Бородавки

Бородавки є хронічним шкірним захворюванням, яке здатне до рецидиву. Викликає його вірус папіломи людини (ВПЛ), і з того часу, як відбувається зараження, і до кінця життя пацієнта він перебуває в кровоносній системі.

Поштовхом до початку діяльності вірусу і появи бородавок може стати навіть мінімальне зниження захисних властивостей імунітету (стрес, переохолодження, застуда й ін.). З іншого боку, не у кожної людини, інфікованої ВПЛ, з’являтимуться бородавки.

Існує певна група людей, у яких ризик розвитку бородавок найбільш імовірний: це ті, хто часто травмує шкірні покриви (в основному діти), неправильно доглядає за нігтями та шкірою, у кого є супутні захворювання шкіри (екзема, дерматит, імунодефіцит та ін.).

Інфікування вірусом відбувається через порушення цілісності шкіри або слизових оболонок (мікротравми, подряпини, садна, розм’якшення дерми від тривалого контакту з рідиною і т. д.). Інкубаційний період може тривати від декількох тижнів до декількох місяців або року.

Заразитися ВПЛ можна:

 • статевим шляхом;
 • через предмети побутового вжитку;
 • при розчісуванні шкіри, порізах під час гоління (самозараження);
 • під час медичних досліджень, якщо інструмент забруднився чи погано простерилізований;
 • при проходженні немовляти через родові шляхи, заражені вірусом.

СИМПТОМИ

Ознаки появи бородавок залежать від їх різновидів. Виділяють такі види:

вульгарні (прості). Головним чином локалізуються на тильній стороні кисті, пальцях рук, іноді можуть з’явитися і на інших місцях, і на слизових оболонках носа і ротової порожнини. Поразки виглядають, як вузлики з щільною структурою, які підносяться над шкірним покривом, можуть бути пофарбовані в сіруватий або тілесний колір. У бородавки є чорні крапки, що виникають від тромбованих судин;

плоскі (юнацькі). Найчастіше зустрічаються у дітей і підлітків, місцем локації стають тильні сторони долонь, обличчя, губи. Являють собою плоскі світло-рожеві або жовто-коричневі вузлики, які не дуже сильно піднімаються над шкірою;

підошовні. Тверді й плоскі бородавки розташовуються на підошвах стоп, підносяться над шкірою на 1–3 мм, осередки покриті ороговілим шаром епітелію, бувають розміром від 1 до 3 см. Всередині уражень спостерігаються чорні точки тромбованих судин, порушується шкірний малюнок, при зрізанні рогового шару виникає кровоточивість, що обумовлено вираженим папіломатозом. Практично завжди болять при ходьбі;

гострі кондиломи. Невеликі нарости тілесного кольору, здатні до рецидиву, в основному уражаються зовнішні статеві органи, анальний канал, іноді слизові ротової порожнині.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Діагноз ставиться лікарем на підставі зовнішнього огляду, коли створюється повна клінічна картина.

Щоб виключити інші шкірні захворювання, симптоми яких схожі з ознаками бородавок, дерматологи нерідко застосовують дерматоскопічне дослідження. При складних і нетипових випадках, коли у пацієнта спостерігається відразу кілька патологій (травмовані бородавки, грибок, утворення, що недавно з’явилися), використовується панч-біопсія.

ЛІКУВАННЯ

Для усунення бородавок найбільш часто використовують деструктивні методи лікування, які руйнують патологічні клітини. Ефективність такої методики коливається від 50 до 80 %.

Деструктивні способи впливу:

 • хірургічне видалення;
 • електрохірургія – видалення уражених тканин струмом високої частоти;
 • кюретаж – хірургічне видалення (вишкрібання) патологічних тканин за допомогою спеціального інструмента – кюретки;
 • кріодеструкція – руйнування уражених клітин за допомогою наднизьких температур;
 • лазерна хірургія – видалення бородавок лазерним пучком світла.

Використовуються також засоби, що мають припікаючу дію:

 • різні види кислот (трихлороцтова, саліцилова);
 • солкодерм та інші.

У лікуванні бородавок застосовуються цитостатичні препарати (наприклад, подофілотоксину та ін.), імунотерапія (інтерферон), нерідко використовується поєднання кількох методів для більш ефективного усунення захворювання.

Альтернативні способи:

 • zinc sulphate. Рекомендована доза 10 мг на 1 кг ваги пацієнта, але не більше 600 мг, тривалість курсу лікування становить від 2 до 6 місяців;
 • ретиноїди (препарати з підвищеним вмістом вітаміну А) використовуються як місцева або системна терапія.

Основним методом лікування бородавок є кріодеструкція, ефективність якої, на думку більшості фахівців, досягає 70–75 %.

Важливою умовою в лікуванні цього шкірного захворювання є регулярний циклічний підхід видалення. До того ж, пацієнт повинен знати й дотримуватися правил домашнього догляду за шкірою, відвідувати дерматолога для контрольного огляду, виключити контакт бородавки зі здоровими шкірними покривами з метою уникнення поширення поразок.

На сьогодні доказова база по превентивному лікуванню бородавок відсутня.