Андрогенетична алопеція

Андрогенетична алопеція – це нерубцова втрата волосся у чоловіків і жінок, причиною якої є генетична схильність. Виникає вона під дією андрогенів і характеризується зниженням кількості волосся на голові, причому більшість з нього трансформується в пушкове волосся.

Практично в усіх чоловіків протягом життя в малому ступені відбувається рецесія по лінії росту волосся, але в половини чоловіків і жінок віком старших 40 років цей процес прогресує. Виникнення андрогенетичної алопеції (облисіння за чоловічим типом) залежить від того, чи була така патологія у членів сім’ї: батьків і родичів по материнській лінії.

Основна причина подібного випадіння волосся – це комбінація таких факторів, як надмірна активність андрогенів (стероїдних статевих гормонів), генетична схильність і зовнішні умови середовища існування.

При цьому захворюванні андрогени сприяють перетворенню тестостерону в дигідротестостерон, після чого відбувається його зв’язування з дермальними сосочками, що активує гени у фолікулах лобової частини й тім’я. І це призводить до випадіння волосся та облисіння.

СИМПТОМИ

Андрогенетична алопеція у чоловіків починається з порідіння волосся на лобовій частині, потім залисини утворюються на скронях, після чого з’являється облисіння зони тім’я. У жінок фронтальне випадіння починається з тімені, й видом і розташуванням залисин нагадує ялинку. Чоловічий тип втрати волосся може бути й у жінок, так само, як і жіночий тип зустрічається у чоловіків.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Для постановки діагнозу андрогенетичної алопеції застосовуються такі методики:

Клінічний огляд лікарем (дерматологом, трихологом), консультація.

Фототрихоскопія. Це один із сучасних способів діагностики облисіння, завдяки якому визначаються показники росту волосся, ознаки, властиві тільки даному захворюванню, що дозволяють відрізнити його від інших типів алопеції. Численні фотознімки дають можливість лікареві оцінити прогресування патології та здійснювати контроль за лікуванням.

Дерматоскопія. Це неінвазивне діагностування за допомогою спеціального оптичного приладу – дерматоскопа. Різні шкірні утворення, що з’явилися, мають комплекс ознак, які визначаються візуально, називаються ключами. Для цих цілей в клініці «Євродерм» використовується сучасний пристрій FotoFinder medicam 1000, оснащений лінзою D-Scope Lens IV, що дозволяє отримувати 20–140-кратне збільшення даного об’єкта (повністю оптичний зум, керувати яким можна рукояткою на корпусі й у самій програмі). Відеодерматоскопію рекомендується проводити в таких випадках:

 • злоякісні шкірні пухлини;
 • передракові стани новоутворень;
 • всі види шкірних патологій і проблем з волоссям;
 • будь-які новоутворення на шкірі (що дозволяє зменшити помилки в постановці діагнозу і видалень).

Лабораторні дослідження. Призначаються тести на феритин, ТТГ (тиреотропний гормон), вітамін Д для визначення й виключення джерел випадіння волосся. Визначається також рівень тестостерону й дигідротестостерону в крові, щоб правильно спланувати методи лікування. При явних ознаках, що вказують на гіперандрогенію, призначаються тести на ЛГ, ФСГ, прогестерон, вільний тестостерон, кортизол, пролактин та ін. Також у цьому випадку пацієнту необхідно проконсультуватися в ендокринолога.

Біопсія (панч-біопсія). З певної ділянки шкіри під волоссям береться невеликий шматочок для патоморфологічного аналізу, який допомагає поставити остаточний діагноз, оскільки виявляється гістологічна характеристика і показується кількість термінального, пушкового, анагенового й телогенового волосся на цій ділянці. Ця діагностична процедура дає можливість отримати зразки всіх шарів шкіри: епідермісу, дерми й підшкірного жирового прошарку. У процесі панч-біопсії використовуються інструменти, діаметр яких становить 1,5–8 міліметрів.

Переваги панч-біопсії як діагностичного методу:

 • не потрібна попередня підготовка;
 • дозволяє швидко й точно поставити діагноз;
 • практично відсутні протипоказання;
 • взяття зразка з патологічної ділянки не завдає травми оточуючим здоровим тканинам.

Панч-біопсію рекомендується проводити в таких випадках:

 • для уточнення діагнозу будь-яких патологічних змін на шкірі;
 • при хронічних дерматозах, що мають тривалі й часті рецидиви;
 • визначення злоякісних і доброякісних новоутворень;
 • системні колагенози;
 • бульозні види патологій;
 • мікози (грибкова інфекція).

Протипоказання до проведення панч-біопсії: алергічні реакції на лікарські препарати та відхилення від норми в згортанні крові.

ЛІКУВАННЯ

Андрогенетична алопеція без адекватного лікування швидко прогресує. Фахівці клініки EURODERM професійно підберуть найбільш прийнятну методику терапії способом step by step.

Для лікування цього захворювання застосовуються зовнішні лікарські засоби, які збільшують період анагену й стимулюють збільшення товщини волосся, та препарати, що блокують певні ферменти. Кожне призначення індивідуальне для конкретного пацієнта.

Альтернативним методом корекції патології є косметичні присипки, PRP-терапія.

Хірургічний спосіб лікування андрогенетичної алопеції – це пересадка волосся на ділянки облисіння зі збереженням кількості фолікулів.