Бородавки у дітей

29 березня 2020

Бородавки у дітей

Бородавки – невеликі тверді новоутворення на шкірі у вигляді горбків, які викликають представники сімейства вірусів папіломи людини (ВПЛ). Бородавки часто зустрічаються у дітей і можуть з'явитися на будь-якій ділянці тіла дитини. Найчастіше вони виникають на долонях, ногах, на обличчі та біля колін.

Яким чином передаються бородавки у дітей

Віруси ВПЛ, які викликають бородавки, можуть передаватися від людини людині при тісному фізичному контакті. Передача інфекції ВПЛ може здійснюватися також через предмети. Наприклад, дитина з бородавкою на руці може торкнутися поверхні іграшки, яку потім візьме інша дитина, та ще й з подряпинами на руках – і вірус пошириться далі. Часто це можливо при контакті з побутовим предметом, до якого торкається людина з бородавкою, наприклад, дотиком до рушника, килимка для ванни, підлоги в душі тощо.

Діти, які кусають нігті, мають підвищений ризик виникнення бородавок. Крім того, існує ймовірність самозараження, коли бородавки поширюються на інші частини тіла. Тривалість інкубаційного періоду після зараження варіюється: бородавки можуть рости дуже повільно і розвиватися тижнями, а іноді навіть довше.

Види бородавок, які часто зустрічаються у дітей

Прості (звичайні) бородавки. Зазвичай зустрічаються на пальцях, руках, колінах і ліктях. Звичайна бородавка є маленький, твердий горбик в формі купола, зазвичай сірувато-коричневого кольору. Звичайна має шорстку поверхню, іноді – з чорними точками всередині.

Плоскі бородавки – утворення на шкірі розміром з шпилькову головку, які мають плоскі верхівки. Плоскі бородавки більш гладкі, ніж інші типи бородавок. Плоскі бородавки можуть бути рожевими, світло-коричневими або жовтими. У більшості дітей, що мають плоскі бородавки, вони розташовані на обличчі, хоча можуть виникати де завгодно і навіть з'являтися групами.

Підошовні бородавки розташовані на нижній частині стопи, на вигляд схожі на звичайні бородавки, хоча можуть бути трохи більш плоскими (через постійне тиску і тертя, що виникає при ходьбі).

Філіформні бородавки – витягнуті догори новоутворення зазвичай тілесного кольору, які «стирчать» на обличчі, зазвичай навколо рота, очей, носа, а також на шиї.

Як лікуються бородавки: що можуть зробити батьки?

Зазвичай бородавки часто зникають самі по собі, хоча це може зайняти певний час, від декількох місяців до декількох років. Більшість таких випадків не завдають особливих проблем дитині – болю або особливого дискомфорту. Хоча ті бородавки, котрі розташовані на підошвах ступні (а вони дуже поширені у дітей), можуть бути болісними через тертя, що виникає при ходьбі. Лікар може порадити видалити бородавку, якщо вона болюча, заважає фізичній активності, а також через психологічний дискомфорт (якщо дитина ніяковіє від бородавки).

Застосовуються різні способи видалення бородавок, в тому числі використання безрецептурних або рецептурних препаратів, якими обробляють бородавку; методи електокоагуляціі або кріотерапії, а також лікування лазером. Іноді для видалення бородавок може знадобитися кілька процедур.