Псоріаз у дітей

Псоріаз є хронічним неінфекційним захворюванням шкіри, причини якого досі невідомі. У дітей його можуть спровокувати такі фактори:

  • бета-гемолітичний стрептокок групи А (ангіна);
  • генетична схильність (подібне захворювання у рідних по крові);
  • стресові ситуації;
  • підвищений вміст цукру в крові (діабет);
  • запальні процеси в суглобах (ювенільний ідіопатичний артрит).

Зараз методи та способи боротьби з псоріазом дають можливість контролювати це захворювання.

СИМПТОМИ

Дитячий псоріаз відрізняється від аналогічного захворювання у дорослих наявністю нетипових симптомів. Дуже часто висипання в дітей з’являються на обличчі та під волоссям на голові. Розташовуватися вони можуть у складках і на зовнішніх статевих органах. Це відбувається через те, що шкіра в цих місцях відчуває підвищене тертя, а в дітей вона ще неспроможна в плані ліпідного бар’єра, і тому ці ділянки найбільш схильні до появи висипань. Ще однією відмінністю дитячого псоріазу є відсутність лущення і поява мокнучих кірок.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Зазвичай діагноз ставить лікар під час огляду, але в окремих випадках можуть виникнути труднощі у визначенні псоріазу, оскільки в дітей раннього віку його симптоми можуть бути схожі на ознаки атопічного або себорейного дерматиту, кандидозу або екземи. Щоб своєчасно виявити псоріаз у дітей і почати правильне та ефективне лікування, необхідно звертатися до дерматолога відразу ж, як тільки з’являються висипання.

Іноді для встановлення діагнозу лікар призначає біопсію – взяття маленького шматочка ураженої шкіри для гістологічного аналізу, що дає стовідсотковий результат при діагностуванні псоріазу в дітей.

ЛІКУВАННЯ

Для лікування псоріазу потрібно дуже багато часу, оскільки це тривалий процес, спрямований на контроль захворювання, полегшення та поліпшення якості життя хворого. Зараз у світі немає жодного способу терапії, який би дозволив повністю вилікуватися від псоріазу.

Зазвичай дітям призначають місцеву терапію мазями, кремами, лосьйонами, що містять глюкокортикостероїди, інгібітори кальциневрину (негормональні препарати, спрямовані на зняття запалень), похідні вітаміну Д.

Дуже важливо під час лікування псоріазу правильно доглядати за шкірою дитини: протирати все тіло зволожувальними засобами, а уражені ділянки обробляти препаратами з відлущувальним ефектом, у складі яких є сечовина або саліцилова кислота.

Місцеві засоби як монотерапія добре справляються з незначними висипаннями при легкому перебігу захворювання. Для важких випадків, крім місцевої терапії, застосовують системну та фототерапію, що дозволяє швидше зняти загострення та полегшити псоріатичні симптоми.