Підошовні бородавки: причини й варіанти лікування

25 березня 2020

Підошовні бородавки: причини й варіанти лікування

Підошовні бородавки – це доброякісні (тобто неракові) новоутворення у верхньому прошарку шкіри. Вони виникають у результаті зараження вірусом, тобто мають інфекційну природу, проте в переважній більшості випадків нешкідливі.

Звідки беруться підошовні бородавки

За своєю природою підошовні бородавки – шкірні прояви вірусної інфекції, котра передається від людини до людини і розповсюджується як безпосередньо через контакт «шкіра до шкіри», так і через предмети. Наприклад, якщо людина з підошовною бородавкою приймає душ, стоячи в ньому босоніж, а потім інша людина використає ту саму душову кабіну, вона з певною вірогідністю може «підчепити» бородавку. А ось, доторкнувшись до шкіри іншої людини, ризик передачі інфекції нижче.

Кількісна ймовірність заразитися бородавками залежить від особливостей організму конкретної людини. Наприклад, люди з ослабленою імунною системою більш сприйнятливі до цієї інфекції. Хоча люди зі здоровою імунною системою також не застраховані від підошовних бородавок. Вірусу легше проникнути в організм, якщо на тілі є порізи або подряпини.

Як розпізнати підошовні бородавки: характерні симптоми

Як вже зрозуміло з назви, підошовні бородавки виникають на нижній частині стопи. Це тверді, бородавчасті новоутворення з гладкою поверхнею сіро-жовтого або коричневого кольору. Підошовні бородавки можуть виглядати грубими, нерівними і навіть дещо губчастими, іноді – товстими і лускатими. Часом за бородавку приймають мозоль на стопі, хоча мозолі більші за розмірами і пласкіші.

Підошовні бородавки зазвичай не «чіпляються» до шкіри так міцно, як це буває з бородавками на руках, і зазвичай більш плоскі: частково це пояснюється тиском і тертям, що виникають при ходьбі і її «вирівнює» ефектом. Тиск, що виникає при ходьбі, може спровокувати біль.

У більшості випадків підошовні бородавки мають невеликий розмір, максимум з ластик на кінчику олівця. Втім, деякі з них із часом стають більшими. А іноді підошовні бородавки можуть «розростатися» в групах – у  такому випадку вони називаються мозаїчними бородавками. Мозаїчні кластери найчастіше утворюються у ділянці переднього відділу стопи.

У деяких бородавках з'являються маленькі чорні крапки, які деякі люди помилково приймають за «насіння» бородавки. Насправді вони ніяк не впливають на поширення цих шкірних уражень. Чорні крапки – це всього на всього маленькі кровоносні судини, котрі вросли у тіло бородавки. Насправді  бородавки не мають ніякого «насіння».

Варіанти лікування підошовних бородавок

Підошовні бородавки з часом зникають без лікування, й так буває в більшості випадків. Однак якщо вони викликають занепокоєння, біль чи дискомфорт,є можливість позбутися від них різними способами.

Існує ряд продуктів для домашнього використання (наприклад, на основі саліцилової кислоти), за допомогою яких підошовні бородавки можна видалити самостійно. Звичайно, набагато безпечніше використовувати продукти, придбані в аптеці, а не в інтернеті. Втім, ці засоби часто не спрацьовують, до того ж їх застосування – не найшвидший і легкий варіант. Наприклад, лікування бородавок в домашніх умовах може розтягнутися на період від декількох тижнів до декількох місяців (!).

Бородавки на ногах іноді лікувати складніше, тому що вони можуть бути розташовані глибше під поверхнею шкіри. При цьому навіть якщо один раз вдалося успішно їх вивести, бородавка може з'явитися знову.

Лікування підошовних бородавок у дерматолога вважається більш ефективним і надійним варіантом. Оглянувши поразку, лікар може використовувати для видалення бородавок:

рідкий азот, лазер (який зневоднює поразку, висушує його), хірургічні методи (кюретаж).

Як уникнути появи або поширення нових бородавок

Щоб попередити виникнення підошовних бородавок або запобігти поширенню вже існуючої інфекції, дотримуйтеся простих правил.

  • Мийте руки, у тому числі після дотику до бородавки, яка у вас вже є.
  • Тримайте ноги сухими: бородавки люблять вологе середовище.
  • Носіть взуття для душа кожного разу, коли відвідуєте басейн, роздягальні або приймаєте душ, яким можуть користуватися й інші люди.
  • Ретельно мийте ноги дезинфікуючим милом або розчином після перебування в місцях, де ймовірно може поширюватися вірус.
  • Якщо ви відвідуєте педикюрні салони, щоразу перевіряйте, чи простерилізував ваш майстер інструменти.
  • Не видавлюйте і не голіть свої бородавки, а також не зачіпайте чужі.