Вогнищева алопеція

Вогнищева (гніздова) алопеція належить до нерубцевої форми захворювання, і є аутоімунним типом з можливою спадковістю. Клінічно характеризується появою чітко окреслених круглих або овальних ділянок облисіння голови. Найчастіше спостерігається у юних дівчат і чоловіків.

Гніздова алопеція буває декількох видів:

Вогнищева. Вирізняється тим, що на голові утворюються окремі ділянки, на яких немає волосся;

Тотальна. Повне облисіння голови;

Універсальна. Волосся відсутнє на всьому тілі.

Випадіння волосся може тривати значний період часу, а може випасти практично миттєво. Самі ділянки з вогнищевою алопецією можуть зберігатися довго, протягом багатьох років. Цей вид захворювання вважається аутоімунним, при якому реакція на антигени є аномальною.

СИМПТОМИ

Вогнищева алопеція вирізняється гострим початком і появою круглих або овальних ділянок з чітко окресленими межами. Ці ділянки стають абсолютно лисими, мають гладку поверхню й розташовуються не лише на голові, а й на інших частинах тіла. В окремих випадках при цьому захворюванні може спостерігатися еритема та невелике свербіння на зонах без волосся. Нерідко відбувається й ураження нігтьових пластин, які покриваються дрібними заглибленнями та стають схожими на наждачний папір.

Зазвичай гніздова алопеція виникає як самостійне захворювання, але іноді її супроводжують інші патології: вітиліго, дерматит, тиреоїдит Хашимото та ін. Перебіг цього виду алопеції передбачити неможливо. Майже у половини пацієнтів вона зникає за рік навіть без будь-якого лікування, а з іншого боку, у 85 % буває по кілька епізодів.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Для того щоб поставити діагноз вогнищева алопеція, використовуються такі методи:

Зовнішній огляд і консультація фахівця.

Фототрихоскопія. Незамінна та ефективна методика для постановки діагнозу, завдяки якій виявляються чорні звужені точки та дистально розширене волосся у вигляді знаку оклику. Дуже зручна для контролю проведеної терапії.

Дерматоскопія. Це неінвазивний метод діагностування з використанням спеціального оптичного приладу –  дерматоскопа. У ході цього процесу виявляються різні утворення на шкірі, що мають певні симптоми, які лікар може спостерігати візуально. У клініці EuroDerm використовується сучасне обладнання FotoFinder medicam 1000, оснащене лінзою D-Scope Lens IV, яка збільшує об’єкт у 20–140 разів. Оптичний зум керується спеціальним пристосуванням на корпусі, та із самої програми. Дерматоскопію проводять:

 • при злоякісних пухлинах на шкірі;
 • при передракових станах;
 • при будь-яких інших новоутвореннях, щоб знизити ризик помилкового видалення;
 • практично при всіх видах захворювань волосся та шкірних покривів.

Лабораторні аналізи та дослідження. В окремих випадках може знадобитися загальний і біохімічний аналіз крові, оцінка гормональних змін та інші дослідження, які призначаються лікарем персонально для конкретного пацієнта.

Біопсія. З певної зони шкіри волосистої частини голови береться матеріал для подальшого гістологічного дослідження та патоморфологічного аналізу. Завдяки цій методиці встановлюється точний і остаточний діагноз. Панч-біопсія дозволяє отримати зразок, що складається з усіх шарів шкіри: епідермісу, дерми та підшкірно-жирового прошарку. Для забору матеріалу використовується інструментарій діаметром від 1,5 до 8 міліметрів. Проведення однієї процедури із застосуванням місцевої анестезії триває близько півгодини. Підготовчий період не потрібен.

Переваги панч-біопсії:

 • процедура проводиться без підготовки;
 • дозволяє швидко та точно діагностувати шкірне захворювання;
 • має мінімальну кількість протипоказань;
 • забір матеріалу здійснюється без травмування здорових тканин, що оточують патологічну ділянку.

Панч-біопсія рекомендується в таких випадках:

 • хронічні дерматози та дерматити, які тривало й часто повторюються;
 • уточнення передбачуваного діагнозу будь-якої шкірної патології;
 • доброякісні та онкологічні новоутворення;
 • системні колагенози;
 • бульозні патології;
 • мікози (грибкові інфекції).

Процедура протипоказана при поганому згортанні крові та персональній непереносимості пацієнтом медикаментозних препаратів, які використовуються при панч-біопсії.

ЛІКУВАННЯ

Вибір терапії гніздової алопеції здійснюється фахівцем з урахуванням віку пацієнта й ступеня тяжкості захворювання.

Для лікування застосовують кортикостероїди (препарати протизапальної дії), які пригнічують імунітет. Це можуть бути мазі, креми, лосьйони або розчини для ін’єкцій, які вводяться безпосередньо в уражені місця шкіри або внутрішньом’язово.

Ін’єкції кортикостероїдів призначають в основному дорослим людям, повторюють через 1–1,5 місяця, а перші результати можуть бути помітні через 4–8 тижнів після першого уколу. Для зменшення болю від ін’єкції попередньо місце майбутнього уколу обробляють маззю або кремом анестетичної дії. Нерідко призначають і топічні кортикостероїди (іноді в поєднанні з міноксидилом).

Сучасна медицина постійно розвивається, вчені-дослідники відкривають нові методи діагностики та лікування. Так, наприклад, були відкриті механізми розвитку вогнищевої алопеції, завдяки яким з’явилися нові підходи до лікування цього захворювання. Нещодавно встановили, що в патогенезі аутоімунної патології важлива роль належить гамма-інтерферону та деяким цитокінам, що дозволило віднайти нові методики та ліки для ефективної терапії. У будь-якому випадку, тільки лікар-професіонал зможе розробити оптимальний план лікування, який можна застосовувати для певного захворювання у конкретного пацієнта.

Якщо гніздова алопеція й далі прогресує під час або після терапії, щоб поліпшити зовнішній вигляд, пацієнту рекомендують придбати й носити перуку. Оскільки це захворювання заподіює людині психологічного дискомфорту, її необхідно емоційно підтримати, допомогти визначитися з позитивними способами адаптації та докласти спільних зусиль лікаря та пацієнта для усунення цієї проблеми.