Коли ультрафіолет порушує ДНК

01 березня 2020

Коли ультрафіолет порушує ДНК

Вплив сонця на ДНК
Я переконаний, що цього року нам дуже пощастило з погодою навесні! Спеки практично не було, опади не надто докучали, була можливість активно «вигуляти» свій демі-сезонний гардероб.

Однак, переглядаючи свою стрічку в ФБ, зрозумів, що я зі своїми поглядами в меншості. Зате часто зустрічав незадоволені пости ( «Хрущі прилетіли в пуховиках)))») про погоду навесні і першими днями літа, які були не зовсім «літніми». Тому багато хто навіть був змушений надягати верхній одяг.

На тлі такого масового невдоволення погодою, самі собою піднімалися теми активної підготовки нашого тіла до літа. Мовляв, «якщо немає природного сонця - треба походити в солярій». Паралельно підтягнулися стереотипи, починаючи від дефіциту вітаміну Д і необхідності підготувати бліду шкіру до палючого літнього сонця, закінчуючи сезонною депресією і просто красою засмаглого тіла.

Естетичні уподобання - справа особиста, а ось медицина - конкретна наука. Звичайно, ультрафіолет грає важливу роль у функціонуванні нашого організму, проте не слід забувати про його шкідливі властивості, які часто не беруть до уваги. До слова, щоб отримати фізіологічну дозу ультрафіолету, необхідну для забезпечення нормальної життєдіяльності нашого організму, не потрібно лежати годинами на пляжі або відвідувати солярій, досить лише нетривалої прогулянки на вулиці, навіть у похмурий день, з відкритим обличчям і шкірою рук.

Справа в тому, що крім синтезу вітаміну D і «гормонів радості» ультрафіолет викликає ушкодження ДНК клітин, викликаючи мутації, пригнічує місцевий імунітет, може спровокувати виникнення ряду системних захворювань шкіри.

Крім того, ультрафіолет, пошкоджує білки колаген та еластин, які забезпечують шкірі пружність і еластичність, викликаючи тим самим фотостаріння шкіри. Ці зміни практично незворотні. А ось найбільш небезпечні ускладнення від зловживання ультрафіолетом це, однозначно, злоякісні пухлини шкіри.

У цьому контексті хочеться нагадати шанувальникам «підготувати шкіру до літнього відпочинку» що в 2009 році Всесвітня організація охорони здоров'я віднесла штучні джерела ультрафіолетового випромінювання, включаючи прилади для засмаги, до безумовних канцерогенів. Після цієї події, в ряді країн почалися кампанії по забороні застосування соляріїв для тих, хто ще не досяг 18-річного віку. Зараз засмагати в соляріях дітям до 18 років заборонено в ряді розвинених країн, невелика частина з яких Франція, Німеччина, Великобританія, Іспанія, Бельгія, Нідерланди, Норвегія, Фінляндія, а також більшість штатів в США і Канаді.

Тому відповідаючи на питання про солярії, ультрафіолет, його користь і шкоду, хочеться процитувати класика світового модерну Людвіга Міс ван дер Рое - «less is more» (яку в нашому контексті треба розуміти «чим менше, тим краще»).

А як захистити свою шкіру від шкідливого впливу УФ, це вже тема окремої розмови.

Лікар дерматовенеролог, терапевт Хобзей Кузьма Миколайович