Акне (вугри): важливі факти для швидкого реагування

24 квітня 2020

Акне (вугри): важливі факти для швидкого реагування

Акне, вульгарні вугри, котрі частіше називають узагальнено «прищами» – настільки ж поширена, наскільки серйозна проблема. Річ у тім, що при недостатньому чи неадекватному лікуванні, так само як і при неправильному догляді за шкірою вульгарні вугри залишають на ній сліди – і від них потім неймовірно важко позбутися.

Причини акне: звідки беруться прищі?

Багато хто звинувачує у виникненні акне певні бактерії, але насправді не все так однозначно: розвиток цієї хвороби – надзвичайно складний та багатофакторний процес.

Акне розвивається за умов надмірної продукції так званого шкірного сала, секрету сальних залоз, який з часом блокує волосяні фолікули і пори в шкірі. У таких випадках клітини шкіри і шкірне сало можуть злипатися в «пробки», у яких потім «селяться» бактерії Propionibacterium acnes. Так поступово розвивається стійке запалення і на шкірі з'являються прищі.

Propionibacterium acnes – пропіонобактеріі, входять до складу звичайної мікрофлори шкіри – насправді небезпечні не у всіх випадках, оскільки не завжди сприяють розвитку прищів, адже вони потребують певних умов для «глобального заселення шкіри». Крім того, численні дослідження та досвід спостережень дерматологів свідчать про те, що ступінь тяжкості й частота загострень вугрової хвороби залежать від штаму пропіонобактеріі.

Зате існує ряд інших чинників, однозначно що посилюють перебіг вугрової хвороби. Перший і дуже поширений – це підвищення рівня андрогенів, так званих чоловічих гормонів, які у жінок слугують попередниками синтезами естрогену. Збільшення рівня андрогенів призводить до підвищення активності сальних залоз – й вони виробляють більше шкірного сала, що і провокує виникнення блокади залоз і пор шкіри, про яку згадувалося вище.

Інші ймовірні тригери загострень акне:

 • деякі ліки, що містять андрогени, або літій
 • неправильно підібрана косметика (комедогенна) плюс недостатній догляд за шкірою
 • гормональні зміни в організмі, менструація
 • емоційний стрес

Чому вугрова хвороба – небезпечний стан?

Прищі при вугровій хворобі в значній мірі варіюються за розмірами, тривалістю, кольором, а також рівнем небезпеки.

 • Білі і чорні вугри, які зазвичай залишаються маленькими і під шкірою.
 • Папули – відносно невеликі, зазвичай рожеві опуклості, вже добре помітні на поверхні шкіри.
 • Пустули чітко видно на поверхні шкіри: вони виразно червоного кольору біля основи і білуваті зверху, оскільки там вже накопичився гній.
 • «Вузлики», які добре видно на поверхні шкіри. Такі ураження можуть бути досить великі, тверді і болючі.
 • Кисти – хворобливі і наповнені гноєм ураження, які також добре видно на поверхні шкіри.

Напевно, всі помічали людей з безбарвними або червоними «ямками» і рубцями на шкірі з розширеними порами: це постакне, тобто фактично наслідки, що залишилися після декількох невдалих спроб лікування запальних елементів на шкірі. Особливо часто залишають після себе шрами вугри у вигляді кист.

На сьогодні доступні кілька способів вирішення проблеми шрамів постакне, наприклад, лазерне шліфування або складні хірургічні методи. Проте вони, на жаль, не завжди забезпечують стійкі результати: у багатьох пацієнтів, які пройшли такі процедури, шкіра стає гладкою на певний період, після чого на ній знову проступають постакне.

Як боротися з акне?

Багато хто маскує прищі тональним кремом, й це нее забороненно, головне щоб він мав легку текстуру і не «забивав» пори. Та більшість забуває правильно змивати декоративну косметику – й це ще більше закорковує пори на шкірі.

Ще ода надзвичайно ризикована звичка – видавлювати прищі: в таких випадках ризик поширення запалення тільки підвищується.

Щоб уникнути дорогих і складних процедур, важливо вчасно звернутися до дерматолога, який підбере лікування в залежності від причини вугрової хвороби, її тяжкості і індивідуальних особливостей пацієнта. Серед численних варіантів фахівець із проблем та захворювань шкіри може рекомендувати...

 • Низку безрецептурних засобів, наприклад, на основі саліцилової кислоти або рослинних екстрактів (в тому числі, масла чайного дерева). Як правило, ці продукти увійдуть в схему рутинного домашнього догляду за шкірою.
 • Дієту: хоча роль харчування в розвитку шкірних запалень остаточно не з'ясована, був доведений зв'язок між вживанням певних продуктів і виникненням прищів.
 • Дієтичні добавки – наприклад, на основі вітамінів А і Е і цинку.
 • Використання рецептурних препаратів, таких як ретиноїди, антибіотики, кортикостероїди або гормональні контрацептиви.
 • Регулярну очистку (дренаж, екстракцію комедонов) і пілінги (наприклад, фруктовими кислотами).
 • Лікування лазером, кріотерапію, дермабразію тощо. Такі методи вимагають особливих умов у клініці та високої кваліфікації дерматолога.

Найчастіше перелічені підходи поєднуються в комплексі лікування, ефективність якого дерматолог регулярно оцінює і у випадку необхідності переглядає.

Догляд за шкірою у випадку схильності до вугрової хвороби

Ось кілька порад по догляду за шкірою і профілактики акне:

 • Регулярно очищайте шкірою спеціальними засобами, що відповідають типу шкіри.
 • Не тріть шкіру і не видавлюйте прищі: це може призвести до подальшого поширення інфекції, викликати набряк і почервоніння.
 • Часто мийте руки, особливо перед застосуванням косметики.
 • Утримуйтеся від дотиків обличчя руками.
 • Уникайте косметичних продуктів на щільній масній основі.
 • Завжди змивайте макіяж перед сном.
 • Уникайте тривалого перебування на сонці: це може стимулювати надмірне виділення шкірного сала.