Новини та статті

29 травня 2020

Себорейний дерматит: групи ризику та профілактика загострень

Себорейний дерматит – захворювання з досить непередбачуваним перебігом. Так, у деяких людей він проявляється одноразово і проходить самостійно, без будь-якого лікування. Проте набагато частіше себорейний дерматит у дорослих – це проблема, яка залишається на все життя, періодично загострюючись і знову «зникаючи». На щастя, себорейний дерматит можна контролювати за допомогою ефективного лікування і правильного догляду за шкірою.

Себорейний дерматит: ключові факти (і міфи!)

Себорейний дерматит – поширене дерматологічне захворювання, яке супроводжується надмірно масною шкірою, утворенням на ній напівпрозорих лусочок, а також почервонінням, сверблячкою та  плямами. При цьому причини себорейного дерматиту до кінця невідомі – тільки встановлено, що він ніяк не пов'язаний з алергіями чи гігієнічними недоліками.

Сьогодні прийнято вважати, що себорейний дерматит провокує сукупність факторів, багато з яких контролювати не вдається. Основні чинники себорейного дерматиту: спадковість, стреси, супутні захворювання, імунні реакції. Ну і мікроорганізми – певні види дріжджів, які в нормі входять до складу мікрофлори шкіри, та при невдалому збігу обставин викликають проблеми.

Групи ризику розвитку себорейного дерматиту

Себорейний дерматит частіше розвивається у людей з жирною шкірою. Це захворювання також більш поширене у чоловіків. На себорейний дерматит хворіють частіше маленькі діти і дорослі у віці від 30 до 60 років.

Крім іншого, підвищити ризик розвитку себорейного дерматиту також можуть наступні захворювання і стану (в деяких випадках цей ризик підвищує прийом ліків, які прописують при основних захворюваннях):

 • Псоріаз
 • Розацеа
 • Акне
 • Розлади харчової поведінки (анорексія, булемія)
 • ВІЛ-інфекція \ СНІД
 • Депресія
 • Алкоголізм
 • Епілепсія
 • Хвороба Паркінсона

Симптоми себорейного дерматиту

У переважній більшості випадків себорейний дерматит проявляється

 • характерними білими або жовтуватими лусочками на шкірі, які можуть виглядати вологими або маслянистими;
 • а також сверблячкою і \ або печією шкіри.

У дорослому віці себорейний дерматит найчастіше виникає на обличчі: навколо носа, в ділянці брів, повік і за вухами, а також волосистої частини голови – тоді він проявляється, немов жирна лупа. Рідше симптоми себорейного дерматиту відзначаються на інших ділянках тіла.

Оскільки себорейний дерматит може маскуватися інші дерматологічні захворювання, щоб з'ясувати діагноз і визначити коректний план лікування, необхідно звернутися до дерматолога. Цей фахівець вивчить зразок епідермісу під мікроскопом і допоможе відразу ж виключити інші захворювання, такі як псоріаз (він теж проявляється лусочками) або екзему.

Лікування себорейного дерматиту: в тандемі з дерматологом

Що стосується лікування, то тут також без лікаря не обійтися: він повинен контролювати перебіг хвороби, щоб попереджати загострення. Крім цього він допоможе підібрати найефективніші і нешкідливі препарати для усунення неприємних симптомів і дасть рекомендації по домашньому догляду за шкірою. Кращі результати часто досягаються при комплексному підході.

Регулярні гігієнічні процедури по очищенню шкіри допомагають знизити надмірну жирність шкіри. Примітно, що деяким людям може допомогти сонячне світло: ультрафіолет знижує зростання дріжджових мікроорганізмів, які поглиблюють проблеми на шкірі. Потрібно лише не забувати використовувати сонцезахисний крем із легкою текстурою.