Новини та статті

23 червня 2020

Коли сонце може опинитися причиною онкозахворювань

Фотостаріння шкіри, алергія на сонце, пошкодження волосся, ризик онкозахворювань - це тільки невелика частина проблем, які можуть бути викликані надмірною дією ультрафіолету (УФ).

Однак, досвід спілкування з оточуючими (родичі, друзі, пацієнти) свідчить, що не завжди та не всі притримуються «обережного» ставлення до сонячного ультрафіолету та засмаги. Мабуть через те, що освітня робота із неселенням проводиться недостатньо активно.

Особливо актуальне питання захисту шкіри від сонця у групи світлошкірих людей з зеленими, блакитними та сірими очима, які «згоряють» від нетривалого перебування на сонці і практично не засмагають.

Цей тип шкіри не має достатньої кількості пігменту «меланіну», який частково захищає її від впливу ультрафіолету, а регулярне «згоряння» буде сприяти травмуванню шкіри та загострювати ризики виникнення онкозахворювань.

Хоча, навіть власникам смуглявої шкіри та каріх очей, не варто поспішати на пляж засмагати або прогулюватися опівдні без додаткового захисту.

Пам'ятайте, крапля камінь точить.

 

ЩО Містить ПОНЯТТЯ «ЗАХИСТУ ВІД СОНЦЯ»? КОЛИ ЦЕ АКТУАЛЬНО?

Досить регулярний вираз, який ми чуємо влітку, «активне сонце» і, мабуть, кожен помічав, що є дні, коли сонце більш «лагідне», а часом навпаки - «смажить» сильніше. Все залежить від рівню сонячної активності, порою року та доби, висотою сонця над рівнем моря, атмосферними явищами та іншими факторами.

Для оцінки того, як всі ці фактори впливають на інтенсивність УФ, який доходить до поверхні землі, за рекомендацією Всесвітньої організація охорони здоров'я (ВООЗ) застосовують, так званий, глобальний сонячний УФ-індекс (Global Solar UV index).

На жаль, у наших прогнозах погоди цей індекс поки не дуже популярний, але сподіваємося це зміниться з часом. УФ-індекс - дуже корисний та практичний, ажде саме відповідно до УФ-індексу, ВООЗ вибудовує всі правила та рекомендації стосовно захисту від сонця:

  • індекс 1-2 — додаткового захисту від сонця не потрібно
  • 3-7 — потрібен додатковий захист
  • 8 і вище — необхідно забезпечити посилений захист

Важливий нюанс щодо УФ-індексу: він відображає інтенсивність УФ-енергії на поверхні землі, і, далеко не завжди, корелює з температурою повітря.