Тріщини стопи, п’ят

Тріщини на стопах і п’ятах утворюються внаслідок багатьох факторів. Основні з них:

Внутрішні. Порушення обмінних процесів, через що виникають авітамінози, діабет, грибкові інфекції, з’являється надмірна вага.

Зовнішні. Тісне, вузьке взуття з грубих матеріалів, агресивні умови навколишнього середовища (ходіння без взуття по землі та піску, деякі види спорту, солона морська вода й вода з додаванням хлору), неправильний догляд за шкірою стоп (часте зрізання шкірних наростів за допомогою гострих лез), неправильна гігієна ніг (гіперкератоз).

СИМПТОМИ

Через надмірну сухість, втрату еластичності та подальшого огрубіння окремих ділянок шкіри на стопі або п’яті відбувається розрив верхнього шару та утворюються щілиноподібні невеликі ранки та ерозії.

Поверхневі тріщини з’являються на епідермісі, й після їх загоєння не залишається слідів.

Глибокі тріщини утворюються у верхніх шарах дерми, а коли заживають, можуть залишити по собі невеликі рубці. Дермальні тріщини, захоплюючи глибші шари, викликають хворобливі відчуття та можуть кровоточити. Тріщини з кровоточивістю називають розривами.

Виражений гиперкератоз може стати причиною утворення тріщин на стопі або п’яті. А в результаті часто повторюваних травм шкіра навколо них стає грубою, з’являється щільний валик, що не дає ранці заростати.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Діагноз ставиться дерматологом на основі клінічної картини. В окремих випадках він може призначити проведення аналізів на патогенні грибки, використовуючи мікроскопію або культуральну методику. Іноді, щоб установити діагноз з високою точністю та правильно обрати спосіб лікування тріщин, проводиться біопсія.

ЛІКУВАННЯ

Щоб усунути тріщини, необхідно проводити професійні профілактічні процедури, та догляд, щоб усунути фактори, що стали причиною виникнення проблеми. Тактика та методики лікування можуть значно відрізнятися, що залежить від діагнозу захворювання.

Гіперкератотичні тріщини вимагають правильного догляду та своєчасної обробки. У процесі обробки краю тріщини очищаються від відмерлих клітин, які перешкоджають загоєнню та регенерації. Краї стоншуються без порушення цілісності здорових тканин за допомогою різних фрез, а потім фіксуються з використанням компресів і аплікацій із загоювальними кремами, мазями та іншими лікарськими засобами. Ця процедура безболісна й не залишає ран.

Для загоєння потрібно правильно обрати метод зовнішньої терапії та проводити профілактику, щоб домогтися високого ефекту від лікування та запобігати повторному утворенню тріщин.

Профілактичні заходи:

  • вибір взуття за розміром ноги, з м’яких і комфортних матеріалів (грубе взуття, носіння сланців може спровокувати появу тріщин);
  • виключення факторів, які стають причиною захворювання (не ходити босими ногами по пилу, піску, землі, не користуватися хлорованою водою і т. п.);
  • підбір правильних засобів догляду за шкірою ніг залежно від типу шкіри. До них належать зволожувальні препарати, загоювальні мазі, кератолітики.