Гостра кропив'янка – алергічна реакція на шкірі

28 березня 2020

Гостра кропив'янка – алергічна реакція на шкірі

Якщо у вас – без будь-яких видимих причин – на шкірі з'явилися висипання або червоні опуклі плями, що супроводжуються сверблячкою, то ви маєте всі підстави запідозрити у себе кропив'янку. В такому випадку краще одразу ж звернутися до дерматолога або алерголога: із гострою кропив'янкою жартувати не варто! Хоча в більшості випадків цей стан і не вважають небезпечним для життя, і кропив'янка не належить до заразних хвороб, у деяких людей її симптоми можуть розвинутися в більш серйозну алергічну реакцію, що вимагає невідкладної допомоги.

Як розпізнати симптоми кропив'янки?

Кропив'янка проявляється у вигляді піднятих, добре окреслених областей еритеми (почервоніння) і набряклості шкіри, яка при цьому дуже свербить. За інтенсивністю свербіж може варіюватися від слабкого до сильного. Червоні плями на шкірі можуть набувати будь-якої форми: виникати лінійними, круглими або овальними, дугоподібними тощо.

Кропивниця може з'явитися на будь-якій ділянці тіла, при цьому сверблячі плями можуть змінювати форму, мігрувати, зникати і з'являтися знову, при чому протягом коротких періодів часу.

Втім, розпізнати цей стан досить просто – у кропив'янки є один характерний симптом: центр плям при натисканні блідніє. У той же час це не означає, що кропив'янку неможливо переплутати з будь-яким іншим з безлічі дерматологічних захворювань, схожих за симптоматикою. Трапляється, що поставити діагноз вдається тільки лікарю-алергологу із великим клінічним досвідом.

Диференційна діагностика кропив'янки:

 • алергічний контактний дерматит
 • атопічний дерматит (екзема)
 • мультиформна еритема
 • короста (інфекційне захворювання шкіри, яке викликають кліщі)
 • хвороба Шенлейна-Геноха (форма алергічного васкуліту)
 • мастоцитоз
 • рожевий лишай.

Симптоми кропив'янки можуть тривати від кількох хвилин до кількох місяців або навіть років (тоді мова йде вже про хронічний стан). Зазвичай плями з чіткими краями з'являються на шкірі несподівано і зникають так само раптово. Якщо ці прояви зберігаються на період менше шести тижнів, кропив'янку класифікують як гостру.

Гостра генералізована кропив'янка

Окремо виділяється гостра генералізована кропив'янка, стан, який відрізняється від звичайної кропив’янки  більшою площею поширення плям на тілі. У деяких випадках сверблячі плями або висип можуть покривати все тіло.

Ще один специфічний момент: причину гострої генералізованої кропив'янки часто встановити не вдається. Згідно з деякими джерелами, тригер цього стану не визначається більш ніж в 60% випадків.

Відомі \ поширені тригери гострої генералізованої кропив'янки

 • Інфекції (наприклад, інфекції верхніх дихальних шляхів, фарингіт, інфекції шлунково-кишкового тракту, інфекції сечостатевої системи, респіраторні інфекції, грибкові інфекції, такі як дерматофітоз, малярія, амебіаз, гепатит, мононуклеоз, ВІЛ, паразитарні інфекції, наприклад, аскаридоз, або тріхінелльоз.
 • Продукти (найчастіше молюски, риба, яйця, сир, шоколад, горіхи, ягоди, помідори).
 • Ліки: пеніциліни, саліцилати, нестероїдні протизапальні засоби, кодеїн, і навіть антигістамінні препарати.
 • Фактори навколишнього середовища (наприклад, пилок рослин, хімікати, пил, цвіль), а також вплив холоду або спеки.
 • Вплив латексу.
 • Емоційний стрес або фізичне перенавантаження.

Як розвивається гостра кропив'янка

При контакті з тригером (подразником) організм реагує виділенням великої кількості медіатора запалення гістаміну, а також ряду інших прозапальних молекул (цитокінів) – це загальний механізм розвитку реакції гіперчутливості. У випадку такої алергічної реакції, як  кропив'янка, вони накопичуються під поверхнею шкіри, впливають на проникність судин, які починають пропускати рідину. Рідина накопичується в шкірі й викликає висипку, свербіж, почервоніння та інші неприємні симптоми.

У деяких випадках тригер кропив'янки очевидний, наприклад, арахіс або креветки. Гостра кропивниця може бути викликана алергічною реакцією на продукти харчування, ліки, косметику або мило, а також інфекції, укуси комах або фактори навколишнього середовища (як спека, холод, тиск, фізичні вправи, сонячне світло) і стрес.

Багато випадків кропив'янки вимагають тривалого дослідження, бо цей стан може спровокувати безліч різних причин, тому без медичного спостереження не обійтися. У пошуках тригера лікар може призначити різні шкірні проби. Вони повинні проводитися тільки під ретельним наглядом лікаря в у умовах клініки, устаткованої належним обладнанням.