Псоріаз волосистої частини голови

Псоріаз волосистої частини голови є еритематозно-сквамозним хронічно повторюваним дерматозом. Природа утворення мультифакторна, заснована на генетичній схильності, та характеризується епідермальною гіперплазією, запальними процесами в дермі та епідермісі, фоном є імунологічні реакції, нерідко розвиваються коморбідні стани (одне або кілька супутніх захворювань). Практика показує, що у 80 % пацієнтів, у яких виявлено псоріаз, ця патологія присутня й на волосистій частині голови. В окремих випадках єдиною ділянкою ураження псоріазом є шкіра волосистої частини голови.

Виникнення псоріазу протікає на тлі наявної генетичної схильності, причиною також можуть стати тригерні фактори:

 • стресова ситуація;
 • перенесене або наявне інфекційне захворювання;
 • надмірна вага;
 • шкідливі звички (куріння, алкоголізм);
 • вживання деяких лікарських препаратів.

Псоріаз належить до імуноопосредкованих захворювань, його основу складає імунна відповідь у шкірних покривах, яка пов’язана з активністю Т-клітин.

СИМПТОМИ

Псоріаз волосистої частини голови характеризується специфічними висипаннями, які являють собою плями, а найчастіше бляшки, блідо-рожевого або буро-червоного забарвлення. Зазвичай ці плями та бляшки інфільтровані: ледь відчуваються при пальпації, злегка підносячись над поверхнею шкірного покриву, або виступають над ним на 1 мм, і сильно лущаться, набуваючи сріблясто-білого кольору сріблястого відтінку. Найчастіше симптоми псоріазу з’являються на межі росту волосся і на скронях.

Висипання можуть з’явитися і на будь-яких інших ділянках шкіри: переважно вони зачіпають поверхні згинів рук і ніг, особливо в ліктьових і колінних зонах, і крижі. Нерідко патологія зачіпає нігтьові пластини («симптом наперстка») та окремі елементи опорно-рухової системи.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

На першому етапі відбувається зовнішній огляд уражень на шкірі лікарем дерматологом або трихологом.

За необхідності проводиться фотодерматоскопія, яка є незамінною при уточненні діагнозу. Це неінвазивний метод діагностики з використанням спеціального оптичного приладу – дерматоскопа. У кожного новоутворення є свій набір ознак і симптомів, які визначаються лікарем візуально. Для цього в клініці EuroDerm застосовується відеодерматоскоп FotoFinder medicam 1000 зі знімною лінзою D-Scope Lens IV, що дозволяє збільшувати зразки, які розглядаються, у 20–140 разів. Оптичний зум регулюється спеціальним важелем на корпусі та самою програмою.

Переваги дерматоскопа:

Маркування. Після огляду пацієнта фахівець вибирає підозрілі новоутворення та робить макрознімки обраних зон з використанням відеодерматоскопа medicam без об’єктива. Після цього в комп’ютерній програмі на кожний макрознімок патологічного утворення ставиться маркер. У подальшому мікрознімки кожного позначеного новоутворення будуть прикріплені до його маркера. Такі дії обов’язкові при здійсненні цифрової дерматоскопії, оскільки дають можливість чітко й точно позначити розташування кожного вогнища патології.

Дерматоскопія. Кожне зазначене утворення досліджується на цифровому дерматоскопі, оснащеному мікрооб’ективом. Зйомка може вестися з поляризацією або без неї, із введенням певного виду рідини між об’єктивом і зразком, що розглядається, для збільшення яскравості (іммерсії) або відкритим методом, все залежить від поставлених цілей.

Послідовна дерматоскопія з використанням цифрових пристроїв. При наступному візиті пацієнта фахівець бере його дані з маркованих мікрознімків, збережених у програмі FotoFinder, і повторює процедуру дерматоскопії тих самих вогнищ патології, що і в попередньому дослідженні. У цьому процесі є можливість використання спеціальної функції Ghost, що дозволяє поєднувати відео в реальному часі з уже зробленою цифровою фотографією. В результаті лікар отримує серію мікрознімків одного й того самого осередку ураження, які зроблені в різний період часу, але в абсолютно рівних умовах.

Аналіз новоутворень. Кожне фото патологічного вогнища, отримане на відеодерматоскопі medicam, лікар може досліджувати детально, вивчаючи його на LCD моніторі. Інформативність подібного виду дослідження така ж повна, як і за допомогою оптичного дерматоскопа, але значно зручніша для вивчення. Щоб правильно й точно визначити діагноз, можна запросити сторонніх фахівців, використовуючи сервіс виклику іншої думки безпосередньо з інтерфейсу комп’ютерної програми.

Завдяки сучасному та прогресивному оптичному приладу FotoFinder dermoscope можна своєчасно виявити злоякісні захворювання шкіри та одночасно зменшити гіпердіагностику.

Відеодерматоскопію рекомендується проводити в таких випадках:

 • підозра на злоякісні пухлини шкіри;
 • поява передракових новоутворень;
 • будь-які патологічні осередки на шкірному покриві (дозволяє знизити ризик помилкових видалень);
 • будь-які патології шкірних покривів і волосся.

Нерідко для діагностики псоріазу призначають лабораторні дослідження: загальний і біохімічний аналіз крові. Показання до них дає фахівець на підставі огляду під час консультації.

Використовується і такий метод діагностування, як біопсія шкіри волосистої ділянки голови. Вона дозволяє поставити остаточний діагноз, оскільки лікар отримує гістологічний аналіз патологічного процесу.

Біопсія (панч-біопсія) – це взяття зразка шкіри з ураженої зони для патоморфологічного дослідження. Подібним методом через малий доступ отримують тканини, в яких присутні всі шари шкіри: епідерміс, дерма та підшкірно-жирові відкладення. У панч-біопсії застосовуються інструменти з діаметром від 1,5 до 8 мм.

Переваги цієї методики:

 • відсутність підготовчого періоду;
 • можливість швидко й точно встановити діагноз;
 • мінімальна кількість протипоказань;
 • взяття зразка не травмує навколишні здорові шари шкірного покриву.

Панч-біопсію призначають у таких випадках:

 • для уточнення діагнозу будь-якої патології, що виникла на шкірі;
 • дерматози в хронічній формі та з регулярними рецидивами, що продовжуються тривалий час;
 • доброякісні та ракові пухлини шкіри;
 • системні колагенози;
 • грибоподібні інфекції (мікози);
 • бульозні зміни.

Ця діагностична процедура протипоказана тим, у кого порушено згортання крові та є алергія на використовувані медикаментозні засоби.

ЛІКУВАННЯ

Для лікування псоріазу пацієнтам рекомендується вносити зміни в свій спосіб життя, для зменшення впливу причинних факторів на організм з метою запобігання появі загострень. Всі лікувальні заходи, яких вживають для усунення патології, умовно можна розділити на такі види терапії: базисну, зовнішню, системну та фототерапію.

Базисна терапія при лікуванні псоріазу волосистої зони голови нормалізує стан епідермісу, зволожує та пом’якшує шкіру, сприяє усуненню гіперкератозу та зменшує лущення. До основних лікарських засобів при цьому методі належать сечовина (10–30 %), саліцилова кислота (2–5 %). Залежно від ступеня та особливостей перебігу псоріазу подібні процедури призначаються від 2–3 разів на тиждень до 1 разу на місяць.

Топічна терапія. Топічні кортикостероїдні лікарські засоби (ТКЗ) є головною лінією при лікуванні псоріазу. Вони відмінно прибирають запальні процеси в шкірі, і за короткий термін знижують інфільтрацію висипу. Практично всі препарати випускаються в зручній лікарській формі для комфортного нанесення їх на шкіру голови, особливо під волоссям, що створює і зручність для пацієнта, і сумлінне виконання ним призначень лікаря.
ТКЗ наносяться безпосередньо на осередок ураження (місцева терапія), найчастіше буває достатньо використовувати їх один раз на день, щоб настало поліпшення, після чого лікування проводиться за певною схемою. Ці препарати можуть поєднуватися з іншими лікарськими засобами та фототерапією. Наприклад, разом з ТКЗ призначаються деривати вітаміну Д і кальціневрин. Дія ТКЗ полягає в тому, що вони гальмують виділення цитокінів у осередку запалення, припиняють розростання патологічних тканин і знижують активність Т-клітин.

Фототерапія. Дослівно означає «світлолікування» і використовувалася ще нашими далекими предками. В її основі лежить застосування ультрафіолетового випромінювання певного спектра для лікування деяких захворювань.

Ультрафіолет здатний покращувати обмінні процеси в шкірному покриві, активізує синтез вітаміну Д, знижує швидкість ділення клітин рогового шару, має виражену протизапальну дію та сприяє місцевому імуномодулюючому процесу.

Лікування ультрафіолетом є однією зі складових сучасних рекомендацій для терапії шкірних захворювань і входить у протоколи багатьох країн світу, в тому числі й в Україні. Зараз найбезпечнішим і результативним вважається застосування УФБ-спектра, довжина хвилі якого становить 311 нм (вузькосмугова фототерапія). Для зручного використання ультрафіолету на шкірі голови під волоссям створені спеціальні прилади, які призначені саме для цих ділянок. Вони забезпечуються гребінцем або специфічними світлодіодами, завдяки яким ультрафіолетові промені безперешкодно проникають у шкіру голови. Світлолікування можна поєднувати з топічною терапією, або його можна використовувати як самостійний метод.

Фототерапія застосовується при таких захворюваннях:

 • псоріаз на будь-якій ділянці шкіри;
 • вітиліго;
 • різні види екземи;
 • атопічний і себорейний дерматити;
 • окремі форми лишаю.

Світлолікування показано також дітям старшим 5 років, вагітним і жінкам, які годують. В одному курсі – від 20 до 30 сеансів, інтервал проведення 3–4 рази на тиждень, причому в клініці EuroDerm час призначається за бажанням пацієнта. Тривалість одного сеансу фототерапії становить від 1 до 10 хвилин, а її результат і ефект можна спостерігати вже після п’яти або семи сеансів.

Фототерапія протипоказана в таких випадках:

 • злоякісні пухлини на шкірному покриві;
 • гострі інфекції;
 • підвищена нервова збудливість;
 • окремі види патологій: червоний вовчак, захворювання серцево-судинної системи, гіпертонія 3 стадії.

Системна терапія при симптомах псоріазу проводиться в тому випадку, якщо ефект не був отриманий від фототерапії або місцевого лікування, а також при ураженні нігтьових пластин і опорно-рухового апарату. Якщо патологічний процес локалізується тільки на шкірі голови, системна терапія призначається рідко.