Алергічний кон’юнктивіт

Алергічний кон’юнктивіт є сезонним або хронічним захворюванням очей, викликаним негативним, дратівливим впливом алергену на кон’юнктиву. Так називається тонка плівка, розташована під повіками й закриває очне яблуко.

Виникає алергічний кон’юнктивіт (як і всі алергічні реакції) в той момент, коли імунна система дає збій і будь-яку звичайну речовину приймає за алерген. В результаті вона починає надмірно реагувати, і відбувається активне вироблення антитіл, які називаються імуноглобулінами Е (IgE). Вони прикріпляються до клітин, які відповідають за виділення гістаміну, що й призводить до виникнення алергії.

Найпоширеніші причини алергічного кон’юнктивіту – це речовини, які з’являються в певний період року (сезонні алергени), наприклад, рослинний пилок або цвілеві спори. Коли людина, що страждає на сезонний вид алергічного захворювання, поєднаний з таким же типом риніту (сінна лихоманка), виходить на вулицю в дні підвищеної концентрації в повітрі алергену, її самопочуття різко погіршується.

До внутрішніх алергенів належать кліщі, що знаходяться в пилу, і лупа домашніх тварин. В результаті їх впливу алергічний кон’юнктивіт зберігається цілорічно. У людей з цим видом захворювання погіршення симптомів відбувається при певних діях, які вони виконують по будинку. Наприклад, під час прибирання або догляду за домашніми улюбленцями.

Алергічний кон’юнктивіт викликає сильні подразнення, але здоров’ю очей практично не загрожує, тільки з’являється тимчасове ослаблення зорової функції. Але аналогічні симптоми (свербіж, червоні опухлі повіки) можуть з’явитися і від інфекційних захворювань, небезпечних для зору.

СИМПТОМИ

При виникненні алергічного кон’юнктивіту в більшості випадків симптоми проявляються відразу на обох очах. Найхарактерніші з них:

  • постійно сльозяться очі;
  • безперервний свербіж;
  • опухлі й набряклі повіки;
  • почервоніння;
  • непереносимість яскравого світла.

Проблеми з очима починаються відразу ж після взаємодії з алергенами, причому виникати вони можуть як окремо, так і в поєднанні з симптомами, пов’язаними з алергічним ринітом.

ЯК ДІАГНОСТУЄТЬСЯ ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Симптоми, які викликані сезонними вуличними алергенами, зазвичай перебігають складніше, ніж ті, що виникають у результаті внутрішніх подразників, таких як пилові кліщі й лупа домашніх тварин.

При вживанні протиалергічних засобів (наприклад, антигістамінів), що пригнічують дію алергенів, симптоми значно зменшуються.

Для позбавлення від алергічного кон’юнктивіту першим кроком є ​​постановка правильного діагнозу. Лікар-професіонал (імунолог/алерголог) має відповідні знання та багаторічний досвід, щоб точно виявити причину виникнення симптомів і призначити правильне лікування.

ЛІКУВАННЯ

Щоб полегшити симптоми алергічного кон’юнктивіту, що виникають від домашніх подразників, рекомендується максимально виключити взаємодію з ними. Наприклад, під час прибирання користуватися пилососом зі спеціальними фільтрами, що зменшують кількість пилу в повітрі. При алергії на лупу домашніх тварин бажано їх не заводити, або обмежити спілкування з ними й не пускати їх у спальню.

У разі проблем з очима від вуличних алергенів фахівці радять:

  • носити крислатий капелюх, щоб захистити очі від вітру, що розносить пилок;
  • одягати сонцезахисні окуляри, які теж допоможуть у захисті очей від алергенів;
  • прийшовши з вулиці, промивати кон’юнктиву соляними очними краплями, щоб прибрати з неї подразники.

Для короткочасного зняття симптомів, що виникають від алергічного кон’юнктивіту, застосовують антигістамінні засоби й краплі для очей. При тривалому використанні крапель може статися погіршення, тому не слід займатися самолікуванням.

Якщо симптоми не зникають тривалий час, лікар призначає сильніші препарати.

Кортикостероїдні краплі для очей діють дуже ефективно, але від їх застосування, навіть нетривалого, можуть виникнути побічні ефекти: підвищення очного тиску (глаукома), виникнення інфекції та катаракти. Тому використовувати цей лікарський засіб слід під суворим контролем лікаря.

Тривалу стійкість до алергенів може дати спеціальна імунотерапія (ін’єкції від алергії), яка діє дуже ефективно незалежно від типу алергічного кон’юнктивіту.