Кропив'янка: шукаємо причину й запобігаємо ускладнень

25 березня 2020

Кропив'янка: шукаємо причину й запобігаємо ускладнень

Кропив'янка – червона висипка, що піднімається над рівнем шкіри, не заразна та не передається від людини до людини. Кропив'янку зазвичай провокує якийсь алерген – тригер, що запускає алергічну реакцію.

В якийсь момент свого життя з кропив'янкою стикається кожен п'ятий, при цьому в більш ніж половині випадків точно з’ясувати її причину ніколи не вдається. Звучить не дуже оптимістично, проте все ж потрібно постаратися відшукати свій тригер, адже це допоможе уникати його надалі і тим самим запобігти розвитку серйозних ускладнень.

Провокатори кропив'янки

Приклади відомих тригерів, які здатні викликати характерну шкірну висипку, включають:

 • ліки, в тому числі чимало антибіотиків, а також нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), таких як аспірин, і інгібітори АПФ, які застосовуються для контролю високого артеріального тиску,
 • продукти харчування, такі як арахіс, горіхи, молюски, яйця, полуниця і пшеничні продукти, різноманітні харчові добавки,
 • вірусні інфекції, у тому числі грип, застуда (ГРВІ), інфекційний мононуклеоз і гепатит В,
 • бактеріальні інфекції, в тому числі інфекції сечовивідних шляхів,
 • кишкові паразити,
 • хронічні захворювання, наприклад, хвороби щитовидної залози або вовчак,
 • екстремальні температури або різка зміна температур,
 • побутові тригери: епідерміс домашніх тварин, пилові кліщі, таргани і їх продукти життєдіяльності,
 • латекс (на господарських рукавичках),
 • пилок, а також деякі рослини, в тому числі кропива, отруйний плющ (при контакті зі шкірою),
 • укуси комах,
 • певні хімічні сполуки,
 • вплив сонячного світла,
 • і навіть вода, що залишилася на шкірі після купання.

Отже, точну причину кропив'янки встановити важко, набагато легше це зробити, звернувшись до лікаря. Ведення щоденника, де враховуються обставини, при яких розвиваються шкірні симптоми та реєструється частота висипки, допомагає визначити тригер кропив'янки швидше.

Два типу кропив'янки

 1. Гостра кропив'янка, що виникає під впливом алергену, розвивається таким чином: у відповідь на контакт з тригером синтезуються прозапальні молекули, в першу чергу гістамін. Після цього гістамін й інші прозапальні речовини викликають запалення і провокують накопичення під шкірою рідини. Цей каскад реакцій проявляється розвитком усього спектра неприємних симптомів – почервоніння, свербіння, подразнення, набряку висипу тощо.
 2. Хронічна кропив'янка (висипка зберігається довше шести тижнів) може початися як аутоімунна реакція, причини якої остаточно не встановлені. З розвитком хронічної кропив'янки можуть бути пов'язані захворювання щитовидної залози, інфекційні гепатити.

Симптоматичне лікування гострої кропив'янки

Зняти симптоми гострої кропив'янки допомагають неседативні (котрі не викликають сонливість) антигістамінні препарати: іх необхідно приймати регулярно, буває, що протягом кількох тижнів. Антигістамінні препарати допомагають тим, що блокують синтез гістаміну, цим самим зменшуючи запалення, поширення висипки і зупиняючи свербіж.

Бувають антигістамінні препарати, котрі викликають сонливість, особливо якщо пацієнт на тлі їх прийому додатково вживає алкоголь. Деякі з таких ліків не підходять для використання під час вагітності. Тому для вибору оптимального лікарського засобу краще звернутися до лікаря.

У випадку надзвичайних ситуацій

І вже точно необхідно відвідати лікаря пацієнтам із набряком – їм знадобитися консультація алерголога, імунолога або дерматолога, оскільки цей стан може викликати серйозні (потенційно фатальні!) проблеми із диханням.

Ангіоневротичний набряк характеризується вираженим набряком навколо очей і губ, а іноді також у ділянці геніталій, рук і ніг. Він може тривати довше, ніж гостра кропив'янка, але зазвичай проходить менш ніж за 24 години.

Люди, котрі часто страждають кропив'янкою, повинні бути готові до виникнення загрозливих симптомів, які можуть вказувати на анафілактичну реакцію. Анафілактична реакція, або анафілаксія – вкрай важка алергічна реакція, яка може бути летальною.

Людині необхідна термінова медична допомога, якщо у неї на тлі кропив'янки зазначаються наступні симптоми:

 • нудота і блювота
 • набряк слизової оболонки рота, язика, губ і горла,
 • проблеми з диханням,
 • холодна і липка шкіра,
 • прискорене серцебиття,
 • слабкість або несподівано різке почуття сильного занепокоєння.

Якщо на тлі висипки відзначається набряк язика чи губ, утруднюється дихання, необхідно зробити ін'єкцію адреналіну (епінефрину).

Як бути у випадку хронічної ідіопатичної кропив'янки?

Хронічна кропив'янка – теж привід для обов'язкового візиту до алерголога-дерматолога. Лікування в цьому випадку відрізняється від терапії гострої кропив'янки й обов'язково вимагає участі медичних фахівців, які підберуть оптимальні ліки та допоможуть запобігти розвитку ускладнень.

Кропив'янка і стрес

Однією з причин кропив'янки або фактором, який може погіршити шкірні симптоми, визнано емоційний стрес. Існує гіпотеза, ніби хронічний стрес може привести до порушення регуляції медіаторів запалення і погіршити патофізіологію основного запального захворювання. Іншими словами, коли людина перебуває у стресовому стані, вона більш сприйнятлива до тригерів і будь-які запальні \ алергічні реакції можуть протікати у неї набагато важче.