Бородавки і вірус папіломи людини: що потрібно знати про папіломавірусну інфекцію?

29 березня 2020

Бородавки і вірус папіломи людини: що потрібно знати про папіломавірусну інфекцію?

 Бородавки – надзвичайно поширене явище, причому воно розповсюджене настільки, що багато хто навіть не вважає їх захворюванням. Дійсно, практично у кожної людини на той чи інший момент життя на шкірі зваляється бородавка або навіть декілька. У той же час зустрічаються і більш обізнані люди, які бояться, що бородавки можуть бути злоякісними, тобто викликати рак. Отже, чи варто все-таки боятися бородавок?

Бородавки і рак: який зв'язок?

Насправді більшість бородавок (як то підошовні або на долонях) не шкідливі, хоча і пов'язані з активністю сумнозвісного вірусу папіломи людини або ВПЛ. Встановлено, що цей збудник і справді може вважатися онкогенним – але тільки в деяких випадках!

Виникнення бородавок пов'язане з активністю цього вірусу. Існує багато штамів ВПЛ, які провокують утворення «звичайних» бородавок, скажімо, на руках або ступнях. Однак слід враховувати, що при цьому вони не ідентичні штамам вірусу папіломи людини, котрі викликають так звані генітальні бородавки (відомі як папіломи і кондиломи). Останні якраз і можуть бути онкогенними, а також вважаються є збудниками дуже поширеного захворювання, що передається статевим шляхом – генітальної папіломавірусної інфекції.

Небезпечні та безпечні штами ВПЛ

Втім, лише декілька типів ВПЛ пов'язані з онкозахворюваннями. На сьогодні виділяють неонкогенні («низького ризику») типи вірусу папіломи людини, такі як ВПЛ 6 і 11, які можуть викликати доброякісні або незначні зміни клітин шийки матки, генітальні бородавки або рецидивуючий респіраторний папіломатоз (захворювання, при якому доброякісні, тобто неракові, папіломи, з'являються в дихальних шляхах).

Види бородавок і пов'язані з ними типи вірусу папіломи людини
  • Прості (звичайні) бородавки: ВПЛ 2, 7, 22.
  • Підошовні бородавки: ВПЛ 1, 2, 4, 63.
  • Плоскі бородавки: ВПЛ 3, 10, 28.
  • Аногенітальні бородавки: ВПЛ 6, 11, 42, 44 та ін.
  • Анальна дисплазія (і рак анального каналу \ отвору): ВПЛ 6, 16, 18, 31, 53, 58.
  • Папіломатоз гортані: ВПЛ 6, 11

З іншого боку, як зазначено в цьому списку, зустрічаються також онкогенні («високого ризику») типи вірусу папіломи людини, наприклад, ВПЛ 16 і 18. Ці типи вірусу можуть викликати рак шийки матки, різні аногенітальні клітинні зміни низькою і високого ступеня ризику, аногенітальний рак і рак ротоглотки. Наразі рак шийки матки вважається однією із основних причин смертності серед жінок у всьому світі. Більшість випадків таких інфекцій протікає безсимптомно і з часом може призвести до передракових перетворень і в результаті небезпечного онкозахворювання.

Тому, побачивши такі новоутворення в характерних ділянках тіла (перш за все це аногенітальна зона), необхідно відразу ж звернутися до дерматоонколога, який допоможе визначити тип збудника, тобто ступінь ризику «бородавки». У належних випадках лікар запропонує видалити такі новоутворення й підбере для цього максимально ефективний і безпечний спосіб.

Що стосується «звичайних», тобто неонкогенних бородавок, то, врешті-решт, більшість з них зникає без будь-якого лікування. Це відбувається приблизно через два роки після появи: в переважній більшості випадків ситуація розвивається саме таким чином.

Проте, в частині випадків потрібне лікування: в залежності від розташування, бородавки можуть провокувати роздратування або викликати незначний біль.