Розацеа: лікування в залежності від причини

04 грудня 2019

Розацеа: лікування в залежності від причини

Розацеа відрізняється широким спектром різноманітних симптомів, і до того ж має багато «неофіційних» назв: рожеві вугри, купероз, «червоні щоки» тощо... Це дещо ускладнює розуміння природи й діагностику цього стану – іноді його  навіть хибно виявляють як акне! І все ж дерматологів вдалося відшукати причини розацеа, а також розробити ефективні методи її лікування.

Розацеа: форми і симптоми

Якщо ваше обличчя виглядає так, як ніби ви щойно від збентеження або спеки розчервонілися, а на шкірі обличчя проявилися розширені судини чи з'явилися «незрозумілі» прищі, дещо схожі на висипку при акне, маєте вагомий привід запідозрити розацеа.

Основні симптоми розацеа:

 • Стійке почервоніння: на щоках, носі, підборідді; рідше – на лобі, шиї, вухах або грудей (в зоні декольте)
 • Почуття спекотності, печії на шкірі обличчя
 • Купероз – розширені судини
 • Плями на шкірі, котрі вказують на запалення
 • Зміни в розмірі пор (розширені пори)
 • Набряклість, припухлість обличчя

Якщо вас турбують хоча б два-три таких симптоми й до того ж тривалий час, варто йти «здаватися» дерматологу: лише такий фахівець зможе підтвердити діагноз, з’ясувати причини проблеми та призначити відповідне лікування. Чому для цього необхідний тільки лікар-дерматолог? Бо лікування розацеа завжди залежить від причини. Сьогодні медицині відомо кілька причин розвитку розацеа, і це не тільки кліщ демодекс, як вважалося раніше.

Причини розацеа: бактерії, кліщі, гени та інші чинники

 • Хронічне запалення шкіри, пов'язане з підвищеною активністю кателецідина, імунного пептиду, який в нормі повинен захищати шкіру від різноманітних патогенів – вірусів, бактерій та грибів. Однак при надлишковому синтезі цього маленького пептиду шкіра перебуває у стані майже постійного запалення, стає роздратованою, «палає і горить».
 • Слабкість судинної стінки, що веде до надмірної ламкості капілярів, що в результаті виявляється червоно-синьо-фіолетовою судинною «сіточкою» на обличчі.
 • Бактерії, наприклад, хелікобактер, які живуть досить далеко від обличчя – у кишечнику. Проте дослідження показують, що вони здатні підвищувати кількість гастрину, гормону травлення, який стимулює у результаті почервоніння шкіри.
 • Власне, відемий у цьому контексті демодекс (Demodex folliculorum): цей мікроскопічний мікроорганізм теж може відповідати за розвиток певних форм розацеа.

Нижче перелічено ще й додаткові фактори, котрі провокують розвиток розацеа, або посилюють уже існуючі симптоми розацеа.

Ультрафіолет. Передусім він пошкоджує шкіру з капілярами, що зрештою запускає розвиток запальної реакції з набором характерних симптомів.

Спадковість. Наприклад, білошкірі і світловолосі люди частіше страждають від розацеа та куперозу. А якщо ваші кровні родичі страждали від розацеа, ризик розвитку цієї хвороби підвищується також у вас.

Паління (нікотин негативно впливає на судини і стан шкіри в цілому).

Неправильний або недостатній догляд за шкірою: використання подразнюючих засобів; «зневага» до рекомендацій регулярно користуватися сонцезахисними кремами; недостатнє очищення шкіри від декоративної косметики – три «гріхи», що найчастіше призводять до розвитку симптомів розацеа.

Екстремальні температури: сильна спека або, навпаки, люта холоднеча. Тому, наприклад, лазня і сауна людям із розацеа протипоказані.

Прийом певних препаратів, наприклад деяких ліків від тиску або стероїдів.

Лікування розацеа: препарат або апарат?

На щастя, в арсеналі сучасної дерматології чимало методів, ліків і апаратів, які допоможуть впоратися із симптомами розацеа, поліпшити зовнішній вигляд і самопочуття, а також запобігти розвитку хвороби.

Втім, використовувати їх необхідно тільки під контролем дерматолога або лікаря-косметолога (тобто медичного фахівця).

По-перше, лише медичний фахівець здатен з'ясувати причину захворювання, на основі якої і підбирається основне лікування (високоактивні препарати). Посудіть самі, якщо лікувати шкіру ліками від кліща, в той час коли розацеа провокує імунний пептид, поліпшення дочекатися неможливо. До того ж неправильно підібраний препарат може значно погіршити стан шкіри і «довести» її до пустул із папулами (висипань, що виникають при важких формах розацеа).

По-друге, лікар допоможе вам підібрати косметику із щоденного догляду, а часто це досить складно. Між тим, регулярний догляд за шкірою за допомогою адекватних засобів - це половина, а то й три чверті успіху в лікуванні розацеа.

По-третє, тільки лікар може вам запропонувати апаратні процедури, котрі надовго усувають найбільш стійкі прояви розацеа (наприклад, судинну сіточку). І тільки лікар, який пройшов спеціальну підготовку, має право проводити такі процедури.

Насправді, це всього-на-всього три приводи з безлічі існуючих причин, які повинні спонукати відмовитися від самолікування або лікування розацеа «народними» засобами. Адже розацеа – це не менш серйозна хвороба, ніж, наприклад, псоріаз або екзема – хоча б тому, що вона турбує саме вас. А ви у себе одні!

Домашній догляд за шкірою при розацеа

У той же час ви можете поліпшити ситуацію зі шкірою обличчя, якщо «обзаведетеся» корисними звичками.

 • Завжди-завжди-завжди, коли тільки виходите на вулицю, використовуйте сонцезахисний крем з широким спектром дії (блокує промені UVA і UVB) і SPF 30 або вище. Влітку також носите крислатий капелюх, яка закриває ваше обличчя.
 • Для догляду за шкірою використовуйте тільки делікатні гіпоалергенні засоби по догляду за шкірою. Уникайте наче вогню косметичних продуктів, які містять спирт (етанол), ароматизатори, ефірні масла, розмарин, гамамеліс чи інші «жорсткі» інгредієнти (зазвичай вони відрізняються різким вираженим запахом).
 • Не використовуйте жорстких мочалок для обличчя та скрабів із великими нерівними гострими частками (краще підходять ензимні пілінги, застосвуння яких варто обговорити із лікаре) . Також не застосовуйте на обличчі, шиї і декольте модні домашні масажери: на потрібно піддавати ніжну шкіру зайвий раз стресу!
 • Захищайте шкіру гіпоалергенними живильними або зволожуючими кремами, особливо корисно в холодну погоду. Пам’ятайте, що надто низькі температури і вітер можуть висушити шкіру, тому завжди зволожуйте її відповідно потребам.