тисяч чоловік). Але на ділі, я впевнений, цих людей разів в 15 більше. Чому такі різні цифри? Тому що люди соромляться зізнаватися в шкірних хворобах і не завжди вважають за потрібне йти до лікаря. Я нещодавно давав прес-конференцію, і мінімум у трьох з натовпу присутніх відразу розгледів псоріаз. Коли я попросив: «Якщо серед вас є ті, хто страждає від псоріазу, нехай піднімуть руку», — то ніхто цього не зробив. В принципі, цим все сказано.

«Чи можна говорити про те, що ця хвороба поступово молодшає?»

— На жаль, так — псоріаз тепер зустрічається навіть у дітей в перші місяці після народження. Тому дуже важливо при першій підозрі обстежити дитину.

Ще одна неприємна особливість псоріазу, крім «вміння» вражати найменших - він може ховатися і видавати себе за алергію або артрит. Ну і, звичайно, найголовніше засмучення на сьогодні — поки немає методик, що дозволяють повністю позбутися захворювання.

«Що ж тоді робити? Як можна полегшити свій стан?»

- У світі і в Україні зокрема, псоріаз навчилися контролювати і пацієнти з таким діагнозом можуть жити цілком комфортно. Людина підлаштовується під цей стан або підлаштовує його під себе - кому як подобається. У 70% хворих на псоріаз легка або середня форма важкості хвороби - в період загострень (восени і навесні) їм досить так званої узкополосной фототерапії (безболісної обробки шкіри певним спектром ультрафіолету) і кремів. За місяць-півтора від висипань можна повністю позбутися. Решті 30% пацієнтів з середньо-важкої і важкою формами хвороби потрібно застосовувати системне лікування, яке складається з комбінацій фото-місцевої та системної терапії.

Фототерапію, про яку я говорив, можна проводити і вдома - для неї в продажу є чимало домашніх установок. В Україні, до речі, починається будівництво вітчизняного заводу з виробництва цих апаратів. У нас боротьба з цією хворобою в принципі стала більш активною. Наприклад, з'явилося 18 спеціалізованих центрів по псоріазу: 2 з них в Києві, решта - в інших великих містах.

«Якщо чесно, я не бачу в псоріазі особливої проблеми. Ну, є в когось висипання на шкірі, помазати кремом, зняв сверблячку - і живи собі далі. У чому біда-то? Що самого страшного оже відбутися від цієї болячки?»

- Через псоріаз може розвинутися артропатія (ураження суглобів) і людина може втратити можливість рухатися. Як наслідок - інвалідність і безпорадність. Дослідження вчених показали: середня тривалість життя у людей з псоріазом на 5 років менше, ніж у здорових - це пов'язано не з самою хворобою, а з супутніми захворюваннями. Адже псоріаз - не просто захворювання шкіри: в патологічний процес залучений весь організм, від шкіри до внутрішніх органів. При псоріазі уражаються нирки, збільшується ризик інсульту та інфаркту міокарда; він же - один з винуватців порушення обміну речовин. Ось чому махнути на псоріаз рукою і ставитися до нього несерйозно не можна.

Звичайно, я описав найстрашніші сценарії - якщо псоріаз не запускати і лікувати під час загострень, таких наслідків не буде.