Гіпергідроз

Первинний гіпергідроз - захворювання, характеризується надмірною потовиділенням, яке викликане дисфункцією нейроендокринного взаємодії між нервовою системою і еккрінових залозами.

Найчастіше вражаються пахвові западини, долоні, ліктьові ямки. У деяких випадках уражається вся поверхня тіла.

СИМПТОМИ

При первинному гіпергідрозі потовиділення посилюється при стресі, емоційному навантаженні. Даний процес виникає в результаті стимуляції постгангліонарних холінергічних волокон. На відміну від патологічного гіпергідрозу це захворювання не вичерпується в рамках якого-небудь загального захворювання. Патологічний гіпергідроз може в свою чергу супроводжувати лихоманку, деякі неврологічні захворювання (хвороба Паркінсона, сирингомієлію), ендокринологічні захворювання (цукровий діабет, ожиріння, гіпоглікемія, тиреотоксикоз) та інші патологічні стани.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Базові процедури діагностики гіпергідрозу включають в себе:

 • Консультацію та огляд дерматолога.
 • Поведінка проби Мінора (йодо-крохмальний тест) - дає можливість визначити площу і інтенсивність гіпергідрозу. На область з підвищеним потовиділенням наносять розчин Люголю. Після того, як розчин висох, по поверхні пахви розпилюють крохмаль. Ділянки підвищеного потовиділення набувають більш інтенсивного забарвлення.
 • Гравіметричний метод - спеціальний тест для визначення якісного та кількісного потовиділення.
 • Хроматографічний метод - це неінвазивний метод діагностики первинного гіпергідрозу, за яким визначається спектр ненасичених жирних кислот в поті пацієнта.

ЛІКУВАННЯ

Методи лікування гіпергідрозу:

Місцеве лікування:

 • Антиперспіранти містять солі алюмінію (гексагідрат алюмінію) забезпечують терапевтичний ефект до декількох днів. Ефективний при гіпергідрозі пахвових западин, менш ефективний при гіпергідрозі долонь і підошов.
 • Антихолінергічні препарати.
 • Ионофорез - фізіотерапевтичний метод лікування слабкого та помірного гіпергідрозу долонь і підошов. В ході процедури долоні і підошви піддаються впливу електричного струму 15-20 мА, який подається через розбавлений розчин антихолинергического препарату. Тривалість процедури 10-40 хвилин.

Системне лікування:

 • Антихолінергічні препарати - дія цих препаратів заснована на блокування ацетилхоліну на потові залози. Однак питання співвідношення ризику і користі зараз залишається дискутабельним.
 • Препарати, що блокують ганглії - зниження потовиділення під дією даних препаратів може в деяких випадках викликати зниження артеріального тиску. У зв'язку з чим застосування цієї групи препаратів в даний момент обмежена.
 • Хірургічне лікування - інвазивний метод терапії, з високим ризиком операційних і післяопераційних ускладнень.
 • Підшкірні ін'єкції ботулотоксину.
 • Ботулотоксин типу А є одним з 7 нейротоксинов. Який продукується бактеріями Clostridium Botulinum, і зв'язуючись з мембранами пресинаптического нейрона, блокує вивільнення ацетилхоліну. Терапевтичний ефект зберігається від 4 до 11 місяців. Препарат вводиться шляхом внутрішньошкірних ін'єкцій. На даний момент цей метод є ефективним і безпечним методом лікування гіпергідрозу і є методом другої лінії терапії для пацієнтів не відповідають на зовнішню терапію.