Небезпечні родимки

Звичайна родимка є скупченням пігментних клітин (меланоцитів), які утворюють скупчення (кластери). Більшість дорослих людей мають до 40 родимок на поверхні тіла. Зазвичай вони розвиваються на шкірі тіла, яка схильна до впливу ультрафіолетового опромінення.

Всі родимки або пігментні невуси поділяються на два основних типи - вроджені та набуті.

Вроджені родимки присутні з народження або виявляються протягом перших місяців життя.
Набуті родимки можуть з'являтися в будь-який час протягом життя.

Вроджені родимки можуть бути досить великими, в деяких випадках вони можуть досягати 20 см і більше. Такі родимки симетрично збільшуються в розмірі з ростом дитини.

Придбані родимки, навпаки, невеликого розміру, в більшості випадків їх розмір не перевищує 6 мм.

Кількість пігментних новоутворень на шкірі людини збільшується до 40-45 років, після чого їх кількість йде на спад. Це не означає, що після 40 років родимки не з'являються, просто кількість зникаючих родимок перевершує кількість нових.

СИМПТОМИ

Якщо родимка за короткий період часу (кілька місяців) змінила свої властивості - колір, розмір або стала асиметричною, з нерівними краями, необхідно невідкладно звернутися до фахівця, який зможе кваліфіковано визначити тип родимки і вибрати необхідну тактику.

Найчастіша помилка при атиповому зростанні родимки - це запізніле звернення до фахівця і самолікування. Пам'ятайте, при своєчасному зверненні рак шкіри повністю виліковний.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Найбільш ефективні методи діагностики для виявлення небезпечних родимок - цифрова дерматоскопія і створення «карти родимок». Дані методи діагностики дозволяють за допомогою спеціального обладнання зафіксувати всі пігментні новоутворення на шкірі, виміряти їх площу, діаметр, пігментацію і надалі контролювати ці зміни, а також появу нових родимок, або злоякісних новоутворень.

Пацієнти з груп ризику повинні проходити таке дослідження 1 раз в 6-12 місяців. Пацієнти, які мають одиничні родимки можуть обстежити їх окремо за допомогою цифрової дерматоскопії і контролювати їх стан на протязі життя.

Раніше родимку або будь-яке інше новоутворення шкіри можна було досліджувати тільки гістологічно після хірургічного видалення. Патогістологічна діагностика є золотим стандартом в діагностиці, однак до появи оптичних методів діагностики проводилося велика кількість невиправданих висічення або навпаки, через страх хірургічного втручання пропускали досить велику кількість випадків раку шкіри.

ЛІКУВАННЯ

Придбані родимки дуже важливо ретельно обстежити і спостерігати. У разі виявлення потенційно небезпечних родимок вони можуть бути залишені в динамічному спостереженні менше трьох місяців або видалені необхідним методом з подальшим патогістологічним дослідженням.