Ювенільна ксантогранулема

01 грудня 2019

Ювенільна ксантогранулема

Ювенільна ксантогранулема – малопоширене та зазвичай доброякісне новоутворення, яке найчастіше утворюється на шкірі маленьких дітей. У більшості випадків таке новоутворення відзначається в одному місці тане поширюється на інші ділянки тіла.

Як і у кого проявляється ювенільна ксантогранулема

Це одиничний, рідше множинне утворення на шкірі, зазвичай діаметром в декілька міліметрів, трохи підняте. Як правило, тверде і має жовтий, рудувато-оранжевий, червоний або світло-коричневий колір.

Ювенільна ксантогранулема в основному зустрічається у немовлят і маленьких дітей (середній вік – 2 роки), частіше у хлопчиків. Проте, ювенільна ксантогранулема може виникати також у дорослих будь-якого віку. В останньому випадку, тобто при виникненні у дорослому віці, ювенільна ксантогранулема виявляє тенденцію до більш складного перебігу. А ось у дітей ювенільна ксантогранулема може зникати так само спонтанно, як і з’являтися.

У більшості випадків ювенільна ксантогранулема – одиничне ураження шкіри, яке різниться за розміром. Втім, у дітей молодше 6 місяців зустрічаються також множинні ураження у вигляді жовто-білих папул.

Найчастіше ювенільна ксантогранулема з'являється на шкірі голови, шиї або тулуба, хоча також може виникати на руках, ногах, ступнях і сідницях дитини, дуже рідко – внутрішніх органах.

Чому виникає ювенільна ксантогранулема й як її діагностують

Ювенільна ксантогранулема з'являється в результаті надмірного утворення (ділення) дендритних клітин, які з часом накопичуються. Хоча механізм розвитку ювенільної ксантогранульоми встановлений, першопричина цієї патології все ще залишається невідомою.

У деяких випадках це дерматологічне захворювання може бути неправильно діагностовано. Для точної діагностики використовується біопсія.

Ювенільна ксантогранулема: лікування

Залежно від місця розташування ювенільна ксантогранулема може призводити до розвитку різних небажаних симптомів (внутрішні органи), або ж протікати безсимптомно (утворення на шкірі). У другому випадку ця патологія рідко потребує лікування, тим більше що у дітей такі новоутворення найчастіше проходять самі по собі, і спонтанна регресія зустрічається рідко. Проте якщо ювенільна ксантогранулема виникла в області очей (на повіці) дитини, новоутворення обов’язково потрібно показати лікарю.

Оскільки це захворювання зустрічається дуже рідко, достатньо великих досліджень для визначення найбільш ефективних методів лікування більш складних випадків ювенільної ксантогранульоми не проводилося. Зазвичай у випадку утворення ювенільної ксантогранульоми на внутрішніх органах призначають хіміотерапію, променеву терапію. У схемах терапії цього захворювання також використовуються кортикостероїди (при локалізації у ділянці очей).