Новини та статті

01 серпня 2020

Атопічний дерматит. Методи лікування та профілактика

Перш за все, терапія атопічного дерматиту повинна починатися з усунення специфічних і неспецифічних пускових факторів розвитку даного захворювання.

Лікування

Основу лікування АТД становить зовнішня терапія, яка підбирається індивідуально і відповідає віку дитини. Дуже важливо відзначити, що терапія також повинна чітко відповідати періоду захворювання (гострий, підгострий, ремісія), фазі хвороби (гостра або хронічна) і ступеню тяжкості (легка, середня, важка). Першою лінією зовнішньої терапії є засоби, що містять глюкокортикостероїди (ГКС). Зовнішні ГКС препарати класифікують за їх біологічною активностю, використовуючи європейську класифікацію Miller & Munro. Чим вище біологічна активність препарату, тим вище його ефективність, а також ризик виникнення системних побічних ефектів при нераціональному використанні. Необхідно пам'ятати про те, що зовнішнє лікування впливає тільки на видимі прояви хвороби, тому зникнення симптомів не завжди свідчить про лікування.

Серед нестероїдних препаратів, що мають протизапальну активність, широко використовують лікарські засоби, що містять декспантенол і препарати цинку. Володіючи здібностями стимулювати регенерацію шкіри, нормалізувати клітинний метаболізм, збільшувати міцність колагенових волокон, вони можуть з успіхом використовуватися при легкому перебігу АТД і як засоби зовнішньої протирецидивної терапії на другому етапі лікування захворювання. Декспантенол діє на шкіру з вираженим ефектом зволоження: збільшує гідратацію рогового шару, зменшує трансдермальних втрату води, стабілізує бар'єрну функцію епітелію, підтримує м'якість і еластичність шкірного покриву. Цинк в свою чергу також сприяє процесам регенерації, має протизапальну, підсушувальну й антибактеріальну дію.

При атопічному дерматиті середнього ступеня тяжкості і важкому атопічному дерматиті ефективне застосування препаратів групи інгібіторів кальциневрину (Протопик, Елідел). Перевагою даної групи препаратів є можливість їх застосування з раннього дитячого віку і їх призначення в режимі проактивній терапії, дає можливість проводити контроль за перебігом атопічного дерматиту в довгостроковій перспективі.

Системна терапія призначається при середньому ступені тяжкості і важкому перебігу атопічного дерматиту та включає в себе:

 • антигістамінні препарати
 • етеросорбенти
 • гипосенсибилизирующие препарати
 • світлолікування UVB 311 nm (UVA)
 • цитостатики
 • аллергенспеціфіческіх імунотерапію
 • рекомбінантні гуманізовані моноклональні антитіла
 • системні глюкокортикостероїди.

Профілактика

Безсумнівно, правильний і постійний догляд за шкірою при атопічному дерматиті є запорукою успіху в лікуванні і профілактиці захворювання.

Раціональний догляд за шкірою при атопічний дерматит включає в себе:

 1. Режим очищення шкірного покриву (спеціальними засобами, не більше 5 хвилин в день при щоденних купаннях)
 2. Щоденне зволоження та живлення шкіри спеціальними засобами (емоленти) в обов'язковому порядку
 3. Слід максимально виключити вплив подразнюючих речовин (парфумерія, пральні порошки, антистатики, побутова хімія)
 4. По можливості уникати контакту шкіри з жорсткою тканиною, синтетичною тканиною і шерстю
 5. Використовувати зволожувачі та іонізатори повітря в приміщеннях
 6. Стежити за оптимальною температурою повітря (не вище 20 ° С)

На особливу увагу заслуговує догляд за шкірою схильною до вторинного зараження. В цьому випадку слід використовувати спеціальні засоби, що містять в своєму складі пом'якшувальні, зволожуючі і антисептичні компоненти, які в свою чергу надають профілактичну дію при ризику вторинного інфікування. До їх складу входять гліцерин, сульфат міді, сульфат цинку, оксид цинку, що слід наносити на шкіру 1-2 рази на добу.

При догляді за волоссям слід звернути увагу на те, що для миття волосистої частини голови можна використовувати шампуні з високим рН, щоб не допустити пересушування і пошкодження шкіри. Найчастіше спеціальні шампуні слід приміняти не частіше 2-х разів на тиждень. Шампунь наноситься на вологе волосся, потім змивається і наноситься вдруге. Тривалість аплікації - 5 хв.

Гігієнічні ванни при атопічному дерматиті в період ремісії можна здійснювати щодня, але не більше 5 хвилин і за умови обов'язкового використання спеціальних гігієнічних засобів. Збільшення контакту з водою може бути тільки за умови використання спеціальних фільтрів або процесу відстоювання.

У період загострення краще гігієнічні заходи здійснювати не частіше 2-3 разів на тиждень.

Після ванни шкіру слід промокнути рушником (не розтирати) і ще на вологу шкіру відразу ж нанести зволожуючий крем або емульсію. Правильний догляд за шкірою при атопічному дерматиті є не тільки важливим компонентом терапії в період загострення, але і може запобігати загостренню цього захворювання.