Акне у дітей
Акне (вугрові висипання) є запальним шкірним захворюванням, яке пов’язане з тим, що сальні залози збільшують свою активність.
Численні дослідження показали, що основними факторами, що викликають вугрі, акне, є:
- активне розмноження в сальних залозах особливих бактерій Propionibacterium acnes;
- порушення продукції підшкірного жиру;
- зміни в складі шкірного сала;
- генетична схильність;
- збій гормонального фону.
Акне – одне із серйозних захворювань, що належать до психосоціальних проблем, оскільки значно погіршують життя хворого, завдаючи істотного дискомфорту. Якщо не займатися лікуванням вугрових висипань, то в окремих випадках на їх фоні можуть утворитися рубці пост-акне, що буде серйозною косметичною проблемою.
Як правило, юнацькі вугрі починають розвиватися в пубертатний період (період статевого дозрівання) у підлітків.
Крім них, існують і інші види вугрового висипання: акне новонароджених (фактором виникнення вважають посилене вироблення тестостерону в той час, коли дитина перебуває в утробі матері), акне в дитячому віці (до початку періоду статевої зрілості).
СИМПТОМИ
При захворюванні акне з’являються закриті й відкриті комедони, шкіра запалюється, виникають папули, пустули, вузли, кісти різної величини. Найчастіше висипання утворюються на обличчі, верхній частині спини та в зоні декольте. За ступенем тяжкості захворювання може обмежуватися незначною появою комедонов і прищів, або мати більш тяжкі симптоми у вигляді великих кістозних утворень, що заподіюють больових відчуттів, і після яких залишаються рубці.
Вугрі у новонароджених – це зазвичай закриті комедони, розташовані на лобі, щоках і підборідді, що з’являються на другому або четвертому тижні після народження.
ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ
З діагностикою акне складнощів не виникає. Лікар ставить діагноз клінічно, після ретельного огляду хворого. У деяких випадках можуть знадобитися додаткові методи обстеження:
- дерматоскопія цифровими пристроями. Допомагає визначити характер і вид висипань;
- себуметрія, рН-метрія. Оцінюються властивості та стан шкірних покривів.
Іноді потрібні консультації інших фахівців, наприклад, гінеколога, ендокринолога, щоб виявити рівень статевих гормонів і перевірити роботу щитовидної залози.
ЛІКУВАННЯ
Після огляду, проведених обстежень, постановки діагнозу й оцінки рівня тяжкості акне лікар-дерматолог індивідуально призначає лікування. Це можуть бути зовнішні місцеві препарати (гелі, креми, лосьйони) або таблетовані засоби для приймання всередину (ретиноїди, антибактеріальні ліки).
Одним з головних чинників успішного й ефективного лікування акне є правильний догляд за шкірою в домашніх умовах. Як правило, лікар дає докладні рекомендації з цього питання.
