Новини та статті

15 травня 2020

Себорейний дерматит у дітей: що робити з «молочними кірочками» на голові малюка?

Дитячий себорейний дерматит – хронічний запальний стан, який зазвичай викликає почервоніння і жирні плями на шкірі у немовлят і дітей молодшого віку. Зазвичай ці симптоми виникають на певних ділянках шкіри – там, де сальні залози розташовані щільніше.

 

Симптоми себорейного дерматиту у дітей

Себорейний дерматит новонароджених розвивається зазвичай у віці від 2 тижнів до 12 місяців: за статистикою, практично у половини немовлят на шкірі голови з'являються червоні або жовті лускаті плями. Досить часто відзначаються специфічні скоринки (так званий гнейс) – жорсткі затверділі жовті або коричневі струпи або лусочки, які також називають «молочними кірочками». У дітей старшого віку себорейний дерматит на шкірі голови проявляється вже дещо інакше, рясною лупою.

У немовлят себорейний дерматит також іноді може початися на обличчі або в ділянці підгузника й поширюватися на інші частини тіла. Так, дитячий себорейний дерматит може вражати:

 • брови,
 • шкіру за вухами,
 • ділянку підгузників,
 • а також складки шкіри на шиї і під руками.

Виникнення симптомів себорейного дерматиту у складках шкіри може відзначатися вологою червоною висипкою, а не жовтуватими лускатими плямами. Тому, незважаючи на досить специфічні симптоми себорейного дерматиту у новонароджених, батьки нерідко помилково приймають його за попрілості (пелюшковий дерматит).

Плями при себорейному дерматиті НЕ сверблять і не викликають у дитини біль або дискомфортні відчуття у цілому. У переважній більшості випадків самі діти не звертають на цей стан уваги, хоча гнейс може викликати неабияке занепокоєння у батьків.

Батькам необхідно лише правильно доглядати за шкірою дитини і стежити за тим, щоб до плям або «скоринок» не приєдналася бактеріальна інфекція.

 

Як доглядати за «молочними кірочками» на голові?

Якщо у вашої дитини відзначаються симптоми себорейного дерматиту, щодня промивайте шкіру голови теплою водою із невеликою кількістю дитячого шампуню.

Покроковий догляд за «молочними кірочками»:

 1. Нанесіть на шкіру голови дитини просту мінеральну олію або вазелін приблизно за годину до купання: цей захід допоможе послабити зв’язок кірочок з шкірою, тому їх буде легше зніматиме під час купання.
 2. При митті голови кілька хвилин акуратно масуйте шкіру голови разом з шампунем, щоб краще видалити кірочки.
 3. Ретельно промийте шкіру водою і обережно промокніть шкіру голови рушником насухо.

Намагайтеся не використовувати шампунь від лупи, незважаючи на те, що при себорейному дерматиті він діє найкраще – в той же час він також може дратувати ніжну шкіру і пекти малюку очі. У будь-якому випадку, перш ніж використовувати шампуні або інші продукти з активними лікарськими інгредієнтами, варто обговорити це з педіатром або дерматологом.

Щоб пом'якшити кірочки, акуратно втирайте в уражені ділянки дитячі засобі на основі мінеральних олій, а потім обережно розчісуйте голову дитячим гребінцем: це допоможе зняти гнейс максимально делікатно, без ризику травмування шкіри.

Зазвичай себорейний дерматит у дітей не «затримується»: перелічені симптоми зникають до того, як дитині виповниться рік. (Хоча себорейний дерматит може повернутися в майбутньому, після досягнення статевої зрілості.)

Причини себорейного дерматиту новонароджених

Дитячий себорейний дерматит – дуже поширений стан, який зустрічається у дітей в усьому світі серед усіх етнічних груп.

Точна причина себорейного дерматиту новонароджених невідома. Прийнято вважати, що його зумовлює поєднання таких факторів, як

 • спадкова схильність,
 • особливості мікрофлори (більш активно розмножуються певні мікроорганізми, які у нормі заселяють шкіру),
 • індивідуальна сприйнятливість до хімічних і кліматичних подразників,
 • жарке сухе повітря, котре провокує надлишкову масність шкіри голови.

Деякі вчені також вважають, що себорейний дерматит у немовлят частково пов'язаний із гормональним статусом матері. Гіпотеза полягає в тому, що надактивні сальні залози на шкірі новонародженого під впливом циркулюючих материнських гормонів можуть більш інтенсивно виділяти себум, який «цементує» ороговілі клітини шкіри так, що вони не відлущуються природним шляхом, а залишаються на шкірі голови і скупчуються у «скоринки».