Мікози у дітей

Мікози належать до групи інфекційних шкірних захворювань. Утворюються на гладких шкірних покривах, під волоссям, на нігтьових пластинах, у складках шкіри. Захворювання викликають такі грибки:

  • патогенні (дерматофіти);
  • умовно-патогенні (кандидоз, малассезіоз).

Зараження відбувається при контакті з хворими, предметами побуту, під час відвідування дитячих заходів і в колективах, у лазні, басейні, сауні. Захворювання передається й від хворих тварин: кішок, собак.

Діти найчастіше хворіють на дерматофітію, яка в народі називається «стригучий лишай» і розташовується зазвичай на гладкій шкірі та під волоссям на голові. Збудники захворювання – грибки роду Microsporum та Trichophyton.

Найчастіше зустрічається у дошкільнят і дітей молодших класів.

СИМПТОМИ

При дерматофітії утворюються сверблячі кільцеподібні плями червоно-рожевого кольору, їх краї злегка підняті й лущаться, з часом відбувається регресія в центральній частині. Якщо плями з’являються на голові, то в місцях ураження випадає волосся. В окремих випадках утворюються мокнучі кірки та пустули.

Ураження, викликані кандидозом, виникають у місцях посиленого потовиділення та надлишкового тертя: в паху, пахвах, між пальцями. Супроводжуються почервонінням, лущенням, іноді потовщується роговий шар.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Щоб визначити вид грибка – збудника інфекції та підтвердити поставлений на підставі огляду діагноз, проводиться комплексне обстеження:

  • мікроскопія – вивчення уражень за допомогою оптичної або електронної техніки (мікроскопів);
  • мікологічний аналіз (посів) зразків з уражених ділянок;
  • огляд шкірних покривів за допомогою лампи Вуда (УФ-світло).

У разі підозрі на мікози слід направити пацієнта на консультацію до дерматовенеролога.

ЛІКУВАННЯ

Терапія залежить від поширеності плям і ступеня тяжкості захворювання. Зазвичай застосовують місцеві засоби (різні креми, бовтанки, розчини), системне лікування (приймання ліків усередину) або комплексну протигрибкову форму терапії.

Щоб запобігти подальшому поширенню захворювання на здорову шкіру та виключити передачу грибка іншим членам сім’ї, слід суворо дотримуватися всіх гігієнічних правил.