Новини та статті

09 березня 2020

ОПЕРІЗУЮЧИЙ ГЕРПЕС (HERPES ZOSTER)

Оперізуючий лишай або Herpes zoster - це вірусне захворювання, причиною якого є вірус, що викликає вітряну віспу, тому, як правило, виникає у людей, які вже перенесли вітрянку і вірус вже знаходиться в організмі.

Вірус Herpes zoster в сплячому стані знаходиться в нервових гангліях і не дає ніяких клінічних проявів, а коли він переходить в активний стан, через провокуючі чинники, стає причиною появи оперізуючого лишаю. Близько 20% людей, які раніше перенесли вітряну віспу, згодом можуть захворіти герпес зостер. У більшості випадків оперізувальний лишай хворіють тільки один раз.

Порушення імунної системи, онкологічні захворювання, лейкемія, лімфома, імунодефіцит є несприятливими факторами і підвищують ризик прояву і розвитку Herpes zoster. Так само провокуючим фактором є прийом хіміопрепаратів, препаратів при трансплантації органів, прийом системних кортикостероїдів тривалий час, опромінення Х-променями.

ЯКІ СИМПТОМИ HERPES ZOSTER?

Спочатку може з'явитися біль, свербіння або парестезії на місці де пізніше з'явиться висип. Іноді, висипанням може передувати нездужання, головний біль і лихоманка, але частіше буває тільки слабке свербіння і хворобливі відчуття.

Висипання зазвичай розташовуються з одного боку. На гиперемированном тлі виникають бульбашки (везикули) з прозорим вмістом, яке поступово каламутніє, і з часом перетворюється в жовті або геморагічні кірочки. Іноді хворобливі відчуття виникають при відсутності везикул, і появи висипу не завжди буде супроводжуватися хворобливими відчуттями і свербінням.

ДЕ РОЗТАШОВУЄТЬСЯ ВИСИП ПРИ ОПЕРІЗУЮЧОМУ ГЕРПЕСІ?

Найчастіше висип розташовується на тулубі і сідницях, але так само може з'явитися на обличчі, верхніх або нижніх кінцівках, або на поверхні шкіри, яку іннервує нерв, де проходить розмноження вірусу.

ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ УСКЛАДНЕННЯ ПРИ HERPES ZOSTER?

Найбільш частими ускладненням є порушення невралгічного характеру: хворобливі відчуття, свербіж, парастезии, які зберігаються тривалий час після появи висипу. Іноді, хворобливі відчуття можуть зберігатися тривалий час після того, як висип пройде, від декількох тижнів, до декількох місяців. Такий перебіг захворювання найбільш характерно для літніх людей.

Так само можливе приєднання бактеріальної інфекції. Коли висипання стають червоним, набряклими, приєднуються хворобливі відчуття. В такому випадку необхідно звернутися до свого дерматолога, для виключення вторинного інфікування, після консультації фахівця, можливо, буде необхідно призначення антибактеріальних препаратів.

Висипання оперізуючого лишаю в області очі або кінчика носа, можуть говорити про поразку очної гілки трійчастого нерва, що може привести до таких ускладнень, як глаукома, запалення трійчастого нерва. Тому цей вид оперізувального лишаю вимагає якомога швидшого і ретельного огляду та лікування.

ЯК ДІАГНОСТУВАТИ HERPES ZOSTER?


Клінічна картина оперізуючого герпесу достатньо специфічна, тому досвідчений дерматолог на підставі клінічних даних (характеру висипу), історії хвороби (час появи хворобливих відчуттів, висипу) може поставити діагноз. При необхідності, для уточнення діагнозу, можливо виділення вірусу методом ПЛР діагностики і методом культивування. Ці методи проводяться в спеціалізованій лабораторії.

ЯКЩО У ВАС ОПЕРІЗУВАЛЬНИЙ ЛИШАЙ, ЧИ Є ПРИЧИНИ ТУРБУВАТИСЯ ПРО БІЛЬШ СЕРЙОЗНІ ЗАХВОРЮВАННЯ АБО ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЇ ІМУННОЇ СИСТЕМИ?

Більшість людей з Herpes zoster здорові. Люди, у яких є захворювання крові, ВІЛ, або проходили тривале опромінення знаходяться в групі ризику, але при використанні медикаментів виліковуються.

ЧИ МОЖНА ЗАРАЗИТИСЯ НА ОПЕРІЗУЮЧИЙ ГЕРПЕС?

Herpes zoster є менш контагіозним, ніж вітряна віспа. Людина з Herpes zoster може бути джерелом зараження, тільки в тому випадку, якщо бульбашки при висипаннях пошкоджені. Великий ризик виникнення вітряної віспи у новонароджених дітей, які контактували з хворими на вітряну віспу.

Пацієнти з оперізувальний лишай рідко вимагають госпіталізації.

ЛІКУВАННЯ ОПЕРІЗУЮЧОГО ГЕРПЕСУ


Зазвичай шкірні прояви пHerpes zoster проходять протягом декількох тижнів. Хворобливі відчуття можуть зберігатися ще деякий час, після того, як висип пройшла. Для того, що б зменшити хворобливі відчуття і свербіж, можна використовувати холодний компрес на місця висипань. Якщо діагноз поставлений на ранній стадії, не пізніше 48 годин після перших проявів, то можливе призначення противірусних препаратів, які зупинять розмноження вірусу в нервових гангліях і зменшать кількість і тривалість клінічних проявів. При ураженні очей і підозра на запалення очної гілки трійчастого нерва необхідно починати терапію, як можна раніше, можливо необхідна буде консультація офтальмолога.

Для лікування постгерпетична невралгії можливе використання протизапальних препаратів, знеболювальних, які приберуть запалення шкіри та відчуття болю.

Препарати кортикостероїдів в комбінації з противірусними препаратами також, іноді, використовуються для лікування важких форм, ураження кон'юнктиви ока, вираженому больовому синдромі. Так само при вираженому больовому синдромі мо