Інфантильна гемангіома

Інфантильна гемангіома (ІГ) є однією з найбільш поширених пухлин судин доброякісного характеру. Це захворювання спостерігається практично у кожного десятого немовляти, і є аномальним розвитком кровоносних судин.

До досягнення дитиною 5–7-річного віку більшість гемангіом зникають самі, після них зазвичай залишаються невеликі судини (телеангіектазії), надмірність шкіри або рубцеве утворення. Іноді захворювання зникає безслідно.

Як правило, інфантильну гемангіому вважають абсолютно безпечним новоутворенням, але в деяких випадках її розвиток може стати причиною негативних наслідків для здоров’я, а іноді й загрозою для життя дітей.

Найбільш часто гемангіома дає ускладнення у вигляді виразок, які починають кровоточити. Вони завдають дитині занепокоєння, хворобливості, порушується сон, погіршується загальне самопочуття, можливе потрапляння в ранки інфекції та розвиток анемії. Після того, як виразки заживають, на їх місці з’являється грубий рубець.

Якщо пухлина розташовується на анатомічно важливих ділянках тіла (біля очей, на носі, губах, зовнішніх статевих органах, в зоні сосків), то вона може стати причиною втрати або порушень функціональності цих органів.

Якщо ІГ локалізується на відкритих зонах шкіри, наприклад, на обличчі, то її залишкові явища після інволюції нерідко створюють серйозні косметологічні проблеми, деформують структуру і призводять до соціальної дезадаптації маленького пацієнта.

При розташуванні новоутворення у верхніх дихальних шляхах гемангіома стає загрозою для життя дитини, оскільки може перекрити їх і привести до асфіксії. Найбільш небезпечні великі ІГ, що розташовані на обличчі та в області промежини, оскільки вони іноді є симптомами тяжких захворювань, аж до аномального розвитку інших органів.

СИМПТОМИ

Зазвичай інфантильна гемангіома починає проявлятися в перші тижні життя немовляти, але іноді вона може бути від самого народження у вигляді родимих ​​плям блідо-рожевого кольору. Згодом вони набувають більш яскравого й соковитого відтінку, починають збільшуватися в розмірах, що може тривати протягом декількох тижнів, і своєї максимальної величини досягають до 4-місячного віку новонародженого. Потім пляма ненадовго зупиняється в рості, що призводить до етапу інволюції, протягом якого плями починають бліднути, стають більш плоскими, а замість них з’являється жирова тканина й рубцеві утворення.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Будь-яке новоутворення, що має симптоми ІГ, повинен оглянути спеціаліст, який у кожному конкретному випадку зможе оцінити ризики, індивідуально діагностувати захворювання та персонально вибрати тактику й методику лікування.

При виявленні на тілі новонародженого (особливо в перші тижні після народження) будь-якої судинної плями, необхідно негайно звернутися до лікаря, оскільки вона може виявитися дитячою гемангіомою. Зазвичай діагноз спеціаліст установлює під час огляду на підставі типової клінічної картини та анамнезу, який дають батьки.

В окремих випадках лікар може призначити додаткові методи діагностування. Це може бути:

  • цифрова дерматоскопія, яка допомагає відстежувати розвиток захворювання і процес терапії;
  • ультразвукове дослідження з визначенням глибини та величини утворень, з контролем за результативністю лікування та інволюції. Цей метод також дозволяє відрізнити ІГ від інших судинних пухлин;
  • МРТ (магнітно-резонансна томографія) дозволяє виявляти захворювання на ранніх стадіях.

ЛІКУВАННЯ

Своєчасно розпочате лікування є ефективним і результативним при будь-якому захворюванні, у тому числі й дитячій гемангіомі. При цій патології завданням терапії є недопущення розростання плям, виключення ускладнень і запуск швидкого регресу новоутворень.

У більшості випадків лікування ІГ не потрібне – якщо захворювання вважається безпечним, тоді лікар застосовує тактику вичікування. Динамічне спостереження на ранніх стадіях необхідно, оскільки сприяє виявленню утворень, що загрожують здоров’ю, які потребують негайного лікування.

Основні методи терапії інфантильної гемангіоми:

  • медикаментозний із застосуванням системних бета-блокаторів;
  • препарати місцевої дії, що містять бета-блокатори;
  • лазерне випромінювання.

У клініці EuroDerm дитячі гемангіоми не лікують кріодеструкцією та електрокоагуляцією, оскільки ці методики визнані застарілими й можуть стати причиною значних косметологічних проблем і дефектів.