Атопічний дерматит у дітей

Атопічний дерматит (АД), або атопічна екзема – це захворювання шкіри, яке в певний період часу переходить у гостру фазу й може перебігати в легкій або тяжкій формі. Як правило, лікування проводиться загальними процедурами зволожувальними, пом’якшувальними препаратами та стероїдними мазями, що сприяє ослабленню симптомів. Зазвичай атопічна екзема виникає в ранньому дитинстві, а в підлітковому віці вона буває у двох дітей з трьох.

Слово «атопічний» має грецьке коріння й означає щось нетипове, яке відрізняється від усього іншого та має свої специфічні особливості. У медицині та імунології цим терміном позначають схильність до алергічних реакцій на генетичному рівні. Але атопічна екзема вирізняється не тільки алергічним станом. У людей із цим захворюванням підвищується ймовірність появи інших змін, наприклад, астми або риніту.

СИМПТОМИ

Шкірні покриви при атопічній екземі надто сухі, більшість уражених ділянок запалюються й червоніють. Найчастіше вона виникає в складках: на ліктях і зап’ястках, під колінами й навколо шиї, хоча ураження можуть з’явитися й на інших місцях. У дітей симптоми атопічної екземи в основному з’являються на обличчі.

Уражені й запалені ділянки сильно сверблять, і при інтенсивному їх розчісуванні на цьому місці можуть з’явитися потовщення. Іноді на цих ділянках виникають пухирці, які нерідко інфікуються.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Найчастіше АТ вперше виникає у дітей до 5 років. Зараз, за ​​результатами наукових досліджень, атопічна екзема серед школярів спостерігається в одного з п’яти, а в підлітковому віці у двох з трьох осіб вона взагалі зникає. Але передбачити, у кого з дітей це захворювання зникне, а в кого воно буде і в зрілому віці, неможливо. Серед дорослого населення атопічна екзема зустрічається в однієї з 30 осіб.

При виникненні АД ліпідний бар’єр шкірних покривів зменшується, вони втрачають багато води й стають сухими. До того ж, окремі клітини імунної системи починають виробляти хімічні речовини під шкірою, що часто призводить до її запалення.

Важливу роль у поразці цим захворюванням відіграє спадковість (генетичний фактор). Якщо атопічна екзема є в обох батьків, то у 80 % дітей вона виникне теж. Якщо захворювання спостерігається тільки в одного з батьків, то ураження будуть виявлені у 60 %.

Дослідження в галузі імунології показали, що в окремих груп людей генетичні зміни не дозволяють виробляти організму філагрин – особливу хімічну речовину, яка бере участь у побудові захисного бар’єру шкірних покривів.

Фактори, що впливають на виникнення й розвиток атопічної екземи:

  • зміна кліматичних умов;
  • забруднення навколишнього середовища: води, повітря;
  • алергія на рослинний пилок, пилкових кліщів, харчові продукти;
  • інфекції.

ЛІКУВАННЯ

Лікування атопічної екземи має три складові:

  • мінімальне контактування з подразниками;
  • щоденне використання зволожувальних і пом’якшувальних засобів, щоб максимально виключити розвиток запалення;
  • застосування стероїдних препаратів під час загострень.

Найголовнішим профілактичним методом можна назвати виключення з ужитку пацієнта алергенів і тригерів АД.

Загострення атопічної екземи іноді виникають без видимих ​​причин, проте в більшості випадків це відбувається через тісний контакт з подразниками. Зазвичай лікар рекомендує замість мила і звичайної піни для ванни, які сушать шкіру і провокують запалення, використовувати спеціальні зволожувальні та пом’якшувальні гелі та гіпоалергенні креми. Нерідко подразниками стають мийні засоби, пральні порошки, відбілювачі, кондиціонери для білизни.

Щоб не розчісувати сверблячу шкіру, слід коротко стригти нігті, а малюкам одягати спеціальні рукавиці. Одяг бажано вибирати з бавовняних тканин, а не з вовни, яка подразнює шкіру. Деякі сучасні штучні тканини з гладкою поверхнею, як і бавовна, не подразнюють шкіру. Слід уникати екстремальних перепадів температур, не допускати перегрівання або переохолодження шкіри. Після прання одяг завжди потрібно дуже ретельно полоскати, щоб повністю видалити з нього залишки мийного засобу.

У багатьох пацієнтів з атопічною екземою є алергія на кліщів, що живуть у домашньому пилу. Це настільки крихітні комахи, що побачити їх можна тільки під мікроскопом. Живуть вони в основному в спальні й постільній білизні.

Каталізатором для розвитку АТ може стати й алергія на харчові продукти, яка посилює наявні симптоми. Кожна друга дитина з атопічною екземою страждає й на харчову алергію. Саме в молодшому віці діти з важкою формою АД найбільш чутливі до раціону харчування, і багато продуктів можуть бути тригером для цього захворювання. Найчастіше алергія виникає на молоко, яйця, пшеничні та соєві вироби, рибу, мед, горіхи.

У разі підозри на те, що в дитини погіршуються симптоми через будь-які продукти, необхідно відразу звернутися до лікаря, який порекомендує вести щоденник протягом 1–1,5 місяця. У нього потрібно буде записувати щоденний раціон і симптоми, що з’являються. Це допоможе виявити підозрілі продукти й скласти дієту без них. Харчову алергію може підтвердити тільки відповідний спеціаліст.

Існують і інші фактори, що впливають на появу симптомів атопічної екземи: стреси, рослинний пилок, цвілеві спори, лупа і слина домашніх тварин, звичка чухати шкіру, вагітність і гормональні зміни у жінок до настання менструального циклу. Причому деяким із цих факторів запобігти просто неможливо.

ФАХІВЦІ КЛІНІКИ

Стовбир Ганна Сергіївна

Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматолог, подолог.
Основний напрям роботи - персоналізовані підходи до діагностики та лікування дерматологічних захворювань і патології стопи та нігтів у дітей та дорослих.

Більше про лікаря

Луженецька Ірина Романівна

Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматолог.
Персоналізований підхід до діагностики та лікування загальнодерматологічних захворювань та судинних новоутворень шкіри у дітей та дорослих. Спеціаліст лазерної медицини.

Більше про лікаря

Свистунов Ігор Ваніфатійович

Професор кафедри дерматовенерології НУОЗ України імені П. Л. Шупика, лікар-дерматовенеролог.
Консультує складні випадки в області дерматовенерології.

Більше про лікаря

Анфілова Марина Родіонівна

Лікар-дерматовенеролог, доктор медичних наук, професор, президент Украинської академії дерматовенерології.

Консультує складні випадки області дитячої та дорослої дерматології.

Більше про лікаря

Торбенко Євгеній Ліодорович

Лікар-дерматовенеролог, онколог, дитячий дерматолог.

Діагностика і лікування шкірних захворювань дітей і дорослих, профілактика і лікування гострих і хронічних дерматозів обличчя, діагностика, цифрова дерматоскопія і видалення новоутворень шкіри у дорослих та дітей.

Більше про лікаря