Врослий ніготь

Врослий ніготь (оніхокриптоз) – це коли край нігтьової пластини вростає в шкіру пальця. Найчастіше таке трапляється на стопі, особливо біля великого пальця. Це досить поширена патологія, яка приносить людині неспокій і завдає сильного болю, який можна порівняти із зубним болем. Якщо своєчасно не позбутися цієї проблеми, може статися нарощування шкіри, потім розвивається запалення, і це місце починає загноюватися.

СИМПТОМИ

Зазвичай врослий ніготь вражає великий палець ноги, хоча може з’явитися й на інших пальцях. По краях нігтя виникають больові відчуття, які з часом починають посилюватися, спочатку при носінні тісного взуття або при натисканні на ніготь. Якщо проблему не усунути, то біль уже відчуватиметься при мінімальному тиску на ніготь або шкіру навколо нього: при ходьбі навіть у широкому взутті та при зіткненні з ковдрою.

Шкіра навколо врослого нігтя запалюється, а коли додається ще вторинна інфекція, уражена область опухає, червоніє, у цьому місці підвищується температура, в результаті з’являються нарости (грануляції), які називають «диким м’ясом».

Розрізняють три фази вростання нігтя:

Початкова. На цій стадії шкіра навколо нігтьової пластини стає набряклою, з’являється невелике почервоніння, больові відчуття несильні, але вже виникає відчуття невеликого тиску в навколонігтьових валиках.

Середня стадія. Запальний процес стає більш вираженим, біль посилюється, починається нагноєння. До того ж, додається інфекція, а нігтьова пластина деформується.

Важка стадія. Деформується ніготь, змінюють форму нігтьові валики, запальний процес переходить у хронічну фазу.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Діагноз зазвичай ставлять на основі зовнішнього огляду зі створенням загальної клінічної картини.

ЛІКУВАННЯ

Для лікування врослого нігтя використовуються різні методи, які підбираються індивідуально для кожного пацієнта. Одним зі способів розв’язання цієї проблеми є ортоніксія (у перекладі з грецької «орто» – прямий, правильний, «онікс» – ніготь). Це безопераційна методика корекції врослого нігтя за допомогою накладення різного виду пластин і скоб. У результаті ортоніксії досягаються три цілі:

  • форма нігтя та його ложе змінюються, приймаючи більш плаский вигляд;
  • зміна форми нігтя мінімальна, але завдяки скобі відбувається регулярна декомпресія нігтьових валиків;
  • поліпшення кровопостачання бічних валиків, скорочення періоду регенеративного процесу і швидше загоєння ран в ураженій зоні.

В окремих випадках лікар може застосувати лікування хірургічними методами, але визначити його вид необхідно персонально для кожного пацієнта. Універсального способу усунення врослого нігтя не існує, але можуть бути різні підходи до усунення проблеми:

  • звуження нігтя;
  • видалення м’яких тканин навколо нігтьової пластини;
  • видалення нігтя повністю.

Ці способи дозволяють отримати непоганий результат, якщо застосовуються відповідно до індивідуальної проблеми пацієнта і клінічної картини.

Однак повне видалення нігтя в 30 % випадків дає рецидив, може призвести до перманентної дистрофії нігтя та тривалого реабілітаційного періоду.

Щоб домогтися хорошого косметичного ефекту й виключити рецидив, необхідно повністю припекти або видалити росткові зони навколо нігтя. Для подібної резекції країв росткової зони з нігтьової пластиною є кілька способів:

  • хірургічне видалення гіпертрофованого нігтьового валика;
  • видалення патології лазерним променем;
  • електрокоагуляція – припікання м’яких тканин електричним струмом;
  • фенолізація росткової зони.

Якщо нігтьові валики гіпертрофовані або ніготь втоплений у м’які тканини, то резекція країв буде малоефективною та косметично непривабливою. Поступово врослий ніготь у хронічній стадії може викликати гіпертрофію дистального валика, що призведе до повного покриття бокових сторін нігтьової пластини.

Звуження нігтьової пластини теж не завжди ефективне, оскільки вузька пластина на великій фаланзі пальця є не зовсім привабливо. Тому лікар підбирає методи та способи лікування персонально для кожного пацієнта, щоб не лише позбавити його болю та патології, а й зберегти естетичний вигляд стопи.