Вітиліго у дітей

Вітиліго – це захворювання, при якому порушується пігментація шкіри. Характеризується тим, що на окремих ділянках шкірного покриву з’являються плями, що позбавлені меланіну (фарбувального пігменту) і мають білий колір.

Виникає патологія в основному в дитячому або підлітковому віці, хоча може з’явитися й у дорослих людей. У хлопчиків і дівчаток зустрічається з однаковою частотою.

Вітиліго – аутоімунна патологія (імунна система організму починає знищувати власні клітини шкірної пігментації). Точну причину появи цього захворювання вчені не з’ясували досі. Може виникнути на тлі пережитої стресової ситуації та генетичної схильності.

Нерідко вітиліго спостерігається в поєднанні з іншими захворюваннями, найчастіше – з проблемами зі щитовидною залозою.

СИМПТОМИ

Вітиліго характеризується появою світлих плям на здоровій шкірі, які можуть бути різними за формою та розміром. Згодом вони стають повністю білими, розростаються та з’єднуються, утворюючи великі осередки. Волосяний покрив на таких ділянках також втрачає свій колір.

З’явитися плями можуть на будь-якій ділянці шкіри, але зазвичай вони розташовуються на обличчі, кистях, на ліктьових і колінних згинах, причому ураження локалізуються симетрично.

Вітиліго занепокоєння пацієнтам не завдає, тому що плями не лущаться й не сверблять.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Діагностується захворювання при огляді лікарем, без використання специфічних досліджень і аналізів. Вітиліго у вигляді знебарвлених і білих плям особливо добре виділяється на тлі засмаглої шкіри.

Для діагностування захворювання на блідих шкірних покривах дерматологи використовують лампу Вуда (спеціальне ультрафіолетове світло), яка допомагає виявити гіпопігментовані плями.

Щоб виключити інші аутоімунні патології, лікар може призначити додаткові дослідження (наприклад, на наявність проблем з боку щитовидки) й відправити на консультацію до інших спеціалістів (ендокринолога).

ЛІКУВАННЯ

У лікуванні вітиліго застосовуються різні методи. Це може бути місцева терапія у вигляді крему, мазі, лосьйону, які містять глюкокортикостероїди та кальциневрин (сприяють нормалізації імунітету шкіри). Застосовується для лікування й фототерапія: якщо вітиліго виражене окремими плямами, то використовують пристрої зі спрямованою дією, а для усунення великих вогнищ пацієнта поміщають у спеціальну кабіну. Зазвичай для лікування використовують одразу декілька методик.

Місцеву терапію, як окремий спосіб, рекомендується проводити на дрібних плямах. Якщо захворювання швидко поширюється, а місцева та фототерапія не мають ефективного впливу, застосовують системну терапію.

Слід пам’ятати, що ділянки шкірного покриву, що не мають пігментації, дуже чутливі до УФ-променів, тому необхідно бути обережними, перебуваючи під сонцем, і застосовувати захисні засоби з фактором не менше SPF 50+.