Акне

Акне (аcne vulgaris) – це запалення шкірних покривів у хронічній стадії, яке викликане змінами у волосяних фолікулах і сальних залозах. Виявляється воно у вигляді комедонів (можуть бути закриті або відкриті), пустул, папул і вузлів.

Ці запальні висипання на шкірі обумовлені генетичною гіперандрогенією та детермінованою формою секреції в сальній залозі. Захворювання акне вважається найбільш поширеним типом дерматозу.

У період статевого дозрівання, тобто в підлітковому й молодому віці представники обох статей хворіють практично однаково, а в старшому віці акне буває переважно у жінок.

СИМПТОМИ

Найчастіше акне з’являються на обличчі та руках, а також на грудях і спині, особливо у верхній їх частині. Запальне захворювання проявляється в таких видах:

  • Комедони. У волосяному фолікулі накопичується велика кількість підшкірного жиру й кератину, що призводить до появи акне. Буває в закритій або відкритій формі.
  • Папули мають вигляд запалених вузликів конічної або напівсферичної форми й досягають 2–4 міліметрів у діаметрі.
  • Пустули утворюються первинно, або перетворюються з папульозних акне.
  • Вузлики в основному розвиваються на себорейних зонах шкіри.
  • Конглобатні акне – це поєднання всіх видів запальних процесів, коли головним чином на спині та задній частини шиї виникають не тільки комедони, папульозні й пустульозні акне, а й множинні великі вузлики з гнійниками. Найчастіше вони поширюються.

У більшості випадків після лікування акне на місцях їх локалізації з’являються келоїдні або гіпертрофічні рубці, але найпоширенішими є атрофічні зміни шкіри.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Акне діагностується на основі клінічних даних. При обстеженні фахівці мають враховувати безліч факторів, що призводять до цього запального захворювання, а саме:

  • загальні ознаки гіперандрогенії (порушення в циклі менструації, а також її запізнілий початок);
  • ендокринні захворювання (полікістоз яєчників, різні пухлини, неможливість зачаття, аменорея, гіперплазія, ожиріння);
  • результати аналізів з лабораторії (рівень тестостерону, тест на сприйнятливість до глюкози, визначення кількості різних гормонів, у тому числі фолікулостимулюючих);
  • експертна консультація ендокринолога, гінеколога, і, за необхідності, інших лікарів.

ЛІКУВАННЯ

Лікування акне здійснюється терапевтичним методом. Застосовується системна або зовнішня терапія, що безпосередньо залежить від стадії захворювання.

У системну терапію входить призначення пацієнту антибактеріальних і гормональних препаратів, а також при важкому ступені акне застосовуються системні ретиноїди у вигляді таблеток і капсул для внутрішнього застосування.

У зовнішній терапії використовуються топічні ретиноїди, антибактеріальні й комбіновані мазі, азелаїнова кислота й ін.

Курс терапевтичного лікування акне та його тривалість установлює лікар-дерматолог, ґрунтуючись на клінічних змінах у перебігу захворювання.