Алергічний риніт

Алергічний риніт виникає через те, що імунна система починає помилково реагувати на звичайні нешкідливі речовини, які в медицині називаються алергенами.

В результаті такого реагування вивільняється гістамін і біологічно активні хімічні речовини, що викликають алергічні реакції в носовій і ротової порожнини, в очах і вухах, а також на шкірних покривах.

Сезонний вид риніту (сінна лихоманка) зазвичай виникає через рослинного пилку, що літає в повітрі в різні періоди року, залежно від регіону.

Алергічні реакції можуть з’явитися і від алергенів, що є в приміщенні: дрібні частинки шкіри, слина й лупа домашніх вихованців, цвілеві спори, продукти життєдіяльності пилових кліщів, тарганів та інших комах. Це цілорічний алергійний риніт, оскільки симптоми захворювання проявляються протягом усього року.

Подразниками можуть бути також дим або різкі запахи, або такі фактори, як зміна температурного режиму й вологості.

Оскільки при алергічному риніті слизова носа запалюється, підвищується її чутливість до цих обставин.

У людей з алергічним ринітом нерідко виникає алергічний кон’юнктивіт (ураження очей від алергенів) і посилюється перебіг такого захворювання, як астма в будь-яких її проявах.

СИМПТОМИ

Основні симптоми, що виникають при алергічному риніті:

  • свербіж в носовій і ротовій порожнині, горлі й очах;
  • закладеність носа;
  • часте чхання;
  • почервоніння очей і опухлість, набряк повік;
  • темні кола навколо очей.

Сезонний алергічний риніт виникає, як правило, навесні або влітку, а симптоми цілорічного виду цього захворювання проявляються постійно.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Щоб діагностувати алергічний риніт, виявити алерген або визначити, чи не є симптоми, що виникли, алергічною реакцією, слід звернутися до досвідченого алерголога, який має відповідні знання та спеціальну підготовку.

Лікар проведе ретельний огляд, дасть професійну оцінку медичного анамнезу та зробить тестування на виявлення алергену. Найпоширенішими способами діагностування алергічного риніту є шкірні тести та лабораторні аналізи крові.

 

ЛІКУВАННЯ

Після правильно поставленого діагнозу та виявлення алергену лікар розробляє план лікування і дає поради, як уникнути контакту з подразниками, що викликають симптоми алергічного риніту. Якщо вони виникають від кліщів у пилу, плісняви ​​та лупи домашніх тварин, то алерголог порекомендує скоротити їх кількість і концентрацію в приміщенні, де пацієнтові доводиться перебувати регулярно.

Перевіреним способом полегшення алергічного риніту протягом тривалого часу є алерген-специфічна імунотерапія (ін’єкції, спреї).

Лікарські засоби при лікуванні даного захворювання – це назальні антигістамінні або кортикостероїдні спреї, антигістаміни, що приймаються всередину, протинабрякові препарати.

Щоб лікарський засіб проти сезонного алергічного риніту діяв більш ефективно, його необхідно починати приймати до того, як рослинний пилок-алерген з’явиться в повітрі. Якщо вживати препарати та спреї до настання контакту з весняним або літнім подразником, то можна запобігти викиду гістаміну й активних хімічних речовин. А це сприятиме тому, що алергічні симптоми не з’являться зовсім або будуть менш вираженими.