Втрата еластичності шкіри та виникнення зморшок

Втрата еластичності шкірного покриву та виникнення зморшок є природними процесами, що відбуваються в організмі людини й залежать від багатьох факторів:

 • Знижується активність фібробластів, що призводить до скорочення вироблення колагену та еластину;
 • Через скорочення фібробластів наростають дегенеративно-дистрофічні процеси в шкірному покриві;
 • У результаті зменшення вироблення колагену настає атрофія волокон і знижується щільність;
 • Через структурні зміни в складі колагену починається поступове зменшення того виду, який робить шкіру зволоженою та оксамитовою, причому цей процес згодом наростає;
 • Повне припинення вироблення колагену 3 типу до 50-річного віку;
 • Волокна еластину також змінюються, погіршується їх якість і кількість, у результаті вони грубіють і руйнуються;
 • Усередині фібробластів починаються незворотні зміни, що призводять до підвищення рівня неокислених продуктів метаболічного процесу.

СИМПТОМИ

Зовнішні симптоми старіння шкірного покриву мають різний вигляд, залежно від його типу. Розрізняють такі морфологічні типи старіння шкіри обличчя:

Втомлений. Це найбільш сприятливий варіант, який вважається особливим маркером фізіологічного старіння. В основному він спостерігається у худорлявих жінок з обличчям у вигляді овалу або ромба. В результаті старіння у них знижується м’язовий тонус, шкіра тьмяніє, стає сухою, поглиблюються слізні борозенки й носо-губні складки, куточки рота опускаються, в них з’являються зморшки. В результаті обличчя виглядає стомленим;

Зморшкуватий. При цьому типі старіння з’являються множинні зморшки. Шкіра стоншується, стає сухою і схильною до подразнень, нерідко на ній з’являються почервоніння. Підшкірно-жировий шар розвивається слабкіше, а тонус м’язів знижується незначно, тому м’які тканини обличчя практично не провисають;

Деформаційний. Переважає набряклість обличчя, шкіра стає в’ялою, особливою в нижній частині. Відсутні зморшки й пігментація, щільність шкіри практично не змінюється, вона блищить, іноді набуває пористості. У деяких жінок виникає купероз – щоки стають червоними через постійне розширення дрібних судин. Деформаційний морфотип зазвичай спостерігається у повних жінок;

Мускульний. В основному проявляється у жителів Азії (японців, монголів, у населення середньоазіатських країн і т. ін.), а також у людей з іншим морфологічним типом, при якому зморшки мімічної природи розвинені добре, а підшкірно-жирова клітковина слабка. При старінні порушується пігментація, з’являються складки біля повік, опускаються куточки губів, поглиблюються носо-губні борозни. Але при цьому шкіра на щоках рівна й гладка, а овал обличчя не змінюється до глибокої старості.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Основні заходи з діагностування втрати еластичності шкірних покривів і виникнення зморшок у результаті старіння:

 • консультація та клінічний огляд лікарем-дерматологом;
 • ультразвукове дослідження;
 • діагностичні комплексні апарати, використовувані в естетичній дерматології.

ЛІКУВАННЯ

Для лікування й підтримки нормального стану шкіри застосовуються такі методики:

Ботулінотерапія. Це малоінвазивний спосіб, який поширений і часто використовується в естетичній дерматології. Його суть у тому, що під шкіру або всередину неї вводиться ботуліничний токсин типу А (БТА). Він не дозволяє вивільнятися ацетилхоліну, який бере участь у нейром’язових передачах. Уколи БТА розслаблюють м’язи, розгладжують мімічні зморшки, що істотно покращує зовнішній вигляд обличчя та якість життя людини.

Біоревіталізація. Нативна гіалуронова кислота (ГК) вводиться всередину дерми шляхом ін’єкцій. Високомолекулярна ГК в концентрації від 8 до 25 мг/мл сприяє утриманню води в тканинах, що забезпечує старіючій сухій шкірі оптимальні умови, необхідні для нормальної роботи клітин, перебігу обмінних і міжклітинних процесів. Спочатку ГК у шкірі діє як протизапальний та імуномодулюючий засіб, тривалість цих ефектів обумовлюється ступенем хімічної модифікації молекул кислоти. Потім повільно, від країв до центру відбувається поступовий розпад ГК до низькомолекулярних елементів, які починають стимулювати імунну систему, позитивно впливати на клітинну проліферацію та міграцію.

Мезотерапія. Ін’єкційне введення ГК спільно з іншими препаратами в складі лікувальних коктейлів. Використовувана концентрація цієї кислоти – від 5 мг/мл і менше, причому її фракції можуть бути як низькомолекулярними, так і високомолекулярними.

PRP/плазмотерапія. Цей метод заснований на використанні плазми, отриманої з крові самого пацієнта, з лікувальною або косметологічною метою. Ефект процедури обумовлений тим, що з тромбоцитів вивільняються без’ядерні клітини, різні фактори росту й гормоноподібні поліпептиди, що мають широкий радіус біологічного впливу та стимулюючий мітоз (непрямий поділ клітин), диференціювання клітин і хемотаксис. Завдяки PRP виробляються біоактивні елементи, які здатні індукувати активність дермальних фібробластів, що дозволяє ефективно використовувати цю методику для корекції вікових ознак шкірного покриву.

Хімічний пілінг. На шкіру наноситься хімічний препарат для отримання контрольованої травми дерми. В результаті регенерується нова тканина, поліпшується структура й текстура шкірного покриву. За глибиною проникнення хімічного засобу пілінг поділяють на поверхневий, серединний і глибокий.

Фотоомолодження. На шкіру здійснюється вплив широкосмуговим імпульсним світловим випромінюванням. У результаті шкіра стає світлішою (руйнується меланін), відбувається редукція судин (фототермоліз), поліпшується структура шкірного покриву (збільшується активність фібробластів). Ефекти, одержувані від фотоомолодження: поліпшується колір шкіри, вона стає пружною та еластичною, рельєф вирівнюється, а судинна сітка зникає.

SMAS-ліфтинг – це сфокусований вплив ультразвуку, хвиля якого проникає вглиб шкіри, не ушкоджуючи дерму та підшкірно-жировий шар. Вона впливає на глибоко розташований м’язово-апоневротичний шар, точково нагріваючи ділянки SMAS, у результаті чого він скорочується, та відбувається миттєве підтягування каркаса обличчя, як після хірургічної операції. Ультразвук активує вироблення нових волокон колагену та еластину, забезпечуючи збільшення ефекту від ліфтингу протягом декількох місяців.

Контурна пластика за допомогою філерів і гіалуронової кислоти дозволяє відтворити й утримати об’єми, яких бракує. Завдяки цій методиці усуваються зморшки та складки на шкірі (розгладжуються носо-губні, на підборідді, міжбрівні, шийні, параорбітальні та інші види зморшок). Крім цього, відтворюються об’єми дерми та поліпшується структура шкірних покривів на обличчі, в зоні декольте, на кистях (біоармування).

Контурна пластика дозволяє проводити моделювання обличчя, а саме:

 • відновлювати форму, об’єм губ;
 • підіймати куточки рота і брів;
 • коригувати форму підборіддя;
 • надавати об’єму вилицям;
 • усувати брак підшкірно-жирової клітковини в периорбитальній зоні (блефаропластика без операції);
 • збільшувати або відновлювати мочки вух;
 • видаляти рубцеві утворення постакне;
 • усувати зміни субмалярної зони;
 • повертати втрачений об’єм нижній частині обличчя;
 • надавати контурного об’єму нижній щелепі;
 • коригувати наявні деформації крил, кінчика й спинки носа;
 • усувати недоліки після підтягування брів, обличчя, та ліпосакції.