Лікування контагіозного молюска: що дозволено, а що ні?

03 грудня 2019

Лікування контагіозного молюска: що дозволено, а що ні?

Деякі з доступних на сьогодні методів лікування контагіозного молюска несуть ризик розвитку побічних ефектів, серед яких найбільш важкі шрами, рубці, а також поширення вірусної інфекції на інші ділянки тіла. Тому, визначившись із тим, що ви бажаєте видаляти контагіозний молюск, звертайтеся за допомогою виключно до висококваліфікованого лікаря та надійну, належним чином устатковану клініку.

Контагіозний молюск: лікувати чи ні?

Оскільки контагіозний молюск – самообмежуюча вірусна інфекція, котра проходить протягом 6-18 місяців, у здорових людей його навіть часто не лікують. Втім, ставлення до цієї проблеми можуть змінити такі фактори, як:

  • неестетичність (розташування на видному місці) уражень шкіри,
  • основне атопічне захворювання (екзема): контагіозний молюск дещо підвищує ризик атопії,
  • а також бажання запобігти передачі інфекції (наприклад, членам сім’ї).

Лікування контагіозного молюска зазвичай рекомендовану у випадку, коли ураження знаходяться в області статевих органів (на чи біля пеніса, вульви, піхви або заднього проходу). В таких випадках потрібно звернутися до лікаря, оскільки існує високий ризик передачі вірусу при статевому контакті.

Лікування контагіозного молюска також рекомендовано людям з ослабленою імунною системою, оскільки у них ураження можуть залишатися на шкірі дуже довго, до декількох років.

Ніякого самолікування!

Пам'ятайте, що деякі рекламовані в інтернеті методи лікування контагіозного молюска чи інших уражень, які виникають на шкірі, можуть бути неефективними, мало того – небезпечними. Наприклад, багато таких засобів можуть призвести до виникнення болю, стійкого подразнення і навіть утворення рубців.

Не варто намагатися видаляти ураження або пастоподібний вміст усередині папул самостійно. Видаляючи ураження на шкірі (або вміст цих папул) самостійно, ви можете ненавмисно інфікувати вірусом інші частини тіла й таким чином поширити розповсюдження збудника на шкірі, що, відповідно призведе, до утворення більшої кількості папул. Крім того, пошкодивши шкіру, ви можете спровокувати розвиток бактеріальної інфекції.

Варіанти лікування контагіозного молюска

На сьогодні пропонується кілька варіантів видалення (тобто лікування) контагіозного молюска, з яких найбільш поширений – фізична  ліквідація папул. Найбільш ефективними і швидкими з цих методів визнані:

  • Кріотерапія – заморожування уражень рідким азотом. Кожна папула заморожується на 5-10 секунд, так що на цьому місці й навколо утворюється прошарок «паморозі», після чого вірус гине, а оброблена рідким азотом ділянка шкіри через через деякий час заживає. У деяких випадках при численних папулах може знадобитися декілька сеансів кріотерапії, перш ніж кожне ураження буде повністю «знешкоджено». У таких випадках інтервали між сеансами лікування контагіозного молюска зазвичай складають 2-3 тижні.
  • Діатермія (діатермокоагуляція): метод, фактично зворотний кріотерапії, який полягає в глибокому прогріванні тканин у ділянці ураження, буквально у «випалюванні», «випарюванні» папул. Діатермокоагуляція вимагає застосування місцевих анестетиків.
  • Кюретаж, тобто вишкрібання – проколювання центру папули і акуратне видалення її вмісту. В процесі лікар видаляє шкірні ураження, зіскрібаючи їх кюреткою  – тонким металевим, схожим на ложку інструментом. Як і у випадку з діатермією, при кюретажі може знадобитися місцева анестезія. Метод вишкрібання  може викликати невелику кровотечу, хоч це трапляється не завжди. В умілих руках кюретаж – простий, доступний і ефективний спосіб папул контагіозного молюска.
  • Лазерна терапія – відносно новий метод лікування контагіозного молюска. Для видалення папул у більшості випадків застосовують імпульсний лазер на барвнику, котрий використовує потужний пучок світлових променів, який руйнує клітини, що утворюють «молюскові» папули. Після лазерної терапії недовгий час може відчуватися дискомфорт у місці обробки, крім того ці ділянки можуть знебарвитися (виникає депігментація), але з часом (протягом декількох тижнів) ці побічні ефекти минають.

Усі перелічені вище варіанти лікування контагіозного молюска повинні проводитися виключно кваліфікованим медичним фахівцем й іноді можуть потребувати застосування місцевої анестезії.

Окрім того перевіряється ефективність і безпека декількох топічних (місцевих) засобів для лікування контагіозного молюска, котрі випускаються у формі кремів, гелів, або мазей. Однак поки що медичні фахівці не зібрали достатніх доказів, які б свідчили про те, що один такий продукт більш ефективний, аніж інший.