ЛІКУВАННЯ
Лікування атопічної екземи має три складові:
- мінімальне контактування з подразниками;
- щоденне використання зволожувальних і пом’якшувальних засобів, щоб максимально виключити розвиток запалення;
- застосування стероїдних препаратів під час загострень.
Найголовнішим профілактичним методом можна назвати виключення з ужитку пацієнта алергенів і тригерів АД.
Загострення атопічної екземи іноді виникають без видимих причин, проте в більшості випадків це відбувається через тісний контакт з подразниками. Зазвичай лікар рекомендує замість мила і звичайної піни для ванни, які сушать шкіру і провокують запалення, використовувати спеціальні зволожувальні та пом’якшувальні гелі та гіпоалергенні креми. Нерідко подразниками стають мийні засоби, пральні порошки, відбілювачі, кондиціонери для білизни.
Щоб не розчісувати сверблячу шкіру, слід коротко стригти нігті, а малюкам одягати спеціальні рукавиці. Одяг бажано вибирати з бавовняних тканин, а не з вовни, яка подразнює шкіру. Деякі сучасні штучні тканини з гладкою поверхнею, як і бавовна, не подразнюють шкіру. Слід уникати екстремальних перепадів температур, не допускати перегрівання або переохолодження шкіри. Після прання одяг завжди потрібно дуже ретельно полоскати, щоб повністю видалити з нього залишки мийного засобу.
У багатьох пацієнтів з атопічною екземою є алергія на кліщів, що живуть у домашньому пилу. Це настільки крихітні комахи, що побачити їх можна тільки під мікроскопом. Живуть вони в основному в спальні й постільній білизні.
Каталізатором для розвитку АТ може стати й алергія на харчові продукти, яка посилює наявні симптоми. Кожна друга дитина з атопічною екземою страждає й на харчову алергію. Саме в молодшому віці діти з важкою формою АД найбільш чутливі до раціону харчування, і багато продуктів можуть бути тригером для цього захворювання. Найчастіше алергія виникає на молоко, яйця, пшеничні та соєві вироби, рибу, мед, горіхи.
У разі підозри на те, що в дитини погіршуються симптоми через будь-які продукти, необхідно відразу звернутися до лікаря, який порекомендує вести щоденник протягом 1–1,5 місяця. У нього потрібно буде записувати щоденний раціон і симптоми, що з’являються. Це допоможе виявити підозрілі продукти й скласти дієту без них. Харчову алергію може підтвердити тільки відповідний спеціаліст.
Існують і інші фактори, що впливають на появу симптомів атопічної екземи: стреси, рослинний пилок, цвілеві спори, лупа і слина домашніх тварин, звичка чухати шкіру, вагітність і гормональні зміни у жінок до настання менструального циклу. Причому деяким із цих факторів запобігти просто неможливо.