Акне

Акне (аcne vulgaris) — запальне захворювання шкіри, причиною якого є обструкція і запалення пілосебацейного комплексу (волосяних фолікулів і прилеглих сальних залоз) і, як результат, характеризується появою комедонов, папул, пустул, вузлів і / або кіст.

Ці запальні висипання на шкірі обумовлені генетичною гіперандрогенією та детермінованою формою секреції в сальній залозі. Захворювання акне вважається найбільш поширеним типом дерматозу.

У період статевого дозрівання, тобто в підлітковому й молодому віці представники обох статей хворіють практично однаково, а в старшому віці акне буває переважно у жінок.

Через значну поширеність акне причини, симптоми, лікування цього захворювання цікавлять багатьох людей. Клініка «Євродерм» пропонує пройти лікування акне в Києві, а також отримати консультацію дерматолога щодо причин появи та методів профілактики цього захворювання.

СИМПТОМИ

Найчастіше акне з’являються на обличчі та руках, а також на грудях і спині, особливо у верхній їх частині. Запальне захворювання проявляється в таких видах:

  • Комедони. У волосяному фолікулі накопичується велика кількість підшкірного жиру й кератину, що призводить до появи акне. Буває в закритій або відкритій формі.
  • Папули мають вигляд запалених вузликів конічної або напівсферичної форми й досягають 2–4 міліметрів у діаметрі.
  • Пустули утворюються первинно, або перетворюються з папульозних акне.
  • Вузлики в основному розвиваються на себорейних зонах шкіри.
  • Конглобатні акне – це поєднання всіх видів запальних процесів, коли головним чином на спині та задній частини шиї виникають не тільки комедони, папульозні й пустульозні акне, а й множинні великі вузлики з гнійниками. Найчастіше вони поширюються.

У більшості випадків після лікування акне на місцях їх локалізації з’являються келоїдні або гіпертрофічні рубці, але найпоширенішими є атрофічні зміни шкіри.

ПРИЧИНИ ПОЯВИ АКНЕ

До появи акне призводить такий ланцюжок процесів:

  • надмірна продукція чоловічих статевих гормонів (андрогенів);
  • збільшення продукції шкірного сала (себума) та зміни його складу внаслідок впливу андрогенів на рецептори сальних залоз;
  • фолікулярний гіперкератоз, закупорка фолікулів ороговілими часточками шкіри та себумом;
  • порушення бар’єрних властивостей шкіри, зміщення pH-балансу в бік лужного, зміни у складі її мікрофлори, активізація умовно-патогенних мікроорганізмів, зокрема, бактерій Propionibacterium acne;
  • запалення сальних залоз під впливом продуктів життєдіяльності цих мікроорганізмів.

Для лікування акне важливо з’ясувати першопричину змін в організмі. Гормональний дисбаланс може бути спричинений різними факторами:

  • генетично обумовлена схильність до гіперпродукції статевих гормонів або надмірна чутливість до них рецепторів сальних залоз;
  • гормональна перебудова в пубертатному періоді, а в дівчат, жінок – також у період вагітності та напередодні місячних;
  • гормональний криз новонароджених (лікування акне новонароджених зазвичай не проводиться, запалення минає після стабілізації гормонального фону);
  • вроджена гіперплазія кори надниркових залоз у дітей;
  • гіперандрогенія у жінок (може бути пов’язана з доброякісними пухлинами ендокринних залоз, синдромом полікістозних яєчників, зловживанням алкоголем і курінням, хронічним стресом, значними фізичними навантаженнями);
  • прийом спортивних добавок з тестостероном, гормональних препаратів, деяких оральних контрацептивів.

Додатковим фактором ризику акне є зниження місцевого імунітету шкіри під впливом надмірних доз ультрафіолету та деяких інших зовнішніх факторів (зловживання пілінгами, доглядовими та гігієнічними засобами з антибіотиками, антисептиками). Зв’язок між особливостями харчування (зловживанням жирами, простими вуглеводами) та появою акне не доведений, але гастроентерологічні захворювання, дисбактеріоз, цукровий діабет, порушення обміну речовин є додатковими факторами ризику. Тому лікування акне має проводитись у комплексі з терапією цих захворювань.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Акне діагностується на основі клінічних даних. При обстеженні фахівці мають враховувати безліч факторів, що призводять до цього запального захворювання, а саме:

  • загальні ознаки гіперандрогенії (порушення в циклі менструації, а також її запізнілий початок);
  • ендокринні захворювання (полікістоз яєчників, різні пухлини, неможливість зачаття, аменорея, гіперплазія, ожиріння);
  • результати аналізів з лабораторії (рівень тестостерону, тест на сприйнятливість до глюкози, визначення кількості різних гормонів, у тому числі фолікулостимулюючих);
  • експертна консультація ендокринолога, гінеколога, і, за необхідності, інших лікарів.

ЛІКУВАННЯ АКНЕ

Лікування акне здійснюється терапевтичним методом. Застосовується системна або зовнішня терапія, що безпосередньо залежить від стадії захворювання.

До системної терапії входить призначення пацієнту, перш за все, правильного догляду за шкірою, застосування антибактеріальних засобів, топічних або системних ретиноїдів, спрамованих на зменшення продукції секрету сальних залоз.

У зовнішній терапії використовуються азелаиновая кислота, топічні ретиноїди, антибактеріальні засоби, спрямовані на редукцію запалення і нормалізацію кератинізації.

Курс терапевтичного лікування акне та його тривалість установлює лікар-дерматолог, ґрунтуючись на клінічних змінах у перебігу захворювання.

ПЕРЕВАГИ ЛІКУВАННЯ АКНЕ В КЛІНІЦІ «ЄВРОДЕРМ»

Пройти комплексне лікування акне в Києві можна у клініці «Євродерм»:

  • проводиться комплексне обстеження для з’ясування причин проблеми. Дерматолог направляє пацієнта на консультацію до ендокринолога та розробляє індивідуальний план лікування акне з урахуванням висновків і рекомендацій цього спеціаліста;
  • висококваліфіковані спеціалісти мають досвід лікування акне будь-якої форми тяжкості, розробляють ефективні програми з урахуванням стадії захворювання, віку та статі пацієнта;
  • застосовуються сучасні методи лікування акне – місцева та системна терапія медикаментозними препаратами з доведеною ефективністю, що підбираються індивідуально, фототерапія;
  • надаються кваліфіковані консультації щодо особливостей догляду за шкірою протягом курсу лікування акне та після його закінчення, заходів для профілактики рецидивів.

Також у клініці проводиться терапія постакне. Діють конкурентні ціни на послуги.

ФАХІВЦІ КЛІНІКИ

Стовбир Ганна Сергіївна

Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматолог, подолог.
Основний напрям роботи - персоналізовані підходи до діагностики та лікування дерматологічних захворювань і патології стопи та нігтів у дітей та дорослих.

Більше про лікаря

Луженецька Ірина Романівна

Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматолог.
Персоналізований підхід до діагностики та лікування загальнодерматологічних захворювань та судинних новоутворень шкіри у дітей та дорослих. Спеціаліст лазерної медицини.

Більше про лікаря

Свистунов Ігор Ваніфатійович

Професор кафедри дерматовенерології НУОЗ України імені П. Л. Шупика, лікар-дерматовенеролог.
Консультує складні випадки в області дерматовенерології.

Більше про лікаря

Василенко Сергій Сергійович

Лікар-дерматоонколог, хірург, дерматовенеролог.

Mohs-хірургія, реконструктивна хірургія, фотодинамічна терапія і діагностика.

Більше про лікаря

Анфілова Марина Родіонівна

Лікар-дерматовенеролог, доктор медичних наук, професор, президент "Української академії дерматовенерології".

Консультує складні випадки області дитячої та дорослої дерматології.

Більше про лікаря

Литвиненко Богдан Вікторович

Головний лікар клініки, дерматоонколог, хірург, дерматовенеролог, президент Українського товариства дерматоонкології.

Діагностика та лікування новоутворень шкіри, лікування псоріазу та інших хронічних дерматозів, Mohs-хірургія, реконструктивна хірургія, фотодинамічна терапія.

Більше про лікаря

Торбенко Євгеній Ліодорович

Лікар-дерматовенеролог, онколог, дитячий дерматолог.

Діагностика і лікування шкірних захворювань дітей і дорослих, профілактика і лікування гострих і хронічних дерматозів обличчя, діагностика, цифрова дерматоскопія і видалення новоутворень шкіри у дорослих та дітей.

Більше про лікаря