Новини та статті

24 cічня 2020

Андрогенетична алопеція у 23 роки. Випадок із практики клініки EuroDerm

Втрата волосся завдає значний психологічний дискомфорт величезній кількості людей.

Статистика алопецій дуже неоднорідна. Так, чоловіки схильні до облисіння в наступній закономірності: у віці 30 років - кожен третій, в 50 - кожен другий, а у 80 - 80%. На випадання волосся скаржаться 9 з 10 пацієнтів, що приходять на прийом до трихолога. Частий тип облисіння як у чоловіків, так і у жінок - андрогенетична алопеція. Багато хто до сих пір упевнений, що цей стан не піддається лікуванню. Але завдяки новітнім методикам діагностики алопецій стало можливим успішно лікувати навіть таких пацієнтів.

- У моїй родині всі чоловіки лисіють дуже рано. Тата з шевелюрою на голові я, навіть, не пам'ятаю. Коли я зауважив, що і на голові брата волосся стало менше - забив на сполох. Я почав скрупульозно щодня рахувати волосся, яке випало і постійно придивлятися до своєї зачіски. За два роки я побачив, наскільки підвищилася лінія зростання мого волосся і зрозумів, що необхідно знайти спосіб зупинити процес. Мої рідні тільки посміхалися і говорили, що облисіння спадкове і залишитися «при своєму» у мене не вийде. Перший час, довіряючи рекламі, я випробував на собі всі можливі засоби з ефектом «від випадіння волосся». І все одно стрімко лисів. Коли я зрозумів, що ця проблема пригнічує мене психологічно, вирішив припинити експерименти і звернувся до фахівців. Так я потрапив в клініку «EuroDerm». Повірити на слово в мою паніку лікар відмовився і провів повну діагностику стану волосся і цибулин. «Рятувальний круг» виявився простий - всього один зовнішній препарат зупинив облисіння.

        

- Володимир прийшов до нас в клініку у панічному стані. У свої 23 роки він не тільки бачив, на прикладі батька і брата, як буде виглядати його зачіска незабаром, а й помічав певне порідіння волосся у себе. Важливо сказати, що алопеція - дійсно травмуючий фактор. І чоловіки не виняток. А коли волосся починає стрімко випадати в такому молодому віці, мова вже йде про передчасне облисіння.

Кажучи про випадання волосся, важливо розрізняти два принципово різних стани - дифузну алопецію і вогнищеву алопецію. У другому випадку, коли випадає жмут волосся - це складно не помітити. У випадку з дифузною алопецією волосся може поступово випадати на всій поверхні голови і цю форму облисіння спочатку складно помітити. Кількість волосся зменшується поступово. Дуже багато пацієнтів, як і Володимир, рахують випале волосся, прочитавши, що нормою вважається від 100 до 300 волосся в день. Але, знову ж таки, це дуже суб'єктивний показник. Важливо розуміти, яким було це волосся - обламаним або тим, що випало з коренем. Без спеціального обладнання це зробити нереально. А вчасно після діагностувавши дифузну алопецію можна зупинити процес випадіння волосся.

Щоб зафіксувати поточний стан волосся і шкіри голови для спостереження за перебігом захворювання та лікувальним процесом, проводиться цифрова дерматоскопія. У цифровій дерматоскопічній системі створюється електронна картка пацієнта і зберігається дерматоскопічне зображення аналізу для подальшого порівняння. Не так давно ми почали застосовувати популярний в останні роки в усьому світі варіант цифрової трихоскопіі - фототрихоскопію. Метод дозволяє провести аналіз показників росту волосся і визначити щільність зростання на одиницю площі, співвідношення Пушкова волосся і термінального (довгого), а також співвідношення волосся в фазах росту і спокою. Відхилення за цими показниками можуть свідчити про наявність певних захворювань. При андрогенній формі облисіння кількість пушкового волосся постійно збільшується, а термінального, відповідно, зменшується. «Побачити» це неозброєним оком неможливо.

МЕТОД ФОТОТРиХОСКОПИІЇ ДЛЯ ДИАГНОСТИКИ АЛОПЕЦІЙ

Фототрихоскопія проводиться в два етапи з інтервалом в 3 дні. У перший день роблять вибривання невеликої ділянки волосся (розміром менше 1-копійчаної монети). Найчастіше це робиться в тім'яній зоні - у зв'язку з тим, що такий вид алопеції, як андрогенетична, найчастіше починається саме там. Вибирається зона таким чином, щоб максимально зберегти зачіску, тому вона практично не помітна, особливо якщо довжина волосся більше 1,5-2 см. Через 1-1,5 місяця, коли волосся відростає на 1-2 см, виголена раніше зона взагалі буде непомітною.

Фототрихограмма 1
Фототрихоргамма 1.

Другий етап діагностики проводиться через 3 дні. Це власне трихоскопія: волосся, виключно у поголеній зоні, фарбується чорною фарбою для більшого контрасту, потім отримуємо цифрове трихоскопічне зображення і, за допомогою програмного забезпечення Trichoscan від Fotofinder (Німеччина), проводимо аналіз кількісних показників росту волосся. Метод фототрихоскопіі базується на тому, що волосся, яке знаходиться в фазі росту, виростає в середньому на 10мм за місяць, або 1мм за 3 дні. Таким чином, волосся, що знаходиться у фазі росту, додасть до своєї довжині 1мм, інша частина волосся, в стані спокою, залишиться тієї ж довжини, що і після гоління (близько 0,5 мм). Комп'ютерна програма аналізує кількість волосся різної довжини і видає співвідношення волосся в різній фазі. Кількість пушкового волосся визначається його меншою товщиною. Крім того, визначається абсолютна кількість волосся і кількість його на одиницю площі.

Фототрихограмма 2
Фототрихограмма 2.

Для визначення наявності дифузної алопеції необхідно виключити дефіцитний стан - недолік білка, заліза, кальцію та інших мікроелементів, з яких будується нове волосся. Обов'язково потрібно виключити андрогенную алопецію. Для цього, крім фототрихоскопіі, необхідно перевірити гормональний фон пацієнта. Потрібні нам показники - дигідротестостерон і фермент 5-альфа-редуктаза, який перетворює тестостерон в дигідротестостерон і відповідає за вплив останнього на волосяні цибулини.

Тільки після такої діагностики Володимиру був поставлений діагноз «андрогенетична алопеція» (спадково обумовлена) і призначене лікування. Його основа - зовнішній препарат на основі міноксиділа, який діє саме на фермент, а отже, на причину випадання волосся. Згодом дані фототрихоскопіі ми використовуємо для об'єктивної оцінки ефективності лікувальних заходів. Це дуже важливо в процесі лікування. Через півроку за даними фототрихограми у Володимира було помітно чітку позитивну динаміку.

Варто сказати, що при такій патології, як алопеція, важливо підібрати і правильний зовнішній догляд за шкірою голови, так як випадання волосся часто супроводжується себореєю. Володимиру показані кератолитичні шампуні у профілактичній дозі. Важливо розуміти, що до складу препарату міноксиділа входить спирт, а отже, він пересушує шкіру голови. Також діє ефект придушення гормонів. Тому засоби з догляду повинні бути відповідними.

У більшості випадків після ліквідації причини дифузійної алопеції волосся, що випало, повністю відновлюється. Якщо дати йому додаткову підтримку, волосся може рости навіть сильніше і здоровіше, ніж було до цього. Але, як правило, таке лікування доводиться продовжувати практично довічно.