Контагіозний молюск у дітей: як контролювати інфекцію?

28 березня 2020

Торбенко Євгеній Ліодорович

Контагіозний молюск у дітей: як контролювати інфекцію?

Контагіозний молюск – інфекційне захворювання доброякісного перебігу, котре дуже часто зустрічається у дітей і підлітків (у 9 із 10 усіх випадків). Це захворювання поширене у всьому світі, але вважається, що воно частіше зустрічається в регіонах з теплим і вологим кліматом.

Симптоми контагіозного молюска у дитини

Контагіозний молюск – це захворювання вірусної природи, котре провокує утворення на шкірі невеликих елементів у формі вузликів або папул дещо сферичної форми з характерним «куполом». Папули можуть бути блідо-рожевими або ж мати колір нормальної шкіри, з'являтися на шкірі поодинці або ж групами. Іноді вони можуть ставати «перламутровими», містити білувату воскоподібну серцевину: всередині цих поразок знаходяться вірусні частинки – вони накопичуються в центрі нагорі, й тоді вміст папули може виділятися при натисканні назовні.

Контагіозний молюск може вразити будь-яку ділянку на тілі. Найчастіше специфічні «прищики» виникають на тулубі, в паху, на руках і ногах.

Буває, що папули можуть свербіти і викликати роздратування, аж до проявів екземи (у частині випадків навколо ураження розвивається екзема; можливо також приєднання вторинної бактеріальної інфекції.) Втім, частіше симптоми контагіозного молюска не завдають болю чи якихось особливих проблем. Контагіозний молюск не має ніяких інших симптомів, в тому числі системних.

Діагностика контагіозного молюска у дітей

Ця хвороба має доволі специфічні на нечисленні прояви, тому у переважній більшості випадків діагностується «на око», при звичайному огляді у дерматолога або педіатра. Медичний працівник також вивчає історію хвороби вашої дитини; додаткові аналізи зазвичай не проводяться.

Як лікується контагіозний молюск

У переважній більшості випадків ураження контагіозного молюску загоюються самостійно за 6-12 місяців, без лікування. Проте в більш важких випадках вони можуть не зникати протягом тривалого часу, до 4 років, а також залишати після себе шрами.

Рішення про лікування та вибір методів лікування контагіозного молюску буде залежати від симптомів, віку і загального стану здоров'я дитини, а також від того, наскільки серйозно це захворювання впливає на його настрій, самооцінку: багато дітей соромляться будь-якої висипки на шкірі, якщо вона з'являється на помітних ділянках тіла.

Варіанти лікування контагіозного молюска

  • Кріотерапія – «виморожування» вузликів на шкірі разом з вірусними частинками.
  • Використання препаратів, які «випалюють» вірус та ураження (зазвичай це різні кислоти).
  • Лазерна деструкція – цей метод точно також видаляє вузлики і також може «випалювати» віруси.
  • Видалення папул вручну спеціальним хірургічними інструментами.

Більш складним може бути лікування рецидивуючих випадків контагіозного молюска. Але, так чи інакше, не потрібно вдаватися до самолікування та намагатися видалити ураження на шкірі власноруч. Принаймні, перш ніж пробувати якесь альтернативне лікування, обговоріть це з лікарем. Важливо враховувати, що засоби, які продаються для таких випадків, наприклад, в інтернеті, можуть не тільки не спрацювати, але і нашкодити дитині.

Як запобігти інфекції?

Контагіозний молюск може поширюватися серед дітей в дитячому садку або в школі. Вірус досить легко передається через предмети особистого користування (рушники, одяг), тому важливо якомога раніше навчити дитину цим правилам гігієни.

Діти можуть «підчепити» контагіозний молюск при контакті шкіра до шкіри із зараженою цим вірусом людиною. Крім того збудник може легко поширюватися шляхом аутоінокуляції, тобто самозаражения, наприклад, коли дитина розчісує «пухирці» і переносить таким чином вірусні частки на сусідні ділянки тіла. Так само вірус може поширюватися з однієї частини тіла на іншу.

Важливо, щоб дитина не дряпала «прищики» на шкірі. Найкраща профілактика  контагіозного молюска – уникати контакту з такими утвореннями на шкірі.