Актинічний кератоз

Актинічний кератоз ("сонячний" кератоз) — шкірне захворювання, яке найчастіше виникає у людей віком від 40 років. На жаль, але в останні роки його діагностують і в більш молодого населення.

Захворювання являє собою передраковий стан шкіри, і в 20% випадків воно переростає в злоякісну пухлину — плоскоклітинну карциному шкіри (ПКК).

Найчастіше хворобу діагностують у людей з I, II, і III фототипом шкіри, трохи рідше — у пацієнтів з IV фототипом (за класифікацією Фіцпатріка). Розвивається новоутворення зазвичай на шкірі голови, обличчя і рук. На інших ділянках його виявляють рідше.

Люди, схильні до актинічного кератозу, багато часу проводять на відкритому повітрі: спортсмени, рибалки, сільськогосподарські працівники, а також ті, хто схильний гіперінсоляції.

Актинічний кератоз (фото представлені вишче) може розвиватися у любителя засмагати на Сонці, відвідувати солярій, а також відпочивати в теплих країнах. З віком ризик розвитку недуги зростає.

СИМПТОМИ АКТИНІЧНОГО КЕРАТОЗУ

Початкова стадія захворювання не проявляється у вигляді яких-небудь яскраво виражених симптомів. Найчастіше людина починає помічати трохи шорсткуваті ділянки шкіри на тілі в процесі обмацування.

Коли захворювання починає прогресувати, на шкірі утворюються помітні ураження у вигляді плям (одиничних і численних), які можуть мати колір від тілесного до червоного або коричневого.

Розміри плям можуть досягати 3 см в діаметрі. На їх поверхні утворюються кірочки або лусочки, а навколо проступає почервоніння. Новоутворення можуть трохи виступати над шкірою.

Нерідко вогнища захворювання мають поверхню, схожу на бородавку, на дотик дуже щільну. Іноді уражені ділянки нагадують ріг — такий тип недуги часто називають "шкірним рогом".

Лоб, щоки, скроні, ніс, нижня частина губ, шия, вуха, долоні, передпліччя — саме на цих частинах тіла найчастіше проступають неприємні актинічні плями. Рідше їх виявляють на гомілках.

Які-небудь конкретні відчуття у пацієнта, при цьому, повністю відсутні. Хоча сам актинічний кератоз має кілька форм:

 • пігментний;
 • еритематозний;
 • гіпертрофічний;
 • атрофічний;
 • бовеноїдний.

Найрідше зустрічається бовеноїдна і пігментна форми захворювання.

Розвиватися актинічні плями можуть одночасно на окремо взятих ділянках шкіри або приблизно в один і той же час на близькій відстані один від одного. Можуть зливатися в одну велику пляму, утворюючи уражену ділянку з шорсткою поверхнею.

Перебіг актинічного кератозу

Будь-яка форма актинічного кератозу має свої ризики протікання. Це потрібно враховувати на етапі складання плану лікування недуги:

 • Регресування. Плями зникають самі по собі, без будь-якого лікування.
 • Збереження. Патологічні ділянки на шкірі залишаються, але не змінюються і не зникають.
 • Трансформація. Недуга переростає у злоякісну форму раку шкіри.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ АКТИНІЧНИЙ КЕРАТОЗ

Дерматоскопія при актинічному кератозі — перше важливе дослідження, на яке вас відправить лікар при підозрі на це захворювання шкіри. Метод діагностики абсолютно безболісний і проводиться на високотехнологічному цифровому обладнанні.

Сама процедура не дуже тривала і не доставляє ніякого дискомфорту. Наприклад, у нас використовується дерматоскоп FotoFinder Systems — один з останніх на ринку апарат, який відрізняється точністю, надійністю і швидким виконанням дослідження шкіри.

Якщо в процесі дерматоскопії доктор знайде які-небудь патологічні зміни на шкірі і запідозрить актинічний кератоз, додатково буде проведена пункція новоутворення для проведення патогістологічного дослідження. Це допоможе визначити форму і стадію кератозу.

ЛІКУВАННЯ АКТИНІЧНОГО КЕРАТОЗУ

Лікування актинічного кератозу може проводитися декількома методами. Конкретний підхід до боротьби з недугою залежить від багатьох факторів: локалізації новоутворення, його форми, стадії і т. п.

У будь-якому випадку найбільш ефективними лікувальними заходами вважаються:

 1. Топічна терапія. Передбачає місцеве застосування спеціальних імуномодулюючих засобів. Зазвичай призначається на ранніх стадіях захворювання і дозволяє виключити необхідність проведення операції із збереженням естетичності шкіри.
 2. Кріохірургія (кріодеструкція). Малоінвазивний метод лікування, що передбачає точкове вплив на патологічну ділянку шкіри низьких температур (до -190 градусів). Кріодеструкція дозволяє повністю знищити уражені клітини шкіри. Наприклад, ми використовуємо для кріодеструкції апарат Brymill's Cry-Ac®, до якого можна підключати різні насадки. Це дозволяє видаляти новоутворення як контактним, так і безконтактними методами.
 3. Імунокріохирургія. Відносно новий спосіб лікування шкірних захворювань, який включає елементи кріодеструкції та топічної терапії. Курс лікування новоутворення, при цьому, буде значно скорочено, а успішність позбавлення від кератозу значно збільшиться.
 4. Фототерапія. Ще одна неінвазивна методика лікування, яка ще й відрізняється високою ефективністю. Базується фототерапія на особливій фотодинамічній реакції, завдяки якій можна видаляти уражені клітини шкіри, не зачіпаючи здорові. В процесі фототерапії у тканини вводиться спеціальний фотосенсибілізатор, який накопичується в уражених клітинах шкіри. Через деякий час уражена шкіра опромінюється лазером.
 5. Класична хірургія. Видалення певних тканин скальпелем. Метод традиційний і досить надійний, але при актинічному кератозі застосовується досить рідко - тільки при ризику трансформації захворювання в злоякісну пухлину.

При підборі оптимального способу лікування доктор завжди проводить ретельне дослідження як ураженої шкіри, так і прилеглих здорових тканин. У будь-якому випадку, якщо кератоз знаходиться на першій стадії і не вимагає радикального методу лікування, спочатку пацієнтові буде призначена неінвазивна терапія.