Новини та статті

10 березня 2020

Як підібрати сонцезахисні засоби. Фактор SPF

SPF - це коефіцієнт, який показує, у скільки разів довше можна перебувати на сонці з нанесеним засобом. Іншими словами, якщо ви після 15-хвилинного перебування на сонці через кілька годин побачите мінімальне почервоніння шкіри, то з нанесеним сонцезахисним засобом з фактором SPF 20, то для виникнення такого ж почервоніння знадобиться 15х20 = 300 хвилин.

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СОНЦЕЗАХИСНОГО ЕФЕКТУ

Існує упередження, що для почервоніння необхідно більше 15 хв перебувати на сонці, а якщо крем з фактором 50, то, теоретично, він повинен давати захист мало не на весь період активного сонця. Однак, на практиці така математика не завжди спрацьовує. Справа у тому, що 15 хвилин о 10:00 і 15 хвилин о 13:00 це, як то кажуть в Одесі, «дві великі різниці». Навіть в той самий час дня, в залежності від атмосферних явищ, сонячна енергія на поверхні Землі буде різною (пам'ятаєте про УФ індекс?).

Ну і найголовніше, SPF 30 або 50, або будь-який інший передбачає нанесення необхідної кількості сонцезахисного засобу для забезпечення сонцезахисного еффекта. Як правило, це 2 мг на 1см2 шкіри.

ЦЕ БАГАТО ЧИ МАЛО?

Дозволимо собі ще трохи математики: площа поверхні тіла дорослої людини відома - 1,5-2 м2, таким чином неважко підрахувати, що для нанесення достатньої кількості сонцезахисту на всю поверхню тіла знадобиться 30-40 г. Якщо ж обмежитися обличчам та передпліччями, то буде потрібно близько 3-6 г крему. У будь-якому випадку це досить велика кількість і навряд чи середньостатистичний відпочивальник використовує 200-грамову тубу крему за 3 дні.

Ще в далекому 1985 році було дослідження, в якому добровольцям роздали крем і попросили нанести його на свій розсуд. Далі виміряли, скільки крему вони випористали. Виявилося, що в середньому, в 2 (!) рази менше, ніж потрібно - 1 мг / см2. Відповідно, використавши навіть крем з SPF 50, але вдвічі тоншим шаром ніж потрібно, ми ризикуємо не отримати достатнього захисту. А якщо крем «десятка» і ще й нанесена занадто «економно» - ризик згоріти і відчути всі наслідки впливу УФ променів ще вище.

ЯКИЙ ПОТРІБЕН ФАКТОР SPF ДЛЯ СВІТЛОШКІРИХ ЛЮДЕЙ?

Щодо ризиків використання низького фактора захисту — зрозуміло, але хочемо застерегти також від пошуків найвищого доступного SPF. Років 10 тому часто зустрічалися засоби від засмаги із фактором SPF90-100, але здоровий глузд переміг і зараз максимальний захист засобів від засмаги у більшості виробників 50/50+.

Справа в тому, що висока концентрація хімічних фільтрів - це ризик алергії, а фізичні фільтри у великій кількості можуть викликати порушення потовиділення і подразнення шкіри. Тому, для надійного захисту від сонця для світлошкірих людей, варто придивитися до засобів з фактором SPF30-50, для смуглявіших може бути достатньо SPF20-30, хоча для обличчя, шиї, відкритих плечей та інших чутливих зон, рекомендовано застосовувати SPF50.